Γαλατάσαραϊ - ΠΑΟΚ 3-1: Λύγισε στο φινάλε

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε στην Κωνσταντινούπολη αλλά ηττήθηκε με 3-1 από τη Γαλατάσαραϊ και ξεκίνησε χωρίς βαθμό την πορεία του στο Γιουρόπα Λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε στην Κωνσταντινούπολη αλλά ηττήθηκε με 3-1 από τη Γαλατασαράι και ξεκίνησε χωρίς βαθμό την πορεία του στο Γιουρόπα Λιγκ.

Σκόρερ για τον Δικέφαλο χρίστηκε ο Κωνσταντέλιας, ο οποίος ισοφάρισε αλλά το αυτογκόλ του Μπάμπα και τα γκολ των Ακγκούν και Ικάρντι έδωσαν τη νίκη στην τουρκική ομάδα.

Στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι είχαν τελική με τον Οσίμεν να στέλνει την μπάλα άουτ με το κεφάλι μέσα από την περιοχή. Ο ΠΑΟΚ στα επόμενα λεπτά βγήκε στην κόντρα και είχε δύο τελικές με Κωνσταντέλια και Ζίβκοβιτς, με τη δεύτερη να μην καταγράφεται αφού υποδείχθηκε πολύ οριακό οφσάιντ σε ένα ματς με τρομερό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και τον Δικέφαλο να τον ακολουθεί εξαιρετικά και να απειλεί του Τούρκους.

Στη συνέχεια οι ταχύτητες έπεσαν με τη Γαλατάσαραϊ να ανακτά τον έλεγχο της μπάλας και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να κλέψει την μπάλα και να βγει στην αντεπίθεση. Στο 26’ η Γαλατά απείλησε δις τους πρωταθλητές Ελλάδας αλλά ο Κοτάρσκι φώναξε «παρών» πρώτα στον Οσίμεν και στη συνέχεια στον Σάρα. Στο 42’ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία σε πλασέ του Ακγκούν μέσα από την περιοχή και στο 44’ η κεφαλιά του Οσίμεν έφυγε άουτ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έχασε απίθανη ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Κωνσταντέλιας βγήκε στην κόντρα από την πάσα του Κόλεϊ αλλά τον νίκησε ο Γκιουβέντς.

Το 0-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, στο 48’ οι Τούρκοι άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Μπάμπα μετά από κεφαλιά του Οσίμεν. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε στην πορεία την ψυχραιμία του αλλά δεν κατάφερε να βγάλει κλασική ευκαιρία πριν την απίθανη επέμβαση του Κοτάρσκι στο 63’ σε πλασέ του Οσίμεν.

Στο 67’ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Ο Ζίβκοβιτς συνδυάστηκε με τον Ότο, και ο Κωνσταντέλιας πήρε το «ριμπάουντ» και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 75’ η Γαλατάσαραϊ πήρε και πάλι το προβάδισμα με σουτ του Ακγκούν, σε μία φάση, που λίγο έλειψε ο Κοτάρσκι να κάνει την απόκρουση της χρονιάς. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ικάρντι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Γαλατάσαραϊ (Οκάν Μπουρούκ) Γκιουβέντς, Αϊχάν (84’ Γέλερτ), Σάντσες, Μπαρντακσί, Γιάκομπς, Σάρα, Τορέιρα, Γιλμάζ (88’ Μπατσουαγί), Ακγκούν (88’ Κουτλού), Μέρτενς (78’ Ντεμιρμπάι), Οσίμεν (78’ Ικάρντι).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα, Ότο, Οζντόεφ (77’ Σβαμπ), Καμαρά (81’ Μπακαγιόκο), Τάισον, Κωνσταντέλιας (76’ Ντεσπόντοφ), Ζίβκοβιτς, Τσάλοφ (70’ Τισουντάλι).