ΟΦΗ-Ατρόμητος 1-1 : Όλα στο «Χ» με γκολ λύτρωσης απο τον Καλοσκάμη

ΌΦΗ και Ατρόμητος πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν νωρίς το προβάδισμα με ένα δύσκολο γκολ του Γκονζάλεθ και τον Ατρόμητο να πιέζει στο δεύτερο μέρος και να βρίσκει το γκολ στις καθυστερήσεις με τον Καλοσκάμη (1-1).

Ο ΟΦΗ, μετά την βαριά ήττα απο την ΑΕΚ στην Νέα Φιλαδέλφεια, έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη, όμως ο Καλοσκάμης στις καθυστερήσεις λύτρωσε τον Ατρόμητο (1-1).  Η ομάδα της Κρήτης πήρε νωρίς το προβάδισμα με ένα δύσκολο γκολ του Γκονζάλεθ και ενώ όλα έδειχναν πως θα πάρει το πρώτο «τρίποντο» ο Καλοσκάμης, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις.

Προβάδισμα με απίθανη έμπνευση Γκονζάλεθ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με τον Ουάρντα να πραγματοποιεί την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού, μόλις στο 3ο λεπτό, με σουτ που έκοψε ο Γκονζάλεθ. Η πίεση του Ατρομήτου συνεχίστηκε και λίγα λεπτά μετά, στο 5′ βρήκε την δεύτερη του ευκαιρία με τον Φαν Βέερτ. Κάπου εκεί, η ομάδα της Κρήτης πήρε προβάδισμα κόντρα στην ροή του παιχνιδιού με μια… έμπνευση του Γκονζάλεθ. Ο Μπόρχα Γκονζάλεθ, πάτησε περιοχή και από εξαιρετικά δύσκολη γωνία, δεξιά της περιοχής, πέτυχε ένα πολύ δύσκολο τέρμα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Με τον Δέλλα να ζητάει συνεχώς απο τους παίκτες να πιέζουν ψηλά και να δίνεται έμφαση στο να είναι κοντά οι γραμμές της ομάδας του ΟΦΗ και τον Γκαρσία απο την άλλη, να ζητάει απο τους παίκτες της ομάδας του Περιστερίου να πραγματοποιούν επιθέσεις απο τα άκρα και να έχουν καλύτερες επιστροφές, όταν χάνουν την κατοχή της μπάλας, ο ρυθμός έπεσε, με τις δυο ομάδες να κάνουν πολλά φάουλ και να μην πραγματοποιούν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ.

Λίγο μετά το ημίωρο, ο Ατρόμητος φάνηκε να συνέρχεται απο το τέρμα που δέχθηκε, πίεσε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και πραγματοποίησε κάποιες ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον Φαν Βέερτ, αλλά την μεγαλύτερη στιγμή να ανήκει στον Ουάρντα, όπου στο 32ο λεπτό, η μπάλα στρώθηκε στο δεξί του πόδι, με το σουτ του να μπλοκάρεται απο την κρίσιμη επέμβαση του Καραχάλιου. Οι παίκτες του Ατρομήτου ζήτησαν χέρι, έπειτα απο μια γρήγορη επίθεση στο 45ο λεπτό, ωστόσο η φάση ελέγχθηκε απο το VAR και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 1-0 υπέρ του ΟΦΗ.

Πίεση, ευκαιρίες, ένταση και «Χ» στις καθυστερήσεις

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές, με τον Δέλλα να συνεχίζει να ζητάει πίεση στην μπάλα, μη αρκούμενος στο 1-0 της ομάδας του και τον Πάμπλο Γκαρσία να επιμένει στο πλάνο της επίθεσης απο τα αριστερά με τους Αθανασίου και Ουάρντα. Η πρώτη μεγάλη στιγμή άνηκε στον ΟΦΗ, με τον Αποστολάκη να πλασάρει στο 50ο λεπτό και τον Κοσέλεφ να λέει «όχι».

Ο Ατρόμητος, όσο περνούσαν τα λεπτά έβρισκε χώρους στο γήπεδο και έπαιρνε μέτρα, με την ομάδα να φρεσκάρεται απο την τριπλή αλλαγή του Γκαρσία. Ο τεχνικός του Ατρομήτου, λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, πέρασε τον Καρλίτος στην κορυφή της επίθεσης στην θέση του Φαν Βέερτ και έριξε στην μάχη τους Γιουμπιτάνα και Βρακά στην θέση των Μπακού και Μίχορλ. Σε αλλαγές προχώρησε και ο Δέλλας, με τον Μπρεσάν να βγαίνει για να περάσει στη θέση του ο Χριστόπουλος, τον Μπάκιτς στη θέση του Νας, αλλά και τον Αποστολάκη να περνάει στο «10».

Με τον Καρλίτος να πετυχαίνει μια απο τις ελάχιστες κλασσικές ευκαιρίες του δευτέρου ημιχρόνου στο 79ο λεπτό (μια φάση στην οποία υποδείχθηκε ωστόσο σε θέση οφσάιντ) και τον ρυθμό να έχει πέσει, οι αλλαγές συνεχίστηκαν (Μαρινάκης και Κουτεντάκης για τον ΟΦΗ), με τον Καρλίτος να απειλεί και πάλι στο 83ο λεπτό και τον Χριστογιώργο να τον σταματάει ξανά. Λίγο μετά, στο 86ο λεπτό, ο Ατρόμητος πραγματοποίησε ακόμη μια επικίνδυνη τελική με ένα τρομερό σουτ του Αθανασίου από τα αριστερά της περιοχής με την μπάλα να περνάει για λίγο άουτ. Η πίεση του Ατρομήτου απέδωσε καρπούς, με τον Καλοσκάμη να βρίσκει το γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και να ισοφαρίζει. Το ματς συνεχίστηκε με μεγάλη ένταση και δύο κόκκινες στον πάγκο του ΟΦΗ, σε στελέχη της ομάδας έπειτα απο διαμαρτυρίες για το πλάγιο απο το οποίο ξεκίνησε το γκολ του Ατρομήτου. Κόκκινη κάρτα πήρε και ο Μανσούρ με δεύτερη κίτρινη σταματώντας την προσπάθεια του Νας για αντεπίθεση, ενώ κίτρινη κάρτα πήρε και ο Κίνι που αποβλήθηκε με τον Ατρόμητο να συνεχίζει με 9 παίκτες, την αποβολή να παίρνει και ο Ισέκα και το τελικό σκορ να γράφει το 1-1.

Ατρόμητος (Γκαρσία, 4-2-3-1): Κοσέλεφ, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου – Ουεντραόγκο, Γκονζάλες – Ουάρντα, Μπάκου, Μίχορλ – Φαν Βέερτ

ΟΦΗ (Δέλλας, 4-2-3-1): Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης, Λαμπρόπουλος, Μπρεσάν, Μπόρχα – Γκαγιέγος, Καραχάλιος – Αποστολάκης, Ριέρα, Μπάκιτς – Ισέκα.