Αλκμααρ - Αρης 2-1: Πρώτο δείγμα θετικό, παρά την ήττα

Η Αλκμααρ ήταν πιο έτοιμη και επικράτησε του Αρη με 2-1, στην πρώτη φιλική αναμέτρηση των «κιτρινόμαυρων» στο διάστημα της παρουσίας τους στην Ολλανδία για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Ο Αρης ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για την σεζόν 2024/25 με φιλική αναμέτρηση απέναντι στην Αλκμααρ, όπου και ηττήθηκε με 2-1. Σαφώς πιο έτοιμοι οι Ολλανδοί, με πολλά θετικά στην παρουσία τους οι Θεσσαλονικείς.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Αρης κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαβέριο, ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Βέρχουλστ. Στο 21′ ο Μπούρμεστερ έδωσε το προβάδισμα (1-0) στην πιο έτοιμη (αγωνιστικά) ομάδα της Αλκμααρ.

Η απάντηση των «κιτρινόμαυρων» ήταν άμεση, με τον Σαμόρα να ισοφαρίζει, μόλις 8 λεπτά αργότερα. Διάθεση για τρέξιμο και πρεσάρισμα είχαν οι παίχτες του Ακη Μάντζιου.

Συνολικά χρησιμοποιήθηκαν 17 ποδοσφαιριστές από τον Ελληνα τεχνικό. Οι Ολλανδοί ανέκτησαν το προβάδισμα στο 67ο λεπτό, με τέρμα του Πενέτρα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Οι συνθέσεις:

ΑΛΚΜΑΑΡ (Μάαρτεν Μάρτενς): Βέρχουλστ, Πενέτρα, Πάροτ,  Μπέλιτς, Αντάι, Πόκου, Ντέκερ, Σούτερ, Μπαζόερ, Μπούρμεστερ, Κάσιους.
Έπαιξαν και οι Μπόγκαρντ, Μαϊκούμα, Ίντι, Βιρτζίνιο, Κούπμαϊνερς.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φατόρε, Φεράρι, Βέλεθ, Μπράμπετς, Ζουλ, Μοντόγια, Γκαρθία, Φετφατζίδης, Σαβέριο, Σαμόρα.
Έπαιξαν και οι: Σουλεϊμάνοφ, Ρόουζ, Παναγίδης, Πάρντο, Πάβισιτς, Μορόν.