Λιόν-Ολυμπιακός 2-0: Έμεινε μετεξεταστέος στα γαλλικά

Ο Ολυμπιακός στάθηκε για 65 λεπτά στη Γαλλία, όμως υπέκυψε στην ποιότητα των επιθετικών της Λιόν, η οποία κράτησε την έδρα της με γκολ του Τσερκί και του Μπενραχμά. Δύσκολο ξεκίνημα στη League Phase του Europa League για τους Πειραιώτες.

Πήρε ρίσκα, κρατούσε τον βαθμό για περισσότερο από μία ώρα, αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει το ευρωπαϊκό του σερί  στην πρεμιέρα του νέου Europa League ο Ολυμπιακός, που ηττήθηκε από τη Λιόν.

Οι «ερυθρόλευκοι» περίμεναν πίσω από τη μπάλα στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ στην κόντρα. Αυτό το έκανε, όμως, ο Τσερκί, που σκόραρε με εντυπωσιακό τρόπο από πλάγια θέση στο 65′, ενώ στο 71′ ο Μπενραχμά έκανε το τελικό 2-0 στην κόντρα.

Πριν και ενδιάμεσα από τα γκολ, ο Ολυμπιακός είχε κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες, όμως παράλληλα έβλεπε τη γαλλική ομάδα να πολιορκεί συνεχώς τα καρέ του.

Το πήρε πάνω του

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ επέλεξε να παρατάξει μία ενδεκάδα με έντονη τη δική του σφραγίδα. Ηθελε αλλαγή και την ήθελε άμεσα, γι’ αυτό και επέλεξε να το πάρει πάνω του. Προχώρησε στον σχηματισμό ενός – μη δοκιμασμένου σε συνθήκες αγώνα – 3-5-2, με τον Ρέτσο να ξεκινά βασικός στην πρώτη του αποστολή μετά τον τραυματισμό και τον Γιάρεμτσουκ να ξεκινά δίπλα στον Ελ Καμπί. Μαζί με τον Ρέτσο, ξεκίνησαν οι Κάρμο και Πιρόλα στην καρδιά της άμυνας, οι Γκαρθία, Εσε, Τσικίνιο στον άξονα και στις πλευρές οι Ορτέγκα – Ροντινέι.

Η Λιόν έγινε απειλητική στο δεύτερο, μόλις, λεπτό, με τον Λακαζέτ να σουτάρει έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα δεν πλησίασε τον Τζολάκη. Οι Γάλλοι είχαν γενικά τη μπάλα στα πόδια και ανέβαιναν μαζικά, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να περιμένουν «παθητικά», ενώ απείλησαν από πλάγια θέση με τον Τσέρκι και στο 11’.

Χρειάστηκαν 20 λεπτά, ώστε να μπορέσει ο Ολυμπιακός να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή (χωρίς η φάση να καταλήξει σε οφσάιντ), όμως δε βρήκε τελική μετά το γύρισμα του Τσικίνιο. Στο 26’,η Λιόν έπαιξε σωστά ανάμεσα από τις γραμμές, ο Τολισό εκτέλεσε από τα πλάγια σε κοντινή απόσταση, όμως ο Τζολάκης ήταν σε ετοιμότητα.

Η πρώτη πραγματικά καλή φάση του Ολυμπιακού ήρθε στο 32’. Ο Τσικίνιο έκανε ένα τακουνάκι προς τον Ροντινέι, ο Βραζιλιάνος έκανε εσωτερική κίνηση και ένα εντυπωσιακό σουτ με το αριστερό, όμως o Πέρι έκανε μία σπουδαία επέμβαση. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κερδίσει μέτρα και αυτοπεποίθηση, με το πλάνο να αρχίζει να φαίνεται στον αγωνιστικό χώρο.

Πολύ επικίνδυνη ήταν η αντεπίθεση των Γάλλων στο 42’, όταν ο Φοφανά άνοιξε περισσότερο από ότι έπρεπε το κοντρόλ και ο Ρέτσος επενέβη με σωτήριο τάκλιν. Τότε άνοιξε ένας νέος κύκλος επιθέσεων της Λιόν, η οποία επανέκτησε το κέντρο και δημιούργησε αρκετές ακόμα προϋποθέσεις.

Χωρίς αλλαγές

Οι Πειραιώτες παρατάχθηκαν χωρίς αλλαγές στο δεύτερο μέρος, το οποίο ήταν γεμάτο συγκινήσεις στα πρώτα του λεπτά, έχοντας έναν πολύ γρήγορο ρυθμό. Η Λιόν ξεκίνησε δυναμικά με σουτ του Λακαζέτ στο δοκάρι – το οποίο κόντραρε στον Πιρόλα – και αμέσως μετά απείλησε ξανά με τον Φοφανά, ο οποίος δε βρήκε όμως τελική.

Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ολυμπιακός έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς Ο Ντάνι Γκαρθία έβγαλε εκπληκτική κάθετη στον Ορτέγκα, εκείνος γύρισε τη μπάλα στον Γιάρεμτσουκ, ωστόσο ο Ουκρανός δεν κατάφερε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή.

Η προηγούμενη φάση, όμως, ήταν… εξαίρεση στον κανόνα των πρώτων λεπτών του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Γάλλοι απειλούσαν αρκετά, με τον Κάρμο να «φλερτάρει» με το αυτογκόλ μετά από το τάκλιν, ενώ μερικά λεπτά αργότερα ο Πιρόλα έπαιξε σωτήριο ρόλο, ώστε να μη σκοράρει ο Μέιτλαντ Νάιλς.  Αμέσως μετά, ήρθε η ώρα του Τζολάκη να σώσει τους φιλοξενούμενους, με πολύ καλή επέμβαση στην κεφαλιά του Τολισό.

Κάθε φορά που η Λιόν ανέβαινε μαζικά, όμως, ο Ολυμπιακός έβρισκε δικές του προϋποθέσεις στην κόντρα. Ο Ροντινέι σέντραρε και ο Ελ Καμπί έκανε μία κακή προβολή, χάνοντας μία σπουδαία ευκαιρία.

Ο Τζολάκης επενέβη σωτήρια με τέλεια έξοδο και στο 63’, σώζοντας τον Ολυμπιακό από μία εξαιρετικά επικίνδυνη ευκαιρία.

Η Λιόν… το κύκλωνε ώρα και βρήκε το γκολ στο 65′ με φοβερή εκτέλεση του Τσερκί από πάρα πολύ δύσκολη πλάγια θέση. Ο Πιρόλα δε μπόρεσε να κάνει κάτι, ούτε και ο Τζολάκης, που απλά παρακολούθησε τη μπάλα να καταλήγει με φόρα στα δίχτυα.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ επέλεξε να δώσει το ευρωπαϊκό… βάπτισμα του πυρός στον Χαράλαμπο Κωστούλα, που πήρε τη θέση του Γιάρεμτσουκ. Λίγο αργότερα, ο Βάσκος έριξε τον Στάμενιτς και τον Γουίλιαν στις θέσεις των Πιρόλα και Γκαρθία, με την αλλαγή του Ιταλού να είναι αναγκαστική. Προφανώς, ο Ολυμπιακός άλλαξε σχηματισμό και διεκδίκησε την ισοφάριση με μία πιο συνηθισμένη συνταγή.

Στο 70’, μία στιγμή… μαγείας του Κωστούλα, ο οποίος επιχείρησε εντυπωσιακό γυριστό, λίγο έλειψε να φέρει το 1-1.

Στην αμέσως επόμενη φάση, όμως, ο Μπενράχμα βγήκε στην κόντρα και τιμώρησε την κακή τοποθέτηση των στόπερ, οι οποίοι δε φρόντισαν να τον εκθέσουν σε θέση οφσάιντ. Το 2-0 ήρθε και η αλλαγή των συναισθημάτων ήταν… απότομη.

Μέχρι το 88′, οι στιγμές ήταν ελάχιστες και τίποτα δεν έδειχνε ουσιαστικά ότι ο Ολυμπιακός θα επέστρεφε στο παιχνίδι. Αυτό… παραλίγο να συμβεί όταν ο Γουίλιαν σέντραρε και ο Τσάλετα-Τσαρ έκανε… δώρο στους Πειραιώτες, «εκτελώντας» αποτελεσματικά των γκολκίπερ των Γάλλων. Ο παίκτης του Ολυμπιακού, όμως, ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ και το αυτογκόλ ακυρώθηκε.

Και τώρα… Μπράγκα

Αν υποθέσουμε ότι η ήττα στη Γαλλία είναι… εντός προγράμματος, το παιχνίδι με τη Μπράγκα είναι «κυκλωμένο». Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τους Πορτογάλους την Πέμπτη (3/10), με στόχο να πάρει τους πρώτους του βαθμούς.

Η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ νίκησε 2-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με ανατροπή και δύο γκολ του Μπρούμα στο 88′ και το 90’+5′.