Champions League: Θρίαμβος της Μπαρτσελόνα επί της Μπάγερν - Νίκες για Σίτι, Λίβερπουλ και Ιντερ

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία μίνι εκδίκηση για τις έξι σερί ήττες από την Μπάγερν, επικρατώντας 4-1 στη Βαρκελώνη. Νίκες για Μάντσεστερ Σίτι, Λίβερπουλ και Ιντερ, θρίαμβος της Λιλ στη Μαδρίτη.

Θριαμβευτική αποδείχθηκε η νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μπάγερν (4-1) στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης για την 3η αγωνιστική της league stage του Champions League.

Η καταλανική ομάδα προερχόταν από έξι σερί ήττες, με αποκορύφωμα το εκκωφαντικό 2-8 της 14ης Αυγούστου 2020 για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Ραφίνια, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ (1′, 36′, 56′), ενώ ένας πρώην άσος του αντιπάλου, ο Λεβαντόφσκι, είχε γράψει το 2-1 στο 36′.

Η Μπάγερν είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 18′ με τον Κέιν, ωστόσο δεν απέφυγε την τρίτη σερί εκτός έδρας ήττα στη διοργάνωση για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Με γκολ του Νούνιες στο 27′, η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λειψίας (0-1).

Με συνοπτικές διαδικασίες ήρθε η νίκη της Μάντσεστερ Σίτι (5-0) επί της Σπάρτα Πράγας.

Φόντεν (3′), Χάαλαντ (58′ 68′), Στόουνς (64′) και Νούνιες (88′ πέν.), έγραψαν το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με γκολ του Τουράμ, ήρθε η επικράτηση της Ιντερ επί της Γιούνγκ Μπόις (0-1) στην Ελβετία, επομένως ο Αρναούτοβιτς θα αισθάνεται λιγότερες… τύψεις για το χαμένο πέναλτι στο 48′.

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Λιλ στη Μαδρίτη, επικρατώντας 3-1 της Ατλέτικο.

Ο Αλβαρες είχε ανοίξει το σκορ στο 8′, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα δεδομένα με τους Ζέγκροβα (61′) και Ντέιβιντ (74′ πέν., 89′).

Αστον Βίλα και Λίβερπουλ είναι οι μοναδικές ομάδες που έχουν 3/3 στη διοργάνωση, ενώ εκείνη του Σλοτ έχει 11/12 νίκες εφέτος.