Αντώνης Καρπετόπουλος: Ανακούφιση και απογοήτευση

Χθες έγραφα ότι οι ελληνικές ομάδες, για να πάρουν το αποτέλεσμα που θέλουν, χρειάζονται την καλή τους άμυνα. Την είχε ο Ολυμπιακός στο Μάλμε και κέρδισε. Αυτή του ΠΑΟΚ ήταν γεμάτη κενά. Την αναζητεί ο Παναθηναϊκός.

Αν κάποιος έβλεπε τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του ματς του ΠΑΟΚ με την Πλζεν θα ήταν αδύνατο να καταλάβει πώς είναι δυνατόν ο πρωταθλητής να βρέθηκε πίσω στο σκορ απ’ τους Τσέχους – και μάλιστα 0-2.

Ολα άλλαξαν στο 70’ όταν ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με παίκτη παραπάνω, όταν αποβλήθηκε ο Ντουό, ο μοναδικός παίκτης της Πλζεν που είχε κίτρινη κάρτα απ’ το πρώτο ημίχρονο. Το γεγονός αυτό βοήθησε τον ΠΑΟΚ να λύσει το πιο μεγάλο του πρόβλημα: μπορούσε πια να κρατήσει την μπάλα και να πλησιάζει την περιοχή των Τσέχων χωρίς μεγάλη πίεση απ’ τους μέσους τους.

Ο Λουτσέσκου εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα περνώντας στο ματς τον Σβαμπ, τον Μπάμπα και κυρίως τους Ντεσπόντοφ, Τσάλοφ και Τισουντάλι, που ανανέωσαν την επίθεση. Ο Ρουμάνος, για να κάνει τον ΠΑΟΚ επιθετικότερο, πέρασε τον Ζίβκοβιτς σε θέση δεξιού μπακ, έπαιξε με δύο φορ κι ο ΠΑΟΚ φαινόταν πια ότι θα γυρίσει το σε βάρος του 0-2, αρκεί να καταφέρει να σκοράρει γρήγορα.

Στο 76’ ο τερματοφύλακας σταμάτησε τον Τσάλοφ εξ επαφής, στο 78’ ο Σβαμπ σούταρε άουτ από κοντά, αλλά όταν στο 84’ ο Τισουντάλι έκανε το 1-2 με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ντεσπόντοφ, όλοι είδαν τον περσινό ΠΑΟΚ των πολλών ανατροπών και των πολλών λύσεων. Στο 94’ ο Μπάμπα έβαλε με κεφαλιά και την μπάλα και τον τερματοφύλακα των Τσέχων στα δίχτυα για το τελικό 2-2 που έδωσε στον ΠΑΟΚ τον πρώτο του βαθμό.

Ξεκίνημα

Ο Λουτσέσκου είπε ότι ο ΠΑΟΚ έκανε στο πρώτο ημίχρονο το χειρότερο φετινό ξεκίνημα σε παιχνίδι του και βρέθηκε να χάνει με 0-2. Ο Ρουμάνος ήξερε ότι ο ΠΑΟΚ χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη και πόνταρε στην τετράδα που πέρυσι είχε στα παιχνίδια του ΠΑΟΚ τη μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. ΟΜπράντον Τόμας πλαισίωσε τους Τάισον Κωνσταντέλια και Ζίβκοβιτς.

Ο Λουτσέσκου προφανώς πίστευε ότι αρκεί η συνύπαρξη των τεσσάρων για να βρει ο ΠΑΟΚ γκολ και για να τους δώσει τη δυνατότητα να αυτοσχεδιάσουν επιθετικά χρησιμοποίησε στη μεσαία γραμμή το δίδυμο Μπακαγιόκο-Καμαρά. Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε για πάνω από μία ώρα κομμένος στα δύο, καθώς οι δύο μέσοι έμειναν πολύ μακριά απ’ τους κυνηγούς και χρειάζονταν πολλές επιστροφές του Τάισον και του Κωνσταντέλια για να έρθει η μπάλα προς την περιοχή των Τσέχων, που ήταν οργανωμένη και σίγουρη.

Αν δεν υπήρχε η αποβολή, θα ήταν δύσκολο το ματς να γυρίσει. Ο ΠΑΟΚ πήρε έναν πολύτιμο βαθμό, αλλά χρειάζεται επειγόντως βελτίωση: στην Ευρώπη οι ομάδες δεν του αφήνουν την μπάλα εύκολα και χώρους γι’ αντεπιθέσεις δεν βρίσκει. Αν δεν μπορεί να κρατήσει το μηδέν ούτε στην Τούμπα, όλα γίνονται πολύ δύσκολα.

Εύκολα

Ο Παναθηναϊκός έχασε απ’ την Τσέλσι όσο εύκολα δείχνει το 1-4. Ο Αλόνσο μίλησε στην προχθεσινή συνέντευξη Τύπου για την αξία της άμυνας κι υπογράμμισε το πόσο προσεκτικός πρέπει να είναι ο Παναθηναϊκός σ’ αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού, όμως η ενδεκάδα που εμφάνισε δεν έμοιαζε ενδεκάδα ομάδας που είχε σκοπό να σταματήσει την -έστω και με πολλούς αναπληρωματικούς ποιοτικότατη- Τσέλσι.

Η ταυτόχρονη παρουσία των Ουναχί, Μαξίμοβιτς, Μαντσίνι και Πελίστρι πίσω απ’ τον Γερεμέγεφ είχε ως αποτέλεσμα τον Παναθηναϊκό χωρίς ισορροπία. Οταν η ενδεκάδα που παρέταξε ο Μαρέσκα άρχισε να βρίσκει μία στοιχειώδη λειτουργία, φάνηκε ότι το βράδυ θα ήταν για τον Παναθηναϊκό δύσκολο. Στην πρώτη στην πραγματικότητα επικίνδυνη επίσκεψη στο 23’ η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με τον Φέλιξ κι αν και δεν βρήκε το δεύτερο γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, καθάρισε το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου.

Αρχικά ο Μούντρικ στο 46’, στη συνέχεια ο Φέλιξ στο 55’ και τέλος ο Ενκοκού με εκτέλεση πέναλτι που παραχώρησε ο Μαντσίνι, σταματώντας με το χέρι την μπάλα σε μία προσπάθεια του Φέλιξ εντός περιοχής, μετέτρεψαν ένα ματς που έπρεπε να είναι γιορτή για τον Παναθηναϊκό σε εφιάλτη.

Αποδοκιμασίες

Η κάμερα κάποια στιγμή εστίασε στον Αλόνσο, που έμοιαζε σε απόγνωση. Ο προπονητής αποφάσισε να παρουσιάσει για τα υπόλοιπα λεπτά τον Παναθηναϊκό περισσότερο κανονικό, περνώντας στο ματς αρχικά τον Βαγιαννίδη αντί του Μλαντένοβιτς και τον Τετέ αντί του Μαντσίνι και στη συνέχεια χρησιμοποιώντας τους Μπακασέτα, Τζούριτσιτς και Σπόραρ.

Ο Παναθηναϊκός είχε τουλάχιστον ένα αξιοπρεπές τελευταίο μισάωρο, πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Πελίστρι. Η Τσέλσι μετά το 0-4 κατέβασε στροφές, παρ’ όλο που ο Ενκοκού και κυρίως ο Φέλιξ τρόμαξαν σε μερικές περιπτώσεις το «τριφύλλι». Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού καληνύχτισαν την ομάδα με αποδοκιμασίες. Ευτυχώς για τον Παναθηναϊκό άλλη Τσέλσι στο Κόνφερενς Λιγκ δεν υπάρχει.

Ενα και να καίει

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Σουηδία για να κερδίσει τη Μάλμε και το έκανε δείχνοντας μεγάλη συγκέντρωση, σχέδιο και προσωπικότητα. Δεν τον βραχυκύκλωσαν ούτε ο τραυματισμός του Ορτέγκα νωρίς- νωρίς (τον αντικατέστησε ο Πιρόλα που ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικός), ούτε ένα χαμένο πέναλτι του Ελ Καμπί στο 83’ – πάντα μία τέτοια εξέλιξη δημιουργεί έναν κάποιο εκνευρισμό, αλλά ο Ολυμπιακός είχε πολύ καθαρό μυαλό. Ο Ολυμπιακός είχε ένα απολύτως επιβλητικό πρώτο ημίχρονο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ξεκούραστο Ζέλσον Μαρτίνς.

Ο σπουδαίος αυτός δημιουργός στο 9’ με ένα σουτ από 22 μέτρα σημάδεψε το δοκάρι του τερματοφύλακα Νταλίν, που είχε μείνει άγαλμα κι αφού είδε τον Τσικίνιο να μην τελειώνει όπως πρέπει τη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού, στο 30’ αποφάσισε να διασχίσει το γήπεδο και να πασάρει στον Ελ Καμπί, που βρήκε την μπάλα στρωμένη μπροστά του και την έστειλε στα δίχτυα.

Με τον Μουζακίτη να μαζεύει όλες τις δεύτερες μπάλες και τους αμυντικούς αρκετά προσεκτικούς, ο Ολυμπιακός για 45 λεπτά πιέστηκε ελάχιστα απ’ τους πρωταθλητές Σουηδίας, που πήγαν στα αποδυτήρια νιώθοντας μάλλον τυχεροί διότι έχαναν με μόλις ένα γκολ: ο Τσικίνιο στο 32’ είχε σπαταλήσει μία ακόμα ευκαιρία για να τελειώσει το ματς κι ο Ολυμπιακός είχε στα πρώτα 45’ ένα γκολ, ένα δοκάρι κι εννέα τελικές! Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να είναι εξίσου παραγωγικός διότι οι γηπεδούχοι ήταν δεδομένο πως θα έκαναν κάτι περισσότερο.

Ο κόουτς Ρίντστρομ αντικαθιστώντας τον 18χρονο Λουκίλ με τον 34χρονο αρχηγό Κρίστανσεν είδε την ομάδα του ν’ αναπτύσσεται πιο γρήγορα, αλλά ο Ολυμπιακός μετά από ένα 15λεπτο δυσκολίας βρήκε πάλι την ισορροπία του κυρίως χάρη στην εξαιρετική δουλειά της άμυνας.

Στο 83’ ο Ελ Καμπί μπορούσε να τελειώσει το ματς: κέρδισε πέναλτι μετά από ένα άνοιγμα του Κοστίνια στον κενό χώρο, αλλά το έχασε. Η Μάλμε πίεσε στο τέλος, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν προσεκτικός. Κι έχει πια δυο νίκες στο Γιουρόπα Λιγκ. Αν πάρει τα ματς στο Καραϊσκάκη θα είναι στην πρώτη οκτάδα.