CONFERENCE LEAGUE: «Αέρα» στην πρεμιέρα η Ρόμα, στραβοπάτησε η Αλκμάαρ

Η αυλαία της πρώτης αγωνιστικής στο UEFA Europa Cοnference League έπεσε, με τη Ρόμα να ισοπεδώνει την ΤΣΣΚΑ Σόφια, την Αλκμάαρ να μένει στο 2-2 κόντρα στη Ράντερς και την Ανόρθωση να χάνει με 2-0 από την Παρτιζάν.

Η πρώτη αγωνιστική του Conference League ήταν αρκετά συναρπαστική με πολλά γκολ και δυνατές μονομαχίες.

Στην Κύπρο η Ανόρθωση υποδέχηκε την Παρτιζάν, αλλά οι Σέρβοι ήταν ανώτεροι. Το σκορ άνοιξε στο 42ο λεπτό ο Μένιγκ, ενώ ο Ρικάρντο Γκόμες διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, η οποία τελικά έφυγε με το «διπλό» από την Κύπρο.

Η Ρόμα είχε ένα πολύ εύκολο βράδυ, καθώς επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 5-1. Ο Κάρεϊ αιφνιδίασε την ομάδα του Μουρίνιο και άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, αλλά με ένα τρομερό επιθετικό κρεσέντο οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι. Ο Πελεγκρίνι ισοφάρισε στο 25ο λεπτό, ο Ελ Σαράουϊ έβαλε μπροστά την ομάδα του. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Πελεγκρίνι σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ενώ ο Μαϊκόν και ο Άμπραχαμ υπέγραψαν τον επίλογο του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, η Μπόντο Γλιμτ επικράτησε 3-1 της Ζόρια, με γκολ των Σάλτνες, Σαλμπάντεν και Πελεγκρίνο. Για τη Ζόρια ο Γκρόμοφ μείωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Η Ράντερς αποδείχθηκε πολύ δύσκολη αντίπαλος για την Αλκμάαρ, καθώς κράτησε τους Ολλανδούς στην ισοπαλία (2-2). Το σκορ άνοιξε ο Κλάσιε στο 24′, με τον Πιέσινγκερ να απαντά άμεσα, στο 27′. Ο Παυλίδης έβαλε εκ νέου μπροστά την Αλκμάαρ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο Γιένσεν ισοφάρισε για την Ράντερς. μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Τέλος, η Γιάμπλονετς έκανε την έκπληξη της βραδιάς, καθώς νίκησε την Κλουζ με 1-0. Το γκολ για τους νικητές το σημείωσε ο Πίλαρ από το πέναλτι.