Παναιτωλικός-Βόλος 0-1: Τεράστια νίκη των φιλοξενούμενων στο Αγρίνιο

Ο Βόλος κέρδισε τον Παναιτωλικό των 10 παιχτών, με γκολ στο 90+8 στο Αγρίνιο, κάνοντας την τρίτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Ένας σκληρός αγώνας έγινε στο Αγρίνιο, ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Βόλο για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, με το αποτέλεσμα να βρίσκει κερδισμένους τους φιλοξενούμενους. Το γκολ έβαλε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κόντε με πέναλντι, το οποίο κέρδισε ο Μεντιέτα.

Ένα γεμάτο 1-0 που είχε πέναλντι, ένταση, 2 δοκάρια, μεγάλες ευκαιρίες και μια αποβολή, αυτή του Στάγιτς στο 25′. Ένδειξη της σκληράδας του αγώνα, εκτός από την αποβολή του αμυντικού του Παναιτωλικού, είναι οι 8 κίτρινες κάρτες που δόθηκαν συνολικά.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Βόλος έφτασε στην 8η θέση, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε στην 5η.

Οι δύο σημαντικές ευκαιρίες του Παναιτωλικού με το <<Καλημέρα>>

Ο Παναιτωλικός που άρχισε το παιχνίδι με περισσότερη διάθεση, βρήκε δύο καλές ευκαιρίες, με την μια μάλιστα να σώζεται πάνω στην γραμμή.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 9′ μέσω εκτέλεσης φάουλ του Μπελεβώνη. Ο Έλληνας μέσος σούταρε καλά, η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι όμως και πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κόβατς.

Η επόμενη ευκαιρία ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Μαυρία. Ο πρώην παίχτης του Παναθηναϊκού έκανε τις προσποιήσεις και πέρασε το Φεράρι, έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με την μπάλα να έχει πορεία προς το τέρμα. Ο Σούντγκρεν απέτρεψε την μπάλα από το να καταλήξει στα δίχτυα, κάνοντας ένα σωτήριο διώξιμο πάνω στη γραμμή.

Η αποβολή του Στάγιτς, υποχρέωσε τους γηπεδούχους να μείνουν με 10

Σε μια ανύποπτη φάση, ο αμυντικός του Παναιτωλικού Στάγιτς, ο οποίος είχε ήδη κάρτα, στην προσπάθεια του να βγει πρώτος στην μπάλα και να ξαναρχίσει την επίθεση πήρε δεύτερη κίτρινη. Ο αποβληθέντας παίχτης, πήγε σκληρά στην φάση, χωρίς να υπολογίσει ότι ήταν ήδη <<κιτρινισμένος>>. Έτσι ο Παναιτωλικός έμεινε με 10 παίχτες.

Το <<ρυθμικό>>δεύτερο ημίχρονο είχε εντάσεις και σημαντικές ευκαιρίες

Ο Βόλος που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στο μέγιστο την απουσία του Παναιτωλικού, λίγο έλλειψε να προηγηθεί στο 64′ με τον Άλτμαν. Ο επιθετικός του Βόλου, πήρε την σέντρα από το κέντρο, βγήκε τετ-α-τετ στη μικρή περιοχή, το σουτ του όμως ήταν μόνο δυνατό και όχι τεχνικό. Ο παρολίγον σκόρερ είδε το σουτ του να καταλήγει στο σημείο που ενώνεται το οριζόντιο δοκάρι με το κάθετο, στην δεξιά πλευρά, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Παναιτωλικός που είχε πολλά παράπονα για την διαιτησία, είχε δοκάρι με τον Λουίς, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την προσπάθεια του να εμποδίζεται από την οριζόντια πλευρά των δοκών.

Το καυτό τελευταίο 10λεπτο και οι <<τρελές>> καθυστερήσεις

Η σημαντική τελευταία ευκαιρία του τελευταίου 10λεπτου της κανονικής διάρκειας ήταν αυτή του Άλτμαν, που δεν ήταν επιτυχημένη, καθώς πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις, συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό ο Βόλος κέρδισε πέναλντι με τον Μεντιέτα. Το πέναλτνι ανέλαβε ο Κόντε, που πλάσαρε στην δεξιά γωνία εύστοχα και έδωσε την νίκη στους φιλοξενούμενους.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ:  Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας, Λουίς, Μπελεβώνης (83′ Νικολάου), Σίλβα, Μπουζούκης (83′ Κουρί), Ρόα (76′ Ντίας), Λομονάκο(83′ Μαιντέβατς)

Προπονητής: Γιάννης Πετράκης

ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Φεράρι, Καλογερόπουλος, Κορρέα, Σούντγκρεν (52′ Άλτμαν), Μπερναντού, Γκλάσβιτς, Κόμπα (72′ Βιγιαφάνες), Μεντιέτα, Μύγας, Κόσζτα (72′ Κόντε)

Προπονητής: Σάββας Πουρσαϊτίδης