LIGUE 1: Νίκη και δεύτερη θέση για Μαρσέιγ, την κατιούσα η Ρεν

Η Μαρσέιγ με τη νίκη επί της Ρεν με 2-0 σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση και πλησίασε την Παρί Σεν Ζερμέν στους δύο βαθμούς. Από το κακό στο χειρότερο οι φιλοξενούμενοι που βρίσκονται δύο πόντους μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με νίκη συνέχισε η εκπληκτική Μαρσέιγ του Χόρχε Σαμπάολι, που ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρεν και πλησίασε την Παρί Σεν Ζερμέν στους δύο βαθμούς από την κορυφή. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντιένγκ στο 48‘ μετά από πάσα του Λιρόλα, ενώ ο Χαρίτ στο 71‘ διαμόρφωσε το τελικό 2-0, στέλνοντας τη Ρεν στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Ξεκίνησε η πτώση για την Ανζέ, αφού η ομάδα του Ζεράρντ Μπατίκλ ηττήθηκε εντός έδρας από τη Ναντ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς, μόλις στο 3‘ με τον Τζιρότο, ενώ στο 6‘ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Λουντοβίκ Μπλας. Η γηπεδούχος μείωσε στο δεκάλεπτο με τον Ισμαέλ Τραορέ, όμως στο 23‘ ο Κόλο Μουανί έκανε το 3-1.

Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Μπλας στο 79‘, με τη Ναντ να πετυχαίνει τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Ligue 1.

H Kλερμόν, αν και αγωνίστηκε για 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Γιόχαν Γκαστιέν στο 50‘, κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στην έδρα της, απέναντι στην Μπρεστ. Ο Μπρένταν Σαρντονέτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 52′, όμως το σύνολο του Πασκάλ Γκαστιέν κατόρθωσε να ισοφαρίσει με τον Ελμπασάν Ρασάνι στο 65′ να σκοράρει και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Η Μονπελιέ κατάφερε να κλέψει την ισοπαλία από την Τρουά, με το γκολ του Τεγί Σαβανιέρ στο 87‘ να δίνει τον βαθμό στην ομάδα και να λυτρώνει τον Ολιβιέ Νταλόγκλιο. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Γιουάν Τουζγκάρ στο 37‘, ενώ είδαν την Μονπελιέ να μένει με παίκτη λιγότερο στο 79’ λόγω αποβολής του Τουλιέ. Στα τελευταία λεπτά όμως η Τρουά δεν διαχειρίστηκε καλά το αποτέλεσμα και το πλήρωσε.

Λευκή ισοπαλία για την Ρεμς με την Λοριάν, σε ένα παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, που όμως η αστοχία δεν τους επέτρεψε να σκοράρουν και έμειναν στο 0-0.