Ατρόμητος - ΠΑΟΚ 1-2: Μένει κορυφή με Καμαρά στις καθυστερήσεις

Ο ΠΑΟΚ με γκολ στο 90’ απ’ τον Μαντί Καμαρά πήρε τη νίκη (1-2) στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο σε μία αναμέτρηση, που στιγματίστηκε από τις αποφάσεις του διαιτητή Ζαμπαλά.

Σκόρερ για τον Δικέφαλο χρίστηκε και ο Ζίβκοβιτς ενώ ο Ατρόμητος ισοφάρισε στο 85’ με πέναλτι του Ουάρντα. Με αυτό το αποτέλεσμα οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το 3/3 και συνεχίζουν στην κορυφή της Super League.

Ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκε δύο τελικές προσπάθειες εντός εστίας. Τόσο το σουτ του Μίχορλ στο 5’ όσο και αυτό του Ουάρντα στο 8’ όμως σταμάτησαν στον Κοτάρσκι, ο οποίος κράτησε το μηδέν.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανεβάσει τις εντάσεις του αλλά τόσο οι κακές επιλογές όσο και κάποιες λάθος αποφάσεις του Ζαμπαλά, του στέρησαν την ευκαιρία να βγει με προϋποθέσεις στην αντεπίθεση. Στο 33’ ο Ζίβκοβιτς έκανε μία πολύ όμορφη ενέργεια, σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Σορετίρε επιχείρησε με ατομική προσπάθεια να διασπάσει την άμυνα του Ατρομήτου, η οποία ωστόσο κατάφερε να τον σταματήσει τελευταία στιγμή. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ, που έψαχνε.

Ο Κωνσταντέλιας βρήκε όμορφα στην κίνηση τον Σορετίρε, ο Άγγλος ντρίμπλαρε σωστά, έκανε το γύρισμα στον Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος με δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Κοσέλεφ για το 0-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι δύο ομάδες αναλώθηκαν για αρκετά λεπτά σε μάχες στη μεσαία γραμμή.

Ο Μπάμπα είχε μία αδύναμη τελική για τον ΠΑΟΚ στο 59’, με τον Κοσέλεφ να μπλοκάρει εύκολα. Το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία προσπάθησε να κλείσει τους χώρους για να βάλει δύσκολα στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Στο 67’ ο ΠΑΟΚ σκόραρε αλλά ο Ζαμπαλάς ακύρωσε μέσω VAR το γκολ για επιθετικό φάουλ του Μπάμπα στον Μουντέ, με τους ανθρώπους του Δικεφάλου να είναι έξαλλοι με τη συγκεκριμένη απόφαση. Στο 83’ ο Ζαμπαλάς έδειξε πέναλτι σε χέρι του Ότο και ο Ουάρντα το μετέτρεψε σε γκολ, με τους ιθύνοντες του Δικέφαλου να ζητούν φάουλ στην αρχή της φάσης.

Στο 90ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα αυτή τη φορά με κεφαλιά του Μαντί Καμαρά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ, ένα γκολ, που χάρισε και τη νίκη στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Κοσέλεφ, Μουντές, Μπρόρσον, Τσακμάκης, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Έντερ (65’ Βρακάς), Μπάκου (73’ Γιουμπιτάνα), Μίχορλ, Ουάρντα, Καρλίτος (65’ Βαν Βερτ)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Ότο, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Οζντόεφ (73’ Καμαρά), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (86’ Ντεσπόντοφ), Σορετίρε (73’ Μουργκ), Τσάλοφ (73’ Τισουντάλι)