AEK: Η δεύτερη γκέλα κόντρα σε «μικρό» στην OPAP Arena

Έστω και στο «παρά κάτι», η ΑΕΚ γλίτωσε στο ματς με τη Λαμία την πρώτη ήττα στο νέο της γήπεδο από ομάδα που δεν ανήκει στο λεγόμενο Big-5. Η ημερολογιακή σύμπτωση με την πρώτη γκέλα.

Το γκολ του Αρόλντ Μουκουντί γλίτωσε την ΑΕΚ απ’ την ήττα στο ματς με τη Λαμία και παράλληλα διατήρησε το αήττητο σερί της στην OPAP Arena, κόντρα στις ομάδες εκτός του Big-5.

Θα μας πείτε – και δεν θα έχετε άδικο – ότι αυτό δεν συνιστά σπουδαίο επίτευγμα για μια ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό. Είναι αξιοσημείωτο, πάντως, ότι η προχθεσινή ισοπαλία ήταν μόλις η δεύτερη ισοπαλία της ΑΕΚ κόντρα σε ομάδα από τις λεγόμενες «μικρές», σε 20 αγώνες πρωταθλήματος που έχει δώσει στο νέο της γήπεδο. Εχει κερδίσει τα υπόλοιπα 18 και η συνολική διαφορά τερμάτων υπέρ της είναι 60-9!

Το πρώτο «Χ» είχε σημειωθεί πριν από ακριβώς έναν χρόνο. Στις 26 Αυγούστου 2023, η Ένωση υποδέχθηκε τον Πανσερραϊκό, απ’ τον οποίο βρέθηκε να χάνει από το πρώτο λεπτό με γκολ του Άλεξιτς. Εχασε πέναλτι με τον Φαν Βέερτ (απέκρουσε ο Χόβαν), είχε και δοκάρι με τον Πισάρο και τελικά έφτασε στο 1-1 με τον Γκατσίνοβιτς στο 78’.

Βέβαια, η ΑΕΚ δεν έχει ηττηθεί στην OPAP Arena ούτε από τον Παναθηναϊκό, τον ΠΑΟΚ ή τον Άρη. Ο μοναδικός που την έχει νικήσει στη Νέα Φιλαδέλφεια σε αγώνα για τη Super League 1, παραμένει ο Ολυμπιακός, στις 12 Μαρτίου 2023 (3-1).

Γκέλαρε νωρίς και φέτος

Από την περίοδο 2015-16 που επέστρεψε στη Super League 1, η ΑΕΚ δεν έχει καταφέρει ποτέ να κάνει μεγάλο σερί νικών στο ξεκίνημα. Φέτος απέτυχε να νικήσει στο δεύτερο μόλις παιχνίδι, ενώ πέρυσι είχε χάσει βαθμούς απ’ το πρώτο (το 1-1 με τον Πανσερραϊκό που προαναφέραμε).

Μόνο το 2018-19 ξεκίνησε με 3×3 (2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα εντός, 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης εκτός, 4-0 τον Πανιώνιο εντός), έχασε όμως το τέταρτο ματς (2-0 απ’ τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα).

Έφτασε τα 2.400 γκολ εντός

Το γκολ του Μουκουντί έχει πρόσθετη αξία μια και είναι το υπ’ αριθμόν 2.400 που πετυχαίνει η ΑΕΚ στους εντός έδρας αγώνες όλης της πορείας της στην Α’ Εθνική. Τον λογαριασμό είχε ανοίξει ο Ανδρέας Σταματιάδης, στο πρώτο λεπτό του πρώτου εντός έδρας αγώνα με τον Παγκορινθιακό, την 1η Νοεμβρίου 1959 (νίκη με 5-1).