ΜΠΑΓΕΡΝ - ΜΠΟΧΟΥΜ 7-0: Τα επτά θανάσιμα «αμαρτήματα» των Βαυαρών

Καταιγιστική ήταν η Μπάγερν Μονάχου, η οποία διέλυσε την Μπόχουμ με τελικό σκορ 7-0, κάνοντας το 5 στα 5 και παραμένοντας αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας. Μοιραίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Λαμπρόπουλος, ο οποίος πέτυχε αυτογκόλ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με άγριες διαθέσεις για την Μπάγερν, όταν μόλις στο 3΄ο Γκνάμπρι έχασε ευκαιρία να σκοράρει, με τους Βαυαρούς να κρατούν την κατοχή της μπάλας και να πιέζουν. Η πρώτη καλή στιγμή για την Μπόχουν ήρθε στο 12′ με τον Χόλτμαν να αιφνιδιάζει τον Νόιερ, ο οποίος πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι, όταν στο 17′ ο Σανέ χτύπησε το φάουλ και έστειλε την μπάλα προς την δεξιά γωνία της εστίας, στερώντας από τον τερματοφύλακα οποιαδήποτε ελπίδα να αντιδράσει. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα, προέκυψε μία ακόμη καλή ευκαιρία με τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος «έκοψε» στα δύο την άμυνα των αντιπάλων και πραγματοποίησε καλό σουτ.

Η τύχη ευνοεί τους τολμηρούς και κάπως έτσι ο Κίμιχ έκανε το 2-0 στο 27′ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Ρεϊμαν να μην μπορεί να αντιδράσει. Το 3-0 ήρθε τρία λεπτά αργότερα με τον Γκνάμπρι ο οποίος «πυροβόλησε» και με βολίδα έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία.

Οι Βαυαροί συνέχισαν να πιέζουν ως το τέλους του ημιχρόνο, ωστόσο την λύση την έδωσε ο… Λαμπρόπουλος, ο οποίος ήταν άτυχος και αντί να στείλει την μπάλα στον συμπαίκτη του την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 4-0 με το οποίοι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε στον ίδιο ρυθμό, ήτοι οι γηπεδούχοι να ψάχνουν ακόμη ένα τέρμα και οι φιλοξενούμενοι να αμύνονται. Η ομάδα της Μπάγερν Μονάχου έριξε τον ρυθμό του αγώνα αλλάζοντας την μπάλα με τη μία με πάσες ένα-δύο, έχοντας τους αντιπάλους… στο τρέξιμο.

Το 5-0 δεν άργησε να έρθει, με πρωταγωνιστή τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος στο 61΄βρέθηκε στο σωστό μέρος την σωστή στιγμή και κέρδισε τον πορτιέρε της Μπόχουμ. Στο 64΄ η Μποχουμ πέτυχε γκολ, το οποίο όμως ήταν οφσάιντ, με την Μπάγερν να απαντά μόλις ένα λεπτό αργότερα κάνοντας το 6-0 ξανά με τον Κίμιχ.

Το παιχνίδι κύλούσε υπερ των γηπεδούχων, στο 76΄όμως η Μπόχουμ είχε την δυνατότητα να μειώσει, με τον Γκανβούλα να παίρνει μια έξοχη πάσα και σπαταλά μια μεγάλη ευκαιρία καθώς το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Όσο η Μπόχουμ δεν μείωνε, τόσο η Μπάγερν αύξανε τα γκολ, με τον Μότινγκ να γράφει το τελικό 7-0 στο 79′.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ Στάνισιτς Ζίλε Ερναντέζ Ντέιβις Κίμιχ Γκορέτσκα Γκνάμπρι Μίλερ Σανέ Λεβαντόβσκι
MΠΟΧΟΥΜ: Ρεϊμαν Σταφυλίδης Λαμπρόπουλος Κοτσάπ Τεοντόρο Σοάρες Παντοβικ Λοσιλα Τέσχε Ρεξμπεκάι Χόλτμαν Πόλτερ