Champions League: Γιουβέντους και Aστον Βίλα οι πρώτες (εμφατικές) νικήτριες του νέου συστήματος

Γιουβέντους και Αστον Βίλα έκαναν τις πρώτες νίκες στην ιστορία του νέου Champions League ενάντια σε Αϊντχόφεν και Γιουνγκ Μπόις αντίστοιχα.

Η Γιουβέντους, η οποία επέστρεψε στο Champions League ύστερα από έναν χρόνο και η Αστον Βίλα, η οποία επανήλθε μετά από τέσσερις δεκαετίες, έκαναν τις πρώτες νίκες με το νέο format της διοργάνωσης.

Γιουβέντους-Αϊντχόφεν 3-1: Aνετη και ωραία στην επιστροφή της.

Οι «μπιανκονέρι» επιβλήθηκαν με 3-0 κόντρα στην Αϊντχόφεν στο Allianz, με τον Κενάν Γιλντίζ να γίνεται ο νεαρότερος σκόρερ στην ιστορία της «γηραιάς κυρίας» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και ταυτόχρονα ο πρώτος που σκοράρει στο νέο Champions League.

Ο Τούρκος διεθνής  με ένα εξαιρετικό πλασέ από την αριστερή γωνία της περιοχής, άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό και έγραψε ιστορία.

Έξι λεπτά αργότερα ο ΜακΚίνι από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε στην δεξιά γωνία του Ντρόμελ, διπλασιάζοντας τα τέρματα.

Ο Γκονσάλες στο δεύτερο ημίχρονο έκανε 3 τα τέρματα των νικητών, εκμεταλλευόμενος την καταπληκτική πάσα του Βλάχοβιτς.

Επομένως ο Μεξικανός πέτυχε και αυτός το πρώτο του γκολ στο Champions League.

Η ομάδα από την Ολλανδία, έβαλε το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις, με το εντυπωσιακό διαγώνιο σουτ του Σαϊμπάρι.

Κατά συνέπεια, η Γιουβέντους πήρε το πρώτο τρίποντο στην ιστορία της διοργάνωσης.

Γιουνγκ Μποις- Αστον Βίλα 0-3: Μαθήματα ποδοσφαίρου

Η Αστον Βίλα που επέστρεψε ύστερα από 41 χρόνια, δεν δυσκολεύτηκε τόσο ενάντια στην Γιουνγκ Μπόις κερδίζοντας την 3-0 μέσα στην Ελβετία.

Το σκορ θα μπορούσε να είναι πιο επιβλητικό , όμως η δουλειά έγινε ούτως ή άλλως για τους «χωριάτες».

Η ομάδα από την Αγγλία ήταν το φαβορί του παιχνιδιού και το τελικό σκορ το επιβεβαίωσε.

Ο Τίλεμανς με ένα εξαιρετικό σουτ από την δεξιά γωνία της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έτσι έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ στο 27′.

Το δεύτερο γκολ της ομάδας ήρθε με έναν περίεργο τρόπο. Η άμυνα των γηπεδούχων, έκανε ένα παιδικό λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Γουότκινς που ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα στο ύψος της μικρής περιοχής.

Ο διαιτητής άφησε πλεονέκτημα, καθώς ο Ράμσεϊ βρέθηκε με κενό τέρμα και σκόραρε στο 38′ κάνοντας το 2-0 ήταν γεγονός.

Το τρίτο γκολ που σημείωσε ο Ονάνα ήταν το πιο εντυπωσιακό. Ο διεθνής Βέλγος έκανε ένα κάθετο πλασέ με πολλά φάλτσα που κατέληξε στην αριστερή κάθετη γωνία.

Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Μπέρμιγχαμ απέδρασε από την Ελβετία, χωρίς να συναντήσει κανένα εμπόδιο.