Αντ. Καρπετόπουλος: Ο Πιερό, ο Άρης που θύμισε στον ΠΑΟΚ τι σημαίνει ντέρμπι κι ο Ολυμπιακός που έπαιξε λίγο κανονικό ποδόσφαιρο

Η γεμάτη ντέρμπι και δύσκολα ματς έκτη αγωνιστική δημιούργησε νέα δεδομένα στην βαθμολογία της Σουπερλίγκ. Τα σκαμπανεβάσματα όλων είναι τόσα πολλά που κάθε εκτίμηση για την συνέχεια ανατρέπεται από Κυριακή σε Κυριακή.

Για τον Ρασβάν Λουτσέσκου η συγκεκριμένη ομάδα του ΠΑΟΚ είναι η καλύτερη που είχε ποτέ στα χέρια του – έτσι είπε ο ίδιος την Παρασκευή. Δεν θα έπρεπε να τα λέει αυτά παραμονή ενός ματς με τον Αρη που μάλιστα ήθελε να πάρει εκδίκηση για την πίκρα που τον πότισε ο ΠΑΟΚ πέρυσι πανηγυρίζοντας ένα πρωτάθλημα στο Βικελίδης.

Ο Αρης ήθελε να πάρει μια νίκη κρατώντας το μηδέν στην Τούμπα σε τρεις σερί αγώνες για πρώτη φορά μετά απο 70 χρόνια. Και τα κατάφερε γιατί σε αυτού του είδους τις υπερβάσεις έχει ειδικότητα.

Δεν τα λες αυτά…

Ο Λουτσέσκου έκανε το καθιερωμένο rotation. Ξεκίνησε με μόλις επτά από τους έντεκα που έπαιξαν με την Γαλατά (Κοτάρσκι, Οτο, Μπάμπα, Κεντζιόρα, Ζίφκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλια). Αλλάζοντας τον Κόλεϊ με τον Μιχαηλίδη υποχρεωτικά λόγω του τραυματισμού του, αλλά και τον Καμάρα και τον Οζβτόεφ με τους Μπακαγιόκο και Σβαμπ και τον Τισουντάλι με τον Τσάλοφ έδειξε πως εμπιστεύεται πολλούς ακόμα και στα δύσκολα.

Ο Ακης Μάντζιος από την άλλη έκανε στην ενδεκάδα του Αρη που αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό μόνο μια αλλαγή: γύρισε ο Μοντόγια αντί του Μάγιο – οι άλλοι δέκα ήταν ίδιοι, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου έχασε τον Βέλεθ που πόνεσε κι έβαλε τον Ρόουζ.

Ο πιο ομοιογενής Αρης ξεκίνησε λίγο καλύτερα κι απείλησε τον Κοτάρσκι με σουτ του Μορόν και του Ντιαντί. Αλλά ο ΠΑΟΚ χάρη στην ποιότητα του Κωνσταντέλια και του Τισουντάλι έχασε πιο μεγάλες ευκαιρίες: ο Ελληνας άσος είχε δυο πλασέ από καλή θέση που έφυγαν άουτ κι ενώ φανερά η άμυνα του Αρη δυσκολευόταν να καταλάβει που κινείται αφού έβγαινε από παντού.

Ο Τισουντάλι είχε δοκάρι στο 27΄. Όλα έδειχναν πως το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου δεν θα κρατούσε πολύ. Αλλά δεν ήταν δεδομένο ότι το γκολ της νίκης θα το έβρισκε ο ΠΑΟΚ. Διότι το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα παιγνίδι ρυθμού από αυτά που αγαπάει ωστόσο τα ντέρμπι είναι ματς διαφορετικά. Όταν στην επανάληψη οι φάσεις λιγόστεψαν οι πιθανότητες του Αρη μεγάλωσαν: σε ένα παιγνίδι μετρημένων φάσεων, πιο κλειστό, μπορούσε να βρει αυτός πρώτος την ευκαιρία του.

Το μυτάκι του σουπερ φορμαρισμένου Γκαρσία νίκησε τον Κοτάρσκι. Ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς όπως κάνει πάντα τους υπόλοιπους κυνηγούς του και τον Καμαρά. Ο ΠΑΟΚ έσβησε μετά το γκολ του Αρη και ξύπνησε στο τέλος. Αλλά ο Μπάμπα εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Κι ο Αρης πανηγύρισε.

Ο Πιερό και τέλος

Το Σάββατο έγραφα ότι πολλά πριν το ματς του ΠΑΟ με την ΑΕΚ αρχίσει μοιάζουν δεδομένα, καθώς είναι δύσκολο, ακόμα κι αν γίνουν αρκετές αλλαγές στις ενδεκάδες, ν αλλάξει η εικόνα του αγώνα: η πρόβλεψη επιβεβαιώθηκε – οι ομάδες μας έδειξαν αυτά που κάνουν απλά αυτά που κάνει η ΑΕΚ είναι πιο πολλά και κυρίως τα ξέρει. Ο Αλμέιδα προτίμησε τελικά μια εν- δεκάδα που έμοιαζε με αυτή που είχε η ΑΕΚ κόντρα στην Καλλιθέα. Ο Ρότα επανήλθε στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Πινέδα βρέθηκε στη θέση του κεντρικού χαφ μπροστά από τους Περέιρα – Σιμάνσκι.

Ο Κάλενς έπαιξε όπως και στη Λεωφόρο μετά τον τραυματισμό του Μουκουντί δίπλα στο Βίντα κι ο Πήλιος παρέμεινε στα αριστερά. Ο Μάνταλος ήταν στον πάγκο μαζί με τον Λιούμπισιτς και στην επίθεση ήταν οι Κοϊτά – Πιερό – Ελίασον με τον Έρικ Λαμέλα (φυσικά και τον Μαρσιάλ) εκτός 20άδας.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο έκανε περισσότερες αλλαγές από αυτό που φαινόταν: ξεκίνησε ο Μπάλτοκ αντί του εκτός αποστολής Βαγιαννίδη, ο Μαξίμοβιτς δίπλα στον Αράο, ο Τζούρισιτς που επιβραβεύτηκε για τα δυο του γκολ με τον Πανσερραϊκό, κι όπως αναμενόταν ο Ουνάι έπαιξε πίσω από τον Ιωαννίδη ενώ στην άμυνα έμειναν οι Ινγκασον, Γεντβάι, Μπλαντένοβιτς μπροστά από τον Ντραγκόφσκι. Το αποτέλεσμα αυτών των επιλογών ήταν η ΑΕΚ να πιέσει τον ΠΑΟ απο την αρχή και στο 30’ να προηγηθεί με κεφαλια του Πιέρο κι επι της ουσίας να πάρει και το ματς.

Στα πάνω από 60 λεπτά που είχε στην διάθεση του ο ΠΑΟ έκανε ελαχιστα για να ισοφαρίσει. Η ΑΕΚ είχε λίγες αλλά μεγάλες ευκαιρίες στην επανάληψη (με τον Πιέρο και τον Λιουμπισιτς) και βρήκε το 2-0 με πέναλτι του Αμραμπατ στις καθυστερήσεις. Και πέρασε πρώτη.

Νιάτα και επιλογές

Στο Καραϊσκάκη όταν ανακοινώθηκε η σύνθεση του Ολυμπιακού στο ματς με τον Ατρόμητο δεν πρέπει να ήταν λίγοι αυτοί που απόρησαν. Ο Μεντιλίμπαρ δείχνοντας όλο το κουράγιο του εμφάνισε ένα Ολυμπιακό εντελώς πειραματικό.

Τερματοφύλακας ήταν ο Τζολάκης και στόπερ οι Κάρμο και Ρέτσος κι αυτά ήταν τα μόνα αναμενόμενα. Δεξιά βρέθηκε ο Κοστίνια κι αριστερά ο Αποστολόπουλος. Στην μεσαία γραμμή βρέθηκαν ο Μουζακίτης, ο Ολιβέιρα κι Στάμενιτς, στα άκρα ο Ροντινέι κι ο Βέλντε και στην επίθεση ο Κωστούλας. Δεν ξέρω αν αυτές οι επιλογές έγιναν από τον προπονητή για να κλείσει τα στόματα όσων τον κατηγορούσαν ότι δεν χρησιμοποιεί νέα παιδιά. Για όποιο λόγο κι αν το έκανε ορθώς έπραξε. Η ενδεκάδα αυτή είχε παί- κτες που δεν έχουν αγωνιστεί πολύ κι όλοι τους έτρεξαν και μόχθησαν.

Ο Κωστούλας πίεσε τους στόπερ του Ατρόμητου κι αν υπήρξε ένα ψεγάδι ήταν ότι έβγαινε πολύ από την περιοχή με αποτέλεσμα αυτή να είναι άδεια. Ο Μουζακίτης ειδικά μέχρι 70΄ήταν άψογος: δική του η ασίστ στον ΕλΚαμπί για το 2-0. Οι Αποστολόπουλος και Κοστίνια μόχθησαν με τους επικίνδυνους Γουάρντα και Μπακού κι ο Ολιβέιρα όσο άντεξε είχε μια κάποια επικινδυνότητα. Ακόμα κι ο μάλλον κατώτερος όλων Βέλντε που πάλι αντικαταστάθηκε νωρίς από τον Γουίλιαν που δεν σπριντάρει, πήρε το πέναλτι από τον Χουτεσιώτη με το όποίο ο Ροντινέι έκανε το 1-0 πριν βγει το ημίχρονο.

Το πιο σημαντικό ωστόσο είναι ότι αυτή η πειραματική ενδεκάδα έδωσε στον Μεντιλίμπαρ την δυνατότητα να κάνει αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο όταν πολλοί λόγω έλλειψης ρυθμού κουράστηκαν. Από τον πάγκο ήρθαν ο Εσε, ο Τσικίνιο που έχασε τρία γκολ, ο Ορτέγκα και φυσικά ο ΕλΚαμπί που στο 75΄τελείωσε το ματς.

Που είσαι Ράσταβατς

Στα υπόλοιπα είχαμε την μεγάλη νίκη του Παναιτωλικού στο Ηράκλειο με 2-1 και τις ισοπαλίες με 1-1 στα ματς Βόλος – Καλλιθέα και Αστέρας – Λεβαδειακός. Ο Λεβαδειακός έχασε πέναλτι με τον Γιαννιώτα για να κερδίσει. Ο Μακελελέ είπε πως θέλει ο Αστέρας του να παίζει για να βάζει γκολ. Είναι τυχερός που δεν έχασε…