CONFERENCE LEAGUE: Άνετα στην πρεμιέρα Φίτεσε και Σλάβια Πράγας, ισοπαλία για την Τότεναμ

Σε μία ημέρα με πλούσια ποδοσφαιρική δράση, το UEFA Europa Conference League έκανε την πρεμιέρα του.

Τα πρώτα παιχνίδια του UEFA Europa Confernece League είχαν πλούσιο θέαμα και προσέφεραν αρκετά γκολ. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.

Η ΛΑΣΚ Λιντς δυσκολεύτηκε κόντρα Ελσίνκι, αλλά πήρε τη νίκη με 2-0. Τα γκολ για τους αυστριακούς τα σημείωσαν ο Μάρεσιτς στο 17ο λεπτό και ο Μονάιν στο 89ο λεπτό. Πάντως θα πρέπει να σημειώσουμε ότι η ΛΑΣΚ Λιντς ήταν κατά πολύ καλύτερη των γηπεδούχων και το σκορ θα μπορούσε πολύ εύκολα να είναι αρκετά μεγαλύτερο.

Στον αγώνα Σλάβια ΠράγαςΟυνιόν Μπερλίν, οι Τσέχοι παρά το γεγονός ότι σημείωσαν δύο γκολ στα τελευταία έξι λεπτά, ήταν ανώτεροι της γερμανικής ομάδας και κατάφεραν να ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους με το… δεξί στο UEFA Europa Conference League, καθώς πήραν τη νίκη με 3-1 (18′ Μπα, 84′ Κούτστα, 88′ Σρανζ – 70′ Μπέρενς).

Από εκεί και πέρα η Γάνδη χρειάστηκε ένα γκολ από τον Λεμάγιτς στο 54ο λεπτό για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Φλόρα Ταλίν και να φύγει με το «διπλό» από την Εσθονία.

Στην Σλοβενία η Μούρα υποδέχθηκε τη Φίτεσε, με τους Ολλανδούς να μην αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο πρόβλημα και να παίρνουν τη νίκη με 2-0, με γκολ του Τρόνσταντ στο 30′ και του Ντόεκι στο 69′.

Η Τότεναμ από την άλλη, έμεινε στο 2-2 με την Ρεν στη Γαλλία. Ο Μπαντέ με αυτογκoλ άνοιξε το σκορ για τους Άγγλους στο 11ο λεπτό, ενώ ο Τετ ισοφάρισε στο 23′. Στο 72′ οι Γάλλοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Λαντόρμπε, αλλά η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο ισοφάρισε στο 77ο λεπτό με τον Χόιμπεργκ.

Τέλος, η Βασιλεία δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στο UEFA Europa Conference League, καθώς έμεινε στο 0-0 με την Καραμπάκ.