ΟΦΗ-Παναιτωλικός 1-2: Οι «σκληροί» του Πετράκη πέτυχαν την ανατροπή!

Η ομάδα του Πετράκη αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να… πεθάνει και παρά το γεγονός πως ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο σκορ, έφυγε από την Κρήτη με το «διπλό» (1-2).

Ο Παναιτωλικός… εκδικήθηκε με τον καλύτερο τρόπο τον ΟΦΗ που προ ολίγων ημερών είχε νικήσει τους Αγρινιώτες στην αναμέτρηση του Κυπέλλου Ελλάδας (2-1). Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια υπερπολύτιμη νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος, αφού παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν το τρίποντο (1-2).

Πλασε-ποίημα του Μπαΐνοβιτς και προβάδισμα για τον ΟΦΗ

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο… αναγνωριστικό για τις δυο ομάδες με τον ΟΦΗ και τον Παναιτωλικό να προσέχουν στα μετόπισθεν και να μην δημιουργούν ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι που είχαν την μπάλα στα πόδια τους, προσπαθούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Πετράκη.

Αυτή η ευκαιρία ήρθε στο 18ο λεπτό και μετουσιώθηκε σε ένα φανταστικό γκολ. Ο Μπαΐνοβιτς πήρε την μπάλα αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και χωρίς να διστάσει όπλισε και εκτέλεσε από απόσταση τον Τσάβες, για το 1-0 με έναν άκρως εντυπωσιακό τρόπο.

Η απάντηση από τον Παναιτωλικό ήρθε στο 35ο λεπτό. Ο Ντιάς βρήκε λίγο χώρο μέσα στην περιοχή των Κρητικών και δοκίμασε το σουτ με το αριστερό. Η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε απευθείας άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και δεν άργησαν να απειλήσουν ξανά στο 37ο λεπτό. Ο Μπουζούκης ανησύχησε τους «Κρητικούς», με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Χριστογιώργου.

Την τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους την είχε ο ΟΦΗ με τον Φούντα να βρίσκεται έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού μόνος με την μπάλα, αλλά το σουτ να είναι αρκετά αδύναμο.

Καταιγισμός ευκαιριών, ανατροπή και νίκη για τους Αγρινιώτες

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με έναν καταιγισμό ευκαιριών και τον Παναιτωλικό να δείχνει πως πατάει καλύτερα στο γήπεδο και θα πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Το πρώτο «καμπανάκι» χτύπησε στο 52ο λεπτό όταν ο Ντιάς ξεμαρκαρίστηκε από τους αμυντικούς του ΟΦΗ και με κεφαλιά επιχείρησε να σκοράρει.

Ο ΟΦΗ απάντησε στο 58ο λεπτό με τον Σενγκέλια να σουτάρει και να αναγκάζει τον Τσάβες να αποκρούσει εντυπωσιακά .

Λίγο μετά συνέβη αυτό που φαινόταν πως… έρχεται. Στο 65ο λεπτό ο Στάγιτς κέρδισε τους πάντες στον αέρα, μετά την εκτέλεση φάουλ και με άψογη κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τους Αγρινιώτες.

Με τις δυο ομάδες να προχωρούν σε αλλαγές στην ενδεκάδα τους, ο Παναιτωλικός δεν σταμάτησε να ανεβαίνει στο αντίπαλο μισό για να απειλήσει και βρήκε το γκολ της ανατροπής. Στο 81ο λεπτό ο Μπελεβόνης έκανε ένα αδύναμο σουτ από πλάγια θέση στη φάση μπήκε ο Χριστόπουλος του ΟΦΗ και άθελα του την έστειλε στην εστία της ομάδα του για το 1-2, με ένα αυτογκόλ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλσμα και έδωσε την νίκη στον Παναιτωλικό.

Οι ενδεκάδες: ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογιώργος, Γκονζάλες, Λαμπρόπουλος, Χριστόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης, Κουτεντάκης, Βαΐνοβιτς, Σενγκέλια, Φούντας, Νας και Γιούνγκ)

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σίλβα, Λιάβας, Παντελάκης, Σιέλης, Μαυρίας, Στάγιτς, Πέρες, Μπουζούκης, Ντίας, Λομόνακο)