Ολυμπιακοί Αγώνες: Ερευνα της FIFA για το χάος στο Αργεντινή - Μαρόκο

Η FIFA θα ξεκινήσει τις κατάλληλες πειθαρχικές διαδικασίες για τον αγώνα – δυσφήμιση της πρεμιέρας των Ολυμπιακών Αγώνων ανάμεσα σε Αργεντινή και Μαρόκο.

Τα αίτια της ντροπιαστικής εικόνας με τις εισβολές φιλάθλων και τις κροτίδες που έσκασαν εντός αγωνιστικού χώρου θα ερευνήσει η FIFA, καθώς άρχισε τις απαραίτητες νομικές διαδικασίες για να ανακαλύψει τί πήγε λάθος στον αγώνα της πρεμιέρας των Ολυμπιακών Αγώνων, ανάμεσα σε Αργεντινή και Μαρόκο.

Υπενθυμίζεται ότι κατά την διάρκεια της αναμέτρησης, είχαμε περισσότερες από πέντε εισβολές φιλάθλων, γεγονός που απέφερε 15 λεπτά συνολικών καθυστερήσεων στο δεύτερο ημίχρονο, με την Αργεντινή να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης (2-2) στο 104′.

Εκείνη την στιγμή είχαμε μαζική είσοδο Μαροκινών φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο και ρίψη κροτίδων, με τους υπεύθυνους του γηπέδου να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν. Μετά από δίωρη διακοπή του αγώνα, το γκολ της Αργεντινής ελέγχθηκε από τον VAR, όπου και διαπιστώθηκε πως υπήρξε οφσάιντ, με αποτέλεσμα να ακυρωθεί και το παιχνίδι να λήξει με 1-2 υπέρ του Μαρόκου.

Ο προπονητής της ομάδας από την Λατινική Αμερική, Χαβιέ Μασεράνο, έκανε λόγο για τεράστια ντροπή και για «τσίρκο», υπονοώντας φιάσκο της διοργανώτριας αρχής. Στην αρχική του εντεκάδα είχε συμπεριλάβει και τον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού, Σαντιάγκο Εσε.

Αναμένονται βαριές ποινές για την ομοσπονδία της αφρικανικής ομάδας, καθώς υπήρξε τραυματισμός και απόπειρα τραυματισμού αθλητών και μελών του προπονητικού τιμ της «αλμπισελέστε».