Eθνικός-Αρης 0-1: Ζορίστηκε, αλλά προκρίθηκε με Νταρίντα

Ο Αρης με το εκτεταμένο ροτέισον τα βρήκε σκούρα από τον Εθνικό στην Καλλιθέα, πήρε όμως την πρόκριση χάρη στο γκολ του Βλάντι Νταρίντα από το 31′. Αδυναμίες από το αναπληρωματικό γκρουπ, λάθη από τον Κουέστα, αλλά και σωτήριες επεμβάσεις. Από λάθος του τερματοφύλακα Kούμπουλα ήρθε και το γκολ του Αρη

Ερχόμενος από τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού, αλλά με πολλές απουσίες λόγω μαζικού ροτέισον πριν από το ντέρμπι της Τούμπας (στο αρχικό σχήμα έμειναν μόνο τρεις βασικοί), ο Αρης δυσκολεύτηκε στην πρεμιέρα του στο Κύπελλο κόντρα στον Εθνικό στην Καλλιθέα, κατάφερε όμως να φύγει με την πρόκριση με το γκολ του Νταρίντα στο 31′.

Ο Αρης αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες, που ίσως να μην περίμενε ο Μάντζιος, καθώς είχε μεσοαμυντικά ζητήματα, απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε να χάσει τίποτε και που αν και την χώριζαν δύο κατηγορίες, άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Το γκολ του έμπειρου Νταρίντα, που πάντα ανεβαίνει στις φάσεις και πατάει περιοχή έδωσε όμως τη λύση και ο Αρης που κατάφερε δύσκολα να το διαχειριστεί θα είναι παρών και στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο Νταρίντα έκανε τη διαφορά

Ο Τσέχος Βλάντι Νταρίντα ήταν ότι καλύτερο είχαν να παρουσιάσουν οι δύο παίκτες στο γήπεδο και ο ποδοσφαιριστής που σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο για λογαριασμό του Αρη.

Ο Νταρίντα ακολούθησε στο 31ο λεπτό τον Ντιαντί που μπήκε από τον άξονα, εκμεταλλεύτηκε την κακή απόκρουση του γκολκίπερ του Εθνικού Κούμπουλα και από κοντά έκανε το 0-1.

O Xoυλιάν Κουέστα έκανε ένα τραγικό λάθος στο πρώτο ημίχρονο μετά το 0-1 πασάροντας την μπάλα σε αντίπαλο, αλλά το διόρθωσε μόνος του, κρατώντας το μηδέν.

Ο Εθνικός ήθελε αλλά…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης προσπάθησε να διαχειριστεί το 0-1, δίνοντας χώρο στον Εθνικό, που ήταν απειλητικός όχι όμως και ουσιαστικός.  Δύο φορές ο Γεωργούσης βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Αρη αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κούμπουλας, Χριστογιάννης (67′ Τσιμπόκας), Ζωγραφάκης, Τσατσαρής, Χατζηκυριάκος, Μαλάϊ, Σκεντεράϊ (66′ Παπαχρονόπουλος), Πολύζος, Γεωργούσης (71′ Μανδαμαδιώτης), Ερέρα (57′ Ποτουρίδης), Αντωνίου (66′ Νταούλιας).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Χουάνκαρ (66′ Φρίντεκ), Μπράμπετς, Ρόουζ, Μοντόγια, Ζουλ (57′ Μόντσου), Νταρίντα (88′ Σιφουέντες), Φετφατζίδης (56′ Σίστο), Σαμόρα, Ντιαντί (56′ Γκαρθία), Σαβέριο.