ΑΕΚ-Βόλος: Φωτιάς και VAR δεν είδαν το σπρώξιμο... κι έσπρωξαν την ΑΕΚ - Χάρισαν την κόκκινη στον Πιερό

Το 1-0 του Πιερό στο ματς με τον Βόλο μέτρησε κανονικά από τον διαιτητή Φωτιά και τον Παπαδόπουλο στο VAR, γεννώντας εύλογα ερωτηματικά για το γεγονός πως δεν αντιλήφθηκαν την παράβαση. Λίγο αργότερα ο Φωτιάς «έκανε δώρο» την κίτρινη αντί της κόκκινης στον φορ της ΑΕΚ. Δείτε τα χαρακτηριστικά videos.

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Συγκεκριμένα, στο 22ο λεπτό του ματς ο Ρότα έκανε την σέντρα από τα δεξιά κι ο Πιερό με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ΑΕΚ κόντρα στον Βόλο.

Ωστόσο, ο φορ της ΑΕΚ στην προσπάθεια του να πάρει θέση έβαλε το χέρι του κι έσπρωξε τον αντίπαλο του. Ο Φωτιάς μέτρησε το γκολ, ενώ το ίδιο έγινε και με το VAR, το οποίο μετά τον σχετικό έλεγχο δεν είδε καμία παράβαση!

Οι παίκτες του Βόλου έπεσαν πάνω στον διαιτητή και διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά το δίκιο τους δεν το βρήκαν.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Φωτιάς «κλείνει» τα μάτια και δεν αποβάλει τον Πιερό για τη λαβή στον Μύγα και τη γονατιά στον παίκτη του Βόλου! Ο VAR τον κάλεσε για έλεγχο, ο ρέφερι τσέκαρε τη φάση, αλλά δεν έδωσε κάτι παραπάνω από κίτρινη, σε ένα στιγμιότυπο που είδε όλη η Ελλάδα, αλλά μάλλον εκτός από την εφαρμογή του gov, θα έπεσε κι… ο φωτισμός στην «OPAP Arena».

Ακολούθησε δεύτερη ανακοίνωση του Βόλου, μετά από αυτή για το γκολ της ΑΕΚ, η οποία ανέφερε λιτά, αλλά ξεκάθαρα:

«Ερώτηση προς την Ελληνική διαιτησία. Στους επαναστάτες – γκιορίλες δεν δίνουμε κόκκινη κάρτα;»