ΚΑΝΤΙΘ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 0-0: «Έπνιξε» στο Μιραντίγια τους φλύαρους Καταλανούς

Η Μπαρτσελόνα προβλημάτισε σε ακόμα ένα παιχνίδι, καθώς έμεινε στο 0-0 με την Κάντιθ στην αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη La Liga. Από το 65ο λεπτό οι Μπλαουγκράνα αγωνίζονταν με δέκα παίκτες.

Η Μπαρτσελόνα φαίνεται πως έχει αφήσει πίσω της, τις επιτυχίες του παρελθόντος και βαδίζει σε έναν νέο και πιο… σκοτεινό μονοπάτι, καθώς μετράει δύο νίκες σε πέντε αγώνες, ενώ από την άλλη η Κάντιθ μετά από τη νίκη της επί της Θέλτα την 5η αγωνιστική, βρίσκει άλλο ένα σημαντικό αποτέλεσμα στην αυλαία της 6ης αγωνιστικής της La Liga.

«Κρύο» πρώτο ημίχρονο

Οι τραυματισμοί έχουν παίξει το ρόλο τους στην απόδοση της Μπάρτσα, αλλά απόψε κόντρα στην Κάντιθ η εικόνα της ομάδας του Ρόναλντ Κούμαν ήταν αποκαρδιωτική.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την Κάντιθ. Χαρακτηριστικό είναι το ποσοστό των Μπλαουγκράνα στην κατοχή της μπάλας, το οποίο έφτασε στο 76% έναντι 24% των γηπεδούχων.

Μάλιστα, η Κάντιθ δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποιο σουτ στο τέρμα του Τερ Στέγκεν, ο οποίος δεν αντιμετώπισε κίνδυνο κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λέπτου.

Σημαντικό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Φάλι, ο οποίος χτύπησε στο γόνατο στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου με φορίο, με τον μέσο της Κάντιθ να δείχνει ότι πονάει έντονα.

Το «ροντέο» των καθυστερήσεων

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Κάντιθ είπε να βάλει δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, καθώς μέσα στα πρώτα 24 δευτερόλεπτα απείλησε όσο δεν έκανε στο πρώτο μισό του αγώνα. Ο Νεγρέδο έκανε ένα εξαιρετικό σουτ, αλλά ο Τερ Στέγκεν έκανε μία εξίσου εντυπωσιακή απόκρουση για να κρατήσει το μηδέν στην εστία του.

Η Μπαρτσελόνα απάντησε στην ευκαιρία του Νεγρέδο, με τον Ντεπάι στο 51ο λεπτό, αλλά ο Λεντέσμα ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν φλύαροι στις προσπάθειές τους και ο τερματοφύλακας της Κάντιθ ήταν μέσα σε κάθε φάση, όποτε χρειάστηκε. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Μπάρτσα έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Φράνκι Ντε Γιονγκ δέχθηκε κόκκινη κάρτα στο 65ο λεπτό, για ένα μαρκάρισμα στον Αλφόνσο Εσπίνο, με την Κάντιθ να παίρνει τα… πάνω της και να πιέζει την άμυνα των Καταλανών.

Μάλιστα στο 80ο λεπτό η Κάντιθ έχασε μία μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Σάλβι Σάντσεθ δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ, μετά από απόκρουση του Τερ Στέγκεν. Οι γηπεδούχοι «σφυροκόπησαν» την Μπαρτσελόνα, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά το παιχνίδι έγινε… ροντέο, με τις δύο ομάδες να κάνουν απανωτές επιθέσεις. Δευτερόλεπτα πριν από την συμπλήρωση των καθυστερήσεων, μία μπάλα βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο, με τον Μπούσκετς να την σουτάρει σε παίκτη της Κάντιθ. Ο διαιτητής σφύριξε και χρέωσε με φάουλ τον αρχηγό της Μπάρτσα, δίνοντάς του κίτρινη κάρτα.

Ο Ρόναλντ Κούμαν, διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή, κάτι που έφερε την κόκκινη κάρτα στον προπονητής της Μπαρτσελόνα. Η Κάντιθ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το φάουλ που κέρδισε και έτσι έμεινε το 0-0.

Κάντιθ (Σερβέρα): Λεντέσμα, Εσπίνο, Ίζα (79′ Ακάπο), Χαρόγιαν, Τσουστ, Αλαρκόν, Φάλι (40′ Γιόνσον), Αλβάρο Χιμένεθ (46′ Σάντσο), Αρθαμεντία (57′ Περέα), Νεγρέδο (57′ Λοζάνο), Σομπρίνο

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Ντεστ (80′ Ρίκι Πούιγκ), Μινγκέθα, Αραούχο, Πικέ, Σέρτζιο Μπούσκετς, Γκάβι (72′ Νίκο), Φράνκι Ντε Γιονγκ, Ντεμίρ (46′ Σ. Ρομπέρτο), Μέμφις Ντεπάι, Λουκ Ντε Γιονγκ (68′ Κουτίνιο)