Ολυμπιακός: Η εξαιρετική στατιστική του Στάμενιτς στο φιλικό της Νέας Ζηλανδίας με τις ΗΠΑ - Πού πήρε άριστα

Ολυμπιακός: Η εξαιρετική στατιστική του Στάμενιτς στο φιλικό της Νέας Ζηλανδίας με τις ΗΠΑ - Που πήρε άριστα!

Ο Μάρκο Στάμενιτς ήταν σχεδόν αλάνθαστος απαιτητικό φιλικό που έδωσε η Νέα Ζηλανδία με τις ΗΠΑ (1-1) και γυρίζει στον Ολυμπιακό με αποθεωτικά σχόλια για την παρουσία του

Ο Μάρκο Στάμενιτς ήταν βασικός στο δυνατό τεστ της Νέας Ζηλανδίας με τις ΗΠΑ, που έγινε στο Σινσινάτι. Ο άσος του Ολυμπιακού είχε μεγάλη συμβολή στο τελικό 1-1.

Η παρουσία του στον χώρο του κέντρου ήταν εξαιρετική, έχοντας ρόλο-κλειδί στον αγώνα.

«Έδεσε» εξαιρετικά τη μεσαία γραμμή της ομάδας του με την άμυνα και την επίθεση και αναμφίβολα ήταν ένας εκ των διακριθέντων της αναμέτρησης. Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι ο Στάμενιτς στο 51′ δέχθηκε κίτρινη κάρτα, σε ένα από τα ελάχιστα ψεγάδια του στο ματς.

Για την ιστορία, οι Αμερικανοί προηγήθηκαν με γκολ του Κρίστιαν Πούλισικ στο 69′, με τους Νεοζηλανδούς να ισοφαρίζουν ένα λεπτό πριν το 90λεπτο με σκόρερ τον Γουέιν.

Πολλά τα αποθεωτικά σχόλια με την στατιστική του να ήταν εξαιρετική. Ήταν αλάνθαστος στις μακρινές μπαλιές του, κέρδισε τις 7 από τις 10 μονομαχίες του στο κέντρο και γενικά βαθμολογήθηκε με 7.4 από το sofascore.

Ο διεθνής άσος των “ερυθρόλευκων” αναμένεται να είναι στο Ρέντη αύριο για να τεθεί στην διάθεση του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ για το ματς της Κυριακής με τον Παναιτωλικό.