Ολυμπιακός: Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση

Ο Ολυμπιακός γκέλαρε στην έδρα του απέναντι στον Λεβαδειακό, όμως το πραγματικά άσχημο είναι ότι εμφανίσεις σαν κι αυτή τείνουν να γίνουν… κανόνας.

Και η γκέλα είναι μέσα στο ποδόσφαιρο. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, το ζητούμενο βεβαίως είναι να μη συμβαίνει συνεχώς. Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση κι αυτό για τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη τείνει (επικίνδυνα) να γίνει κανόνας.

Ο Ολυμπιακός στα τέσσερα εντός έδρας ματς που έχει δώσει για το πρωτάθλημα έχει ζοριστεί σχεδόν σ’ όλα χάνοντας ήδη τέσσερις πολύτιμους βαθμούς. Αν είχε κάνει τα απλά, το αυτονόητο, αυτή τη στιγμή θα ήταν πρώτος και με διαφορά απ’ τους υπόλοιπους. Ο Ολυμπιακός, όμως, μετά το 0-0 με τον Παναιτωλικό δεν έμαθε το μάθημά του με το… καμπανάκι να «χτυπάει» απ’ το ματς με την Καλλιθέα, όπου ήρθε δύσκολα η νίκη με 2-1. Το άνετο 2-0 επί του Ατρομήτου έχει ουσιαστικά να επιδείξει ο Ολυμπιακός, που προχθές το μεσημέρι «κατόρθωσε» να πετάξει άλλους δύο βαθμούς με τον Λεβαδειακό.

Γιατί όμως απ’ το άνετο 2-0 στο 21’ ο Ολυμπιακός έφτασε να ψάχνει στα… χασομέρια το τρίτο γκολ της νίκης απέναντι στην ομάδα της Λιβαδειάς; Η αφοπλιστική ατάκα του Μεντιλίμπαρ λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα προφανώς δείχνει τι είχε συμβεί. «Κοιμηθήκαμε» είπε ο Βάσκος τεχνικός. Ολοι. Κι εκεί, πάνω στον… ύπνο, ο Λεβαδειακός άρπαξε την ευκαιρία.

Οταν «ξύπνησαν» ήταν αργά. Ο Ολυμπιακός «έσβησε τις μηχανές» μετά το 2-0 και δεν ασχολήθηκε με τα «μηνύματα» απ’ τον αντίπαλο. Η άμυνα ήταν σε κακή βραδιά με λάθη παιδικά που έφεραν ευκαιρίες, ψυχολογία και τελικά τα δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους. Στο ημίχρονο ο Μεντιλίμπαρ βλέποντας αυτό που έρχεται προσπάθησε να «ξυπνήσει» τους πάντες. «Ξεκινήσαμε καλά, αλλά τα χαλάσαμε όλα στα τελευταία λεπτά κι επιτρέψαμε στον Λεβαδειακό να σκοράρει. Πρέπει να συνέλθουμε, μπείτε μέσα και τελειώστε το παιχνίδι», είπε, αλλά… Στην επανάληψη τα πράγματα χειροτέρεψαν κι απ’ το 57’ ο Ολυμπιακός έψαχνε ξανά γκολ νίκης.

Εκεί η συμβολή του Μεντιλίμπαρ δεν ήταν αυτή που θα βοηθούσε την ομάδα. Οι αλλαγές δεν έδωσαν τίποτα, βγήκαν παίκτες που έχουν τη δυνατότητα να κάνουν τη διαφορά και στο τέλος η αλήθεια είναι πως οι περισσότεροι δεν καταλάβαιναν τι έπαιζαν. Η ουσία, βεβαίως, είναι πως οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πως δεν νιώθουν όσο πρέπει τις δεδομένες δυσκολίες του πρωταθλήματος κι αυτό όσο δεν αλλάζει θα είναι μεγάλο πρόβλημα για τον μεγάλο στόχο της ομάδας, που είναι ο τίτλος στα 100 της χρόνια.