Κύπελλο Ελλάδας: Η πρόκριση της ΑΕΛ και όλα τα αποτελέσματα

Η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Μακεδονικό (1-3), ενώ την πρόκριση πήραν τόσο η Κηφισιά, όσο και ο Καμπανιακός.

Η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Μακεδονικό (1-3), ενώ την πρόκριση πήραν τόσο η Κηφισιά, όσο και ο Καμπανιακός. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 69ο λεπτό λόγω αποβολής του Παναγιώτη Παναγιωτίδη, ωστόσο πήραν την πρόκριση στα πέναλτι.

Ο Μακεδονικός δεν σκόραρε στις δυο πρώτες εκτελέσεις, σε αντίθεση με τους Θεσσαλούς, για να φτάσουν, τελικά, οι δυο ομάδες στο τελικό 1-3.

Πρόκριση στην επόμενη φάση πήρε και η Κηφισιά που επιβλήθηκε με 1-0 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου χάρη σε γκολ του Λουίς Ρότσα, με τον Πορτογάλο να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ στο 20ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι, ο Καμπανιακός πήρε την πρόκριση στην παράταση, μετά απο ένα 90λεπτο χωρίς γκολ. Σκόρερ ήταν ο Αριστοτέλης Κολλαράς στο 103’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

Σάββατο 14/9

Κηφισιά – Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 1-0

Καμπανιακός – Ηλιούπολη 1-0 παρ.

Μακεδονικός – ΑΕΛ 1-3 πέν. (0-0 κ.α., 0-0 παρ.)

Άρης Αβάτου – Ζάκυνθος 16:30

Υπενθυμίζεται πως την Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 14:00 θα διενεργηθεί στα γραφεία της ΕΠΟ στο Πάρκο Γουδή η κλήρωση της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας για την αγωνιστική περίοδο 2024-25, στην οποία θα συμμετάσχουν οι νικητές της 3ης φάσης και 10 ομάδες της Super League.