ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 2-0: Το ντέρμπι και η κορυφή «βάφτηκαν» στα κιτρινόμαυρα

Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι της «OPAP Arena» με την κεφαλιά-οβίδα του Πιερό και πέναλτι του Άμπραμπαντ στις καθυστερήσεις (2-0) απέναντι στον φλύαρο και ακίνδυνο Παναθηναϊκό που είναι στο -6 από την κορυφή. Πρώτη, πλέον, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, στο +1 από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Δεν περιμέναμε κάτι διαφορετικό από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Ολοι ξέραμε πως με την ενδεκάδα και την τακτική του Αλόνσο (άφησε εκτός τον Μπακασέτα, έβαλε «10άρι» τον Ουναχί και ξεκίνησε τον Τζούρισιτς αντί του Πελίστρι) ο Παναθηναϊκός θα πάει σε μία τακτική Τούμπας κόντρα στην ορμή της ΑΕΚ.

Το θέαμα ήταν κακό μέχρι να βάλει το γκολ ο Πιερό. Και στη συνέχεια κακό ήταν, αλλά η ΑΕΚ το βρήκε το γκολ από το κεφάλι του επιθετικού της, ο οποίος σκόραρε όπως και κόντρα στον Βόλο, αυτή τη φορά με αντίπαλη την άμυνα των φιλοξενούμενων που δεν μπόρεσε να τον ανακόψει.

Ισως αν δεν έμπαινε αυτό το γκολ να μη βλέπαμε κάτι διαφορετικό από το 0-0 στο πρώτο μέρος κι αυτό γιατί καθαρές ευκαιρίες δεν είδαμε. Ένα ντέρμπι τακτικής, με δύναμη και σκληρές μονομαχίες και τους προπονητές να προσπαθούν ο ένας να εξοντώσει τον άλλον.

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, που θεωρητικά θα έμπαινε με το μαχαίρι στα δόντια λόγω βαθμολογικής θέσης, δεν έβγαλε αντίδραση, παρά μόνο μία ευκαιρία μετά το 1-0.

Η ΑΕΚ εύκολα κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα, όπως εύκολα αντιμετώπισε σε όλο το πρώτο ημίχρονο τους ακίνδυνους «πράσινους».

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός έβγαλε την αντίδραση που λέγαμε και με τον Τετέ να παίρνει στις πλάτες του την ομάδα έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ που για πρώτη φορά αισθάνθηκε… άβολα και έδειξε να μην έχει απαντήσεις στον τρόπο παιχνιδιού των φιλοξενούμενων.

Ο Παναθηναϊκός απέκτησε την ορμή που δεν είχε και έβγαλε πράγματα στον αγωνιστικό χώρο, την ώρα που ο Αλμέιδα έβλεπε ακριβώς αυτό, το γεγονός δηλαδή ότι η ομάδα του είχε χάσει τον προσανατολισμό της.

Με την πάροδο του χρόνου οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, ο Αλμέιδα έκανε πιο σφιχτή την ΑΕΚ, ο Αλόνσο έριξε Μαντσίνι και Πελίστρι μπας και δει προκοπή.

Ο Παναθηναϊκός με την πίεση του σκορ και των λεπτών που κυλούσαν πίεζε την ΑΕΚ, αλλά η φλύαρη υπεροχή του δεν έφερνε αποτέλεσμα με την ΑΕΚ να μην αισθάνεται τρομερή απειλή παρά μόνο από τον Φώτη Ιωαννίδη, ο οποίος προσπαθούσε μόνος του να δώσει την παρτίδα για την ομάδα του τριφυλλιού.

Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και συνάμα το… καρφί στην καρδιά του Αλόνσο. Ο Τσέριν έκανε χέρι σε εναέρια μονομαχία με τον Πιερό, η φάση ελέγχθηκε σε onfield review και ο Αμραμπατ από την άσπρη βούλα «έγραψε» το τελικό και δίκαιο 2-0.

Η Ενωση ανέβηκε στην πρώτη θέση, στο +1 από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ, έχοντας 14 βαθμούς. Ο Παναθηναϊκός με τη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα, έμεινε στους 8.