Γαλλία-Βέλγιο 2-0: Ρέφαρε την ήττα από την Ιταλία με φοβερό Ντεμπελέ!

Η Γαλλία πήρε με μεγαλύτερη άνεση από ότι δείχνει το τελικό 2-0 το ντέρμπι με το Βέλγιο, για την δεύτερη αγωνιστική της League A του Nations League, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Ουσμάν Ντεμπελέ, ο οποίος σκόραρε και είχε καλή συνολική παρουσία.

Η Γαλλία και το Βέλγιο έδωσαν μια γερή μάχη στο «Groupama Park» της Λυών για την δεύτερη αγωνιστική της League A του Nations League, με τους πρώτους να αναδεικνύνονται νικητές με 2-0. Πρωταγωνιστής ο Ουσμάν Ντεμπελέ, ο οποίος και σκόραρε και είχε καλή συνολική απόδοση στο ματς. Ο προπονητής των «τρικολόρ», Ντιντιέ Ντεσάν, προέβη σε oκτώ αλλαγές στην αρχική του ενδεκάδα σε σχέση με το ματς με την Ιταλία, βάζοντας μεταξύ άλλων τον Μάρκους Τουράμ στην κορυφή αντί του σούπερ σταρ Κιλιάν Εμπαπέ και τον Κολό Μουανί στη θέση του σκόρερ στο προηγούμενο ματς με την «σκουάντρα ατζούρα» Μπράντλεϊ Μπαρκολά. Με αυτή τη νίκη, οι Γάλλοι έπιασαν τους Βέλγους στη δεύτερη θέση του ομίλου και ελπίζουν στο να την κρατήσουν.

Το Βέλγιο είχε την πρώτη ευκαιρία του ματς στο 6′, με τον Λουκεμπάκιο να μην καταφέρνει να νικήσει τον Μενιάν από φάουλ του Ντε Μπρόινε, με τον τερματοφύλακα της Γαλλίας να διώχνει σε κόρνερ, το οποίο δεν αξιοποιήθηκε. Τρία λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης επιχείρησε να δώσει έτοιμο γκολ στον Οπεντά, με την πάσα του να καταλήγει πλάγιο άουτ. Οι «τρικολόρ» έκαναν το δικό τους πρώτο σουτ με τον Γκεντουζί στο 14′, με τον Κάστεελς να μπλοκάρει. Στο 18′ ο Οπεντά βρέθηκε σε θέση βολής, με τον Μενιάν να αντιδρά σωστά. Στο 26′ ο Γκεντουζί κέρδισε κόρνερ ύστερα από σουτ που κατέληξε στους αμυντικούς, με τον Ουπαμεκανό να παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Κάστεελς μπλόκαρε. Δύο λεπτά μετά, η Γαλλία βρέθηκε πιο κοντά από ποτέ στο γκολ, με τον Τουράμ να σουτάρει και τον Κάστεελς να διώχνει, αλλά στο 29′ ο Κολό Μουανί εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα των Βέλγων στο σουτ του Ντεμπελέ και πέτυχε το 1-0 για το σύνολο του Ντεσάν. Τα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κύλησαν δίχως κάποια μεγάλη ευκαιρία και από τις δύο πλευρές, με το 1-0 να είναι το σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τη Γαλλία να διατηρεί την υπεροχή της, αλλά χωρίς να απειλεί ουσιαστικά το Βέλγιο για ένα δεύτερο γκολ στα πρώτα λεπτά του. Αυτό ήρθε στο 57′ από τον Ντεμπελέ, έπειτα από ασίστ του Ενγκολό Καντέ, με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αξιοποιώντας την αγαπημένη του κίνηση του να συγκλίνει από τα πλάγια στον άξονα. Οι Βέλγοι επιχείρησαν να μπουν ξανά στο ματς με κεφαλιά του Ονάνα ύστερα από κόρνερ του Ντε Μπρόινε στο 59′, δίχως αποτέλεσμα.  Στο 66′ ο Ντεμπελέ επιχείρησε να βάλει και δεύτερο γκολ στο ματς, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο νεοεισελθών στον αγώνα Εμπαπέ έκανε την πρώτη του προσπάθεια, εντελώς άστοχη. Στο 70′ ένας ακόμη παίκτης που μπήκε στο ματς, ο Ντε Κετελάρε, είδε τον Μενιάν να του στερεί το γκολ, ενώ και σε δεύτερο χρόνο σταμάτησε την προσπάθεια του Ντε Μπρόινε για το Βέλγιο. Στο 73′ ο Εμπαπέ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, έπειτα από κάθετη του Ντεμπελέ, με τον Κάστεελς να του το αρνείται. Στο 75′ ο Ντίνιε τόλμησε να πετύχει γκολ με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα πήγε εκτός στόχου. Τρία λεπτά αργότερα, ο Εμπαπέ πήγε για τρίτη φορά να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, όμως στάθηκε άτυχος. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία των Γάλλων ήρθε στο 84′ με τον Μπαρκολά να προσπαθεί και τον Κάστεελς να τον σταματά, ενώ μετά το κόρνερ που εκτελέστηκε, ο Γκριεζμάν σούταρε πάνω στον κίπερ των «κόκκινων διαβόλων». Στο 86′ και πάλι ο Εμπαπέ βρέθηκε σε θέση για γκολ με τον Κάστεελς να μην του το επιτρέπει. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση στον αγώνα, με τη Γαλλία να κάνει συντήρηση δυνάμεων στο φινάλε και να εξέρχεται νικήτρια από το γήπεδο της Λυών.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Ντινιέ, Σαλιμπά, Ουπαμεκανό, Κουντέ, Καντέ (90+3′ Φοφανά), Μανού Κονέ, Γκεντουζί (79′ Γκριεζμάν), Ντεμπελέ (80′ Ολίσε), Κολό Μουανί (67′ Εμπαπέ), Τουράμ (67′ Μπαρκολά)

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Κάστεελς, Καστάνιε (83′ Μενιέ), Τεάτ, Ντεμπάστ, Φας, Τίλεμανς (60΄Μανγκαλά), Ονάνα, Λουκεμπάκιο (60′ Μπακαγιόκο), Ντε Μπρόινε, Ντοκού (83′ Ντουρανβίλ), Οπεντά (69′ Ντε Κετελάρε)