ΠΑΟΚ - Αρης 0-1: Πέρασε ξανά από την Τούμπα με μαγεία Γκαρσία

Ο Ατης επικράτησε του ΠΑΟΚ με 0-1 με το εντυπωσιακό γκολ του Μανού Γκαρσία στο 63′. Πρώτη ήττα για τον Δικέφαλο.

Ο Άρης πήρε σπουδαία νίκη (0-1) στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ με το «χρυσό» γκολ του Μάνου Γκαρθία και για δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι πανηγύρισε τη νίκη. Ο Δικέφαλος «έσπασε» τα δοκάρια δύο φορές, είχε κλασικές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση.

Με τον δυνατό αέρα να δυσκολεύει τις προσπάθειες των δύο ομάδων, ο Άρης είχε την πρώτη τελική στο ματς με μακρινό σουτ του Μορόν, το οποίο μπλόκαρε ο Κοτάρσκι στο 3’. Ο ΠΑΟΚ με νέο πρόσωπο τον Μπακαγιόκο και αντίπαλο και τον αέρα στα πρώτα λεπτά, έψαχνε τα πατήματά του και προσπαθούσε με την μπάλα κάτω να απειλήσει την εστία του Κουέστα.  Στο 23’ ο Άρης είχε ευκαιρία σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μόντσου, με την μπάλα λόγω του αέρα να παίρνει τροχιά προς της εστία και να φεύγει λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι μετά από ωραίο γύρισμα του Τάισον και πλασέ του Τισουντάλι μέσα από τη μικρή περιοχή. Στο 32’ ο ΠΑΟΚ βγήκε στην κόντρα επίθεση αλλά η άμυνα του Άρη αποσόβησε τετ α τετ του Τισουντάλι, κόβοντας τον Κωνσταντέλια τελευταία στιγμή.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 35’ με σουτ του Σίστο το οποίο μπλόκαρε ο Κοτάρσκι. Ο Κωνσταντέλιας έχασε απίθανη ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 38’ όταν ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε άουτ μετά από πάσα του Ότο. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έχασε και νέα ευκαιρία αυτή τη φορά μετά από δική του ατομική ενέργεια και σουτ, που κατέληξε κόρνερ. Το 0-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και έχασε ευκαιρία με τον Ντιαντί στην κόντρα επίθεση. Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε με ατομική ενέργεια του Τάισον και σουτ, που κατέληξε λίγο άουτ. Η ομάδα του Μάντζιου έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο 57’ όταν το πλασέ του Μορόν κόντραρε αλλά δεν του έκανε τη χάρη κι έφυγε κόρνερ.

Στο 63’ ο Μάνου Γκαρθία με ατομική ενέργεια κι ένα απίθανο πλασέ άνοιξε το σκορ στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει για να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά το δοκάρι σταμάτησε τον Μπάμπα στο 84’ και ο Άρης πήρε τη μεγάλη νίκη στην Τούμπα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ότο, Μπάμπα, Σβαμπ (69’ Καμαρά), Μπακαγιόκο (76’ Οζντόεφ), Τάισον (76’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τισουντάλι (69’ Τσάλοφ).

Άρης (Άκης Μάντζιος) Κουέστα, Μοντόγια, Βέλεθ (45+1’ Ρόουζ), Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου, Σιφουέντες, Ντιαντί (74’ Σουλεϊμάνοφ), Γκαρθία (81’ Νταρίντα), Σίστο (74’ Σαβέριο), Μορόν (81’ Ζαμόρα).