Αργεντινή-Κολομβία 1-0 (παρ.): Καθάρισε ο Λαουτάρο και για τον λαβωμένο Μέσι

Μετά από έναν επεισοδιακό τελικό που ξεκίνησε με καθυστέρηση 80 λεπτών λόγω συγκρούσεων της Αστυνομίας με οπαδούς της Κολομβίας, η Αργεντινή πήρε την κούπα στην παράταση με γκολάρα του Λαουτάρο Μαρτίνες (112′), ενώ ο Μέσι είχε αποχωρήσει με λυγμούς λόγω τραυματισμού από το 65′!

Με πρωταγωνιστή τον Λαουτάρο Μαρτίνες που ήρθε από τον πάγκο στη διάρκεια της παράτασης για να πετύχει το χρυσό γκολ στο 112′, η Αργεντινή του λαβωμένου Λιονέλ Μέσι που βγήκε με κλάματα από το ματς στο 65′, λύγισε την Κολομβία και κατέκτησε το 16ο Κόπα Αμέρικα της ιστορίας της, έπειτα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση στο Μαϊάμι!

Με καθυστέρηση μιας ώρας και 20 λεπτών ξεκίνησε ο μεγάλος τελικός του Copa America ανάμεσα στην Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι και την Κολομβία του Χάμες Ροντρίγκες.

Ο λόγος που η σέντρα πήγε πιο πίσω οφείλεται στην προσπάθεια οπαδών της Κολομβίας να εισέλθουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο, γεγονός που προκάλεσε θλιβερά επεισόδια με την Αστυνομία, με αποτέλεσμα να υπάρξουν δεκάδες τραυματισμοί.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι δύο τεχνικοί, αμφότεροι από την Αργεντινή, Λιονέλ Σκαλόνι και Νέστορ Λοσένσο, δεν επιφύλλαξαν σοβαρές εκπλήξεις στις αρχικές τους επιλογές. Η κάτοχος του Μουντιάλ παρατάχθηκε με 4-3-3 και η Κολομβία με 4-2-3-1.

Στη μία πλευρά, το μεγάλο αστέρι που ακούει στο όνομα Λιονέλ Μέσι επιλέχθηκε για την επίθεση δίπλα στον Χουλιάν Αλβαρες και τον Ανχελ Ντι Μαρία, ενώ ο καπετάνιος της Κολομβίας, Χάμες Ροντρίγκες, ξεκίνησε στη γνωστή του θέση, αυτή του μπαλαντέρ, πίσω από τον Κόρντομπα.

Η Αργεντινή φάνηκε να μπαίνει πιο ορεξάτη στον αγώνα, ωστόσο, εκείνη που απείλησε νωρίς και μάλιστα δύο φορές ήταν η Κολομβία με σουτ του Ντίας στο 5ο λεπτό (μπλόκαρε ο Μαρτίνες) και στο 7ο (γυριστό του Κόρντομπα έστειλε τη μπάλα να ακουμπήσει στο δεξί δοκάρι και να περάσει άουτ).

Με τον Χάμες σε ρόλο μαέστρου, να γυρίζει πίσω από τη σέντρα και δεξιά για να πάρει τη μπάλα και να οργανώσει, η Κολομβία φάνηκε να πατά καλύτερα στο πλάνο της στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης. Στο 12ο λεπτό και πάλι από ενέργεια του πολύ κεφάτου, απλού και ουσιαστικού Ροντρίγκες (κόρνερ), ο Κουέστα απείλησε με κεφαλιά, αλλά ο Μαρτίνες ήταν σε ετοιμότητα.

Από το 15ο λεπτό η Αργεντινή αποφάσισε να πιέσει πιο οργανωμένα, ενώ ο Λιονέλ Μέσι αποφάσισε να κινηθεί αλά Χάμες στο γήπεδο, γυρίζοντας πιο πίσω για να πάρει μπάλα και να οργανώσει το παιχνίδι, απόφαση που αποδείχθηκε επιδραστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, οι παίκτες της «Αλμπισελέστε» γύρισαν ωραία τη μπάλα, η οποία κατέληξε αριστερά στον Ντι Μαρία, εκείνος σέντραρε, ο Μέσι βρήκε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά στην πορεία κόντραρε για να καταλήξει στα χέρια του κίπερ Βάργκας.

Στο 33′ έπειτα από λάθος του Μέσι, η Κολομβία έφυγε στην αντεπίθεση με τον Λέρμα να εξαπολύει κεραυνό εκτός περιοχής και τον Εμιλιάνο να απογειώνεται για να στείλει τη μπάλα κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο κορυφαίος παίκτης του πλανήτη βρέθηκε σφαδάζοντας στο έδαφος έπειτα από διεκδίκηση της μπάλας με τον Αρίας στο ύψος της τελικής γραμμής.

Παρά την ανησυχία που προκλήθηκε, ωστόσο, ο Λιονέλ παρέμεινε στο γήπεδο μετά την ιατρική φροντίδα.

Την ανάπαυλα του αγώνα, ομόρφυνε με τα τραγούδια της η σαγηνευτική Σακίρα, αλλά το σόου της Κολομβιανής τραγουδίστριας, πήγε ακόμη πιο πίσω την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι δύο αντίπαλοι επέστρεψαν στο γήπεδο μετά από 25 λεπτά, με την Κολομβία να έχει πιο γρήγορο τέμπο και περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι της. Μόλις στο 47′ ο Αρίας πήρε την πάσα-κεφαλιά του Κόρντομπα και με απευθείας βολέ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ενα λεπτό αργότερα, η Αργεντινή λίγο έλειψε να σκοράρει με τον Μακ Αλιστερ να μπαίνει στην περιοχή, αλλά να μην μπορεί να σουτάρει, κάτι που συνέβη αμέσως μετά και στον Ντι Μαρία, με αποτέλεσμα να απομακρύνει με πείσμα ο Ρίος.

Λίγο αργότερα, ο Ντι Μαρία πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βάργκας με ωραία επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ. Πριν από την ολοκλήρωση, οι Αργεντινοί ζήτησαν πέναλτι για χέρι σε απομάκρυνση. Το ματς συνεχίστηκε χωρίς να παρέμβει το VAR και προκλήθηκε έκρηξη στον πάγκο της «αλμπισελέστε», με τον Σκαλόνι να διαμαρτύρεται έντονα.

Στο 65′, σε προσπάθειά του να μαρκάρει με σπριντ, ο Λιονέλ Μέσι βρέθηκε ξανά στο έδαφος με έντονους πόνους στο λαβωμένο του δεξί πόδι, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Νίκο Γκονζάλες και να ξεσπάσει σε κλάματα την ώρα που κάθισε στον πάγκο της ομάδας του, εμφανώς απογοητευμένος.

Εξι λεπτά αργότερα, ο καταπονημένος Μοντιέλ έδωσε τη θέση του στον Μολίνα. Στο 72′ λεπτό της συνάντησης, Κόρντομπα και Μακ Αλιστερ διεκδίκησαν τη μπάλα εντός περιοχής, ο ρέφερι έδειξε αρχικά επιθετικό φάουλ, αλλά η εικόνα ήταν διαφορετική με τον παίκτη της Κολομβίας να έρχεται πρώτος σε επαφή με τη μπάλα. Το VAR εξέτασε τη φάση και συμφώνησε με τον διαιτητή.

Στο 75′ η Αργεντινή σκόραρε με τον Νίκο Γκονζάλες, ωστόσο, είχε προηγηθεί με αποτέλεσμα το γκολ να μη μετρήσει, κάτι που πιστοποίησε και το VAR. Νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Σκαλόνι στο 88′ με τη μπάλα, ωστόσο, να καταλήγει άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων λίγο έλειψε ο Ντι Μαρία να κάνει τη ζημιά στην Κολομβία κλέβοντας τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί πριν βρει χώρο για να σουτάρει. Αμέσως μετά κι έπειτα από κόρνερ ο Νίκο Γκονζάλες από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά.

Στο 5ο λεπτό της παράτασης, ο Σκαλόνι έριξε στον αγώνα τρεις παίκτες, ό,τι καλύτερο είχε στον πάγκο του, με αιχμή του δόρατος τον Λαουτάρο Μαρτίνες.

Στο 101′ έπειτα από σουτ του Αρίας, ο Εμιλιάνο Μαρτίνες χρειάστηκε διπλή επέμβαση για να καθαρίσει τον κίνδυνο. Το ματς κύλησε στο ημίχρονο της παράτασης με πολύ κούραση εκατέρωθεν και ακόμη περισσότερα σκληρά μαρκαρίσματα που έκαναν δύσκολη τη δουλειά του ρέφερι.

Νέα πρόσωπα για την Κολομβία οι Μπόρχα, Καράσκα και Ουρίμπε, με τον Χάμες να έχει αποχωρήσει από το τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας. Πιεστική η ομάδα του Λορένσο στα τελευταία λεπτά άγγιξε το γκολ, αλλά η παρέμβαση του Λισάντρο Μαρτίνες σταμάτησε τελευταία στιγμή το σουτ του Μπόρχα.

Την τελευταία λέξη, ωστόσο, την είπε στο 112′ ο Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής από τον Λο Σέλσο, προχώρησε, πλάσαρε σωστά τον Βάργκας και έγραψε το 1-0 μέσα σε αποθέωση! Το τι έγινε στις εξέδρες και στον πάγκο της Αργεντινής δεν περιγράφεται…