Λεβαδειακός - ΠΑΟΚ 0-2: Οι αλλαγές έφεραν τη νίκη πρωτιάς

Καμαρά και Σβαμπ υπέγραψαν τη δύσκολη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Λεβαδειακού, που έχασε πέναλτι στο 0-0. Μόνος πρώτος ο πρωταθλητής.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε (0-2) τον Λεβαδειακό εκτός έδρας με το γκολ του Μαντί Καμαρά στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης και αυτό του Σβαμπ στις καθυστερήσεις και πάτησε ξανά στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Με τον Λουτσέσκου να έχει κάνει δέκα αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο ευρωπαϊκό ματς, ο ΠΑΟΚ άργησε πολύ να βρει ρυθμό και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Λεβαδειακό να ελέγξει την αναμέτρηση χωρίς να απειληθεί.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν την κατοχή αλλά χωρίς να δημιουργήσουν κλασική ευκαιρία και με μοναδική ουσιαστική απειλή μία κακή κεφαλιά του Τισουντάλι μέσα από την μικρή περιοχή, μετά από σέντρα του Μουργκ στο 30’.

Οι γηπεδούχοι, βλέποντας ότι ο ΠΑΟΚ έχει τεράστιο πρόβλημα στην ανάπτυξη και κυρίως ότι ο Μπακαγιόκο είναι επιρρεπής στο λάθος, πίεσαν ψηλά και παραλίγο να δικαιωθούν στο 40’. Ο Μπακαγιόκο ως τελευταίος παίκτης της άμυνας έχασε την μπάλα από τον Ζίνι, αλλά ο επιθετικός του Λεβαδειακού μετά από μία προσποίηση σούταρε άουτ, σπαταλώντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια σε ένα 45λεπτο χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 51’ πάτησε με αξιώσεις στην περιοχή αλλά το γύρισμα του Βιεϊρίνια δεν κατέληξε σε κάποιον συμπαίκτη του.

Στο 59’ ο Μουργκ έβγαλε κάθετη στον Τισουντάλι, ο οποίος μπροστά από τον Γκαραβέλη έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία. Στο 61’ ο ΠΑΟΚ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο ματς με σουτ του Γκόμεζ μέσα από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε ο Γκαραβέλης. Ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι στο 67’ σε μαρκάρισμα του Γκόμεζ στον Γιαννιώτα αλλά ο Μπάλτσι έχασε την τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί.

Οι φιλοξενούμενοι έριξαν στον αγωνιστικό χώρο όλα τα «βαριά χαρτιά» τους, ψάχνοντας το γκολ της νίκης αλλά για μεγάλο διάστημα δεν έβρισκαν ούτε καλή στιγμή, με τον Λεβαδειακό να είναι πιο επικίνδυνος στην κόντρα.

Η λύση για τους πρωταθλητές ήρθε στο 86’ όταν ο Μαντί Καμαρά με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια σκόραρε ενώ ο Σβαμπ στις καθυστερήσεις με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Λεβαδειακός (Νίκος Παπαδόπουλος) Γκαραβέλης, Λιάγκας, Μεχία (65’ Πλέγας), Παπαδόπουλος, Τσόκαϊ (89’ Κάσσος), Μορέιρα, Ρόμο (89’ Όζμπολτ), Ζίνι (53’ Γιαννιώτας), Πεντρόζο (64’ Κωστή), Μπάλτσι, Τσάπρας

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) Κοτάρσκι, Ότο (46’ Βιεϊρίνια), Λόβρεν, Κόλεϊ, Γκόμεζ, Μπακαγιόκο (59’ Καμαρά), Σβαμπ, Μουργκ (71’ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς (71’ Ντεσπόντοφ), Σορετίρε (59’ Τάισον), Τισουντάλι