ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΜΟΝΠΕΛΙΕ 2-0: Συνεχίζει να κυριαρχεί και να παραμένει αήττητη

Η Παρί Σεν Ζερμέν, πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 2-0, πήρε τη νίκη κόντρα στην Μονπελιέ, κάνοντας το 8×8 στο γαλλικό πρωτάθλημα

Μπορεί ο Λιονέλ Μέσι να ήταν ακόμα ένα παιχνίδι απών, αλλά η Παρί δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Μονπελιέ, κερδίζοντάς τη με 2-0, διατηρώντας το απόλυτο και συνάμα το αήττητο σερί της.

Δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα η Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στη Μονπελιέ. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 χάρη στα γκολ των Γκέιγ και Ντράξλερ.

Στο ματς όπως ήταν φυσικό, οι Παριζιάνοι δημιούργησαν τις πρώτες ευκαιρίες. Στο πέμπτο και το έκτο λεπτό οι Νεϊμάρ και Μπαπέ, αντίστοιχα, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ο Βραζιλιάνος έκανε σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Γάλλος είδε τον Ομλέν να κάνει εξαιρετική επέμβαση στο δικό του σουτ.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι μεγάλοι σταρ, το έκανε ο Ιντρίσα Γκέιγ. Ο 31χρονος μέσος πήρε την μπάλα στρωμένη από τον Ντι Μαρία στο 14ο λεπτό, την εξαπέλυσε στα δίχτυα της Μονπελιέ ανοίγοντας το σκορ. Στο 42′ η Παρί είχε δοκάρι με τον Αντέρ Ερέρα. Ο Ισπανός άσος σούταρε, αλλά για κακή του τύχη η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Μονπελιέ.

Έπαιξε όσο χρειαζόταν η Παρί

Η Παρί σαν να ήθελε να κατεβάσει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο. Με την Μονπελιέ ωστόσο, να μην μπορεί να βγει μπροστά με αξιώσεις. Στο 66ο λεπτό είχαμε μια αξιοσημείωτη φάση.

Η σεμνή τελετή όμως τελείωσε στο 89ο λεπτό. Με τον Γιούλιαν Ντράξλερ να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει κάτω από τα πόδια του Ομλέν για το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Χακίμι, Παρέδες, Γκέιγ, Ερέρα, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία, Εμπαπέ

Μονπελιέ: Ομλέν, Τίλερ, Εστέβ, Σάμπια, Τάλερ, Φέρι, Σοτάρ, Σαβανιέ, Μαβιντιντί, Μογιέ, Ζερμέν