Λέστερ - Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3: «Καλπάζει» για την Ευρώπη η ασταμάτητη ομαδάρα του Βαγγέλη Μαρινάκη

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κρις Γουντ, που σκόραρε δύο τέρματα, η απίθανη Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη πέρασε από την έδρα της Λέστερ και σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση της Premier League… βλέποντας Ευρώπη.

Αποδίδοντας απίθανο ποδόσφαιρο, με έξοχους συνδυασμούς και πολλές φάσεις, η πειθαρχημένη Νότιγχαμ Φόρεστ πέρασε από την έδρα της Λέστερ με 1-3, σκαρφαλώνοντας στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και «βροντοφωνάζει» πως … βλέπει Ευρώπη.

Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη, που σε εννέα αναμετρήσεις πρωταθλήματος έχει τέσσερις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μόλις μία ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων με την συμπλήρωση των πρώτων είκοσι λεπτών αγώνα.

Το επιστέγασμα της ανωτερότητάς τους ήρθε στο 16ο λεπτό, με τον αγαπημένο των οπαδών, Γέιτς, να σκοράρει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα, με πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, ήρθε ο πολύπειρος Βάρντι να ισοφαρίσει με κοντινή προβολή, μετά από παράλληλη μπαλιά του Γουίνκς, με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με απίθανο, «σεντερφορίσιο» γκολ, ποιανού άλλου, του Γουντ, που πλάσαρε άψογα έχοντας πλάτη στην εστία, η Νότιγχαμ ανέκτησε το προβάδισμα, μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Τεράστια διπλή ευκαιρία στο 56’ για τους φιλοξενούμενους, με τον Χάντσον – Οντόι να σημαδεύει το δοκάρι, ενώ στην συνέχεια το σουτ του Αντερσον πέρασε μόλις άουτ.

Στιγμές αργότερα, ο Γουντ δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το μεγάλο λάθος στο κέντρο της άμυνας των γηπεδούχων και με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 69ο λεπτό, ο Γέιτς έχασε τεράστια ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα άουτ από την μικρή περιοχή, με την Νότιγχαμ να χάνει κι άλλες φάσεις στην συνέχεια για μεγαλύτερο σκορ.