ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 4-1: Θωρηκτό Τικίνιο έκανε σμπαράλια τον Απόλλωνα!

Ο Τικίνιο άνοιξε λογαριασμό με εντυπωσιακό τρόπο στο ελληνικό πρωτάθλημα και με δύο γκολ οδήγησε τον Ολυμπιακό σε επιβλητικό 4-1 επί του Απόλλωνα

Το μήνυμα αγωνιστικού… restart του Ολυμπιακού δόθηκε στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Απόλλωνα, όταν οι φίλοι των πρωταθλητών άρχισαν να τραγουδούν ρυθμικά το όνομα του Πέδρο Μαρτίνς στις εξέδρες! Θαρρείς και η «ερυθρόλευκη» κερκίδα θέλησε να στείλει τη δική της απάντηση στο καθησυχαστικό μήνυμα του Πορτογάλου τεχνικού μετά την αγχωτική νίκη επί της Λαμίας. Όπερ και εγένετο…

Στην πιο ουσιαστική και γεμάτη εμφάνισή τους στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος (αν και είναι σίγουρο ότι ο Μαρτίνς θα ήθελε να δει την ομάδα του να διατηρεί ανέπαφη την εστία της σε ένα παιχνίδι που η άμυνά της δεν πιέστηκε καθόλου), οι Πειραιώτες δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην προβληματική, αμυντικά, ομάδα του Γιάννη Πετράκη και αποκόμισαν πολλαπλά οφέλη από μια αναμέτρηση που έλεγξαν απόλυτα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Το τελικό 4-1 φέρει ανεξίτηλη την υπογραφή ενός… θωρηκτού που οι φίλοι του Ολυμπιακού περίμεναν υπομονετικά να… αγκυροβολήσει στα δίχτυα των αντιπάλων των πρωταθλητών. Ο Τικίνιο Σοάρες δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις κι ο Μπρούνο Άλβες το γνωρίζει καλά.

Στην πρώτη του εντυπωσιακή εμφάνιση με την ερυθρόλευκη φανέλα ο Βραζιλιάνος επιθετικός ήταν σκέτος… δυναμίτης, έκανε σμπαράλια την άμυνα του Απόλλωνα και απογείωσε στα ουράνια τους φίλους του Ολυμπιακού. Ιδιαίτερα το δεύτερο προσωπικό του γκολ ήταν μια απολαυστική ζωγραφιά στον καμβά του Καραϊσκάκη.

[5]

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΣΤΟΝ ΠΕΔΡΟ ΜΑΡΤΙΝΣ

Το ρολόι του «Γεώργιος Καραϊσκάκης» σημάδευε το 43ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Απόλλωνα. Ο Ολυμπιακός κάθε άλλο παρά γοήτευε με την απόδοσή του στο χορτάρι, ωστόσο αντί για οποιασδήποτε μορφής μουρμούρα ή αποδοκιμασία, το πέταλο των οργανωμένων οπαδών των γηπεδούχων άρχισε να τραγουδά το όνομα του Πέδρο Μαρτίνς! Ήταν, μακράν της δεύτερης, η πιο δυνατή εικόνα που έζησαν όσοι βρέθηκαν στο Φάληρο το απόγευμα της Τετάρτης. Ένα μήνυμα απόλυτης στήριξης στον Πορτογάλο αναμορφωτή των πρωταθλητών και μια απόδειξη ποδοσφαιρικής διορατικότητας και δικαιοσύνης από τους «ερυθρόλευκους» οπαδούς.

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΘΥΜΙΣΕ… ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Η εικόνα που παρουσίασε ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αυτή που θέλουν να βλέπουν σε κάθε παιχνίδι οι φίλοι του. Μετά από καιρό οι πρωταθλητές εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να… πιάσουν από το λαιμό τους αντιπάλους τους και οι ποδοσφαιριστές του Πετράκη έζησαν για ένα τέταρτο ένα ανελέητο σφυροκόπημα. Από το 1ο λεπτό – όταν ο Τικίνιο πρόλαβε την έξοδο του Κότσαρη αλλά αστόχησε με κοντινή κεφαλιά – οι παίκτες του Μαρτίνς πίεσαν ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους, προηγήθηκαν στο 8’ με τον Μασούρα και άγγιξαν το γκολ σε δύο ακόμη περιπτώσεις. Είδαμε ξανά έναν Ολυμπιακό να πιέζει τα αντίπαλα στόπερ, να πλαγιοκοπεί, να στηρίζεται σε αυτοματισμούς και γρήγορες εναλλαγές της μπάλας.

Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη… παράσταση κράτησε λίγο στο πρώτο ημίχρονο (καθώς οι γηπεδούχοι μετά το 15’ επέστρεψαν σε… νεκρά ταχύτητα) αλλά ενδεχομένως να ήταν και ένα δείγμα επιστροφής στην κανονικότητα που έχουν συνηθίσει οι φίλαθλοι της πειραϊκής ομάδας. Προς τέρψη όμως των φίλων των γηπεδούχων, η ταχύτητα ανέβηκε ξανά στην επανάληψη και το… πάρτι ολοκληρώθηκε με την πρώτη επιβλητική νίκη της σεζόν. Το γκολ του Βρουσάι στο φινάλε έμοιαζε απλά με το… εντυπωσιακό κερασάκι της βραδιάς!

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΤΙΚΙΝΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ Ο ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟΣ

Το οξυγόνο ενός φορ είναι το γκολ. Και ο Τικίνιο Σοάρες ζει και αναπνέει για το γκολ. Από το πρώτο λεπτό έδειξε αποφασισμένος να μην αφήσει άλλη μια ευκαιρία χαμένη και ό,τι δεν έκανε στην πρώτη φάση του αγώνα, το έπραξε στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Απόλλωνα στην επανάληψη.
Το ζητούμενο για τον Ολυμπιακό και τον Πέδρο Μαρτίνς είναι να βρουν τους τρόπους εκείνους που θα μπορούν να φέρνουν περισσότερες φορές κατά τη διάρκεια του αγώνα τον Βραζιλιάνο σε… εναέρια θέση βολής, γιατί η αλήθεια είναι ότι ο Τικίνιο στον αέρα θυμίζει θωρηκτό! Αν οι πρωταθλητές βρουν τους κατάλληλους εκτελεστές στατικών φάσεων στα παιχνίδια που θα λείπει ο Ματιέ Βαλμπουενά από την ενδεκάδα, ο Ολυμπιακός θα πάρει ουκ ολίγα γκολ… αέρος αέρος από τον Βραζιλιάνο.
Για το δεύτερο προσωπικό του γκολ τι να πει κανείς. Ήταν μια γκολάρα με τη σφραγίδα ενός… απελευθερωμένου επιθετικού που είχε βρει το χαμένο του οξυγόνο!
Ο Μπα, μάλιστα, ήταν ο παίκτης που… άθελά του στέρησε το χατ τρικ από τον Βραζιλιάνο, καθώς στο 38′ ο Άλβες έκανε καθαρό χέρι μέσα στην περιοχή του Κότσαρη, αλλά το ριπλέι επιβεβαιώνει ότι ο αμυντικός του Ολυμπιακού είχε κάνει επιθετικό φάουλ ένα δευτερόλεπτο (κυριολεκτικά) νωρίτερα. Ο Τικίνιο δεν έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και το χατ τρικ… μπορεί να περιμένει!

Ο ΑΓΚΙΜΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ… ΧΑΛΙΝΑΡΙ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ

Αν πρέπει να σταθεί κανείς σε έναν ποδοσφαιριστή και να αναλύσει την παρουσία του στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Απόλλωνα, αυτός δεν είναι άλλος από τον Αγκιμπού Καμαρά. Όπως λέει και ο σοφός λαός για να… φτιάξεις ομελέτα πρέπει να σπάσεις αβγά. Ο έτερος των… «ερυθρόλευκων» Καμαράδων είναι ευδιάκριτο ότι χρησιμοποιεί ως κινητήρια δύναμή του τον ενθουσιασμό και την περίσσεια αυτοπεποίθησή του. Πολλές φορές, όμως, οι συγκεκριμένες αρετές τον οδηγούν σε λανθασμένες επιλογές και αποφάσεις που στερούν από τους συμπαίκτες του ευνοϊκές προϋποθέσεις για γκολ. Είναι από τις περιπτώσεις που ένας προπονητής πρέπει να βρει το κατάλληλο χαλινάρι στον ενθουσιασμό ενός νεαρού σε ηλικία ποδοσφαιριστή, χωρίς ωστόσο να τον απογοητεύσει.

Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΣΟΥΡΑΣ

Κάθε καλοκαίρι εδώ και μια τριετία ο Ολυμπιακός «χρειάζεται εξτρέμ». Και κάθε σεζόν που ξεκινά, όσοι ποδοσφαιριστές με βαρύ βιογραφικό κι αν φορέσουν την ερυθρόλευκη φανέλα, η εξίσωση του Πέδρο Μαρτίνς στις θέσεις των ακραίων επιθετικών του έχει μόνιμα μία σταθερά: Γιώργος Μασούρας! Το λόγο τον κατάλαβαν όσοι βρέθηκαν και χθες στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Ο Έλληνας διεθνής άσσος έλειπε ένα μήνα από την αγωνιστική δράση και με του πάτησε ξανά χορτάρι σε επίσημο παιχνίδι, μετρούσε σε μόλις οκτώ λεπτά μία… σχεδόν ασίστ στον Τικίνιο και ένα γκολ που «ξεκλείδωσε» από το πρώτο δεκάλεπτο τον όποιο βαθμό δυσκολίας έκρυβε το παιχνίδι με την «Ελαφρά Ταξιαρχία». Απλά κομβικός και καθοριστικός, όπως συμβαίνει μονίμως επί των ημερών του στο λιμάνι!