LA LIGA: Τρελαίνει κόσμο η Σοσιεδάδ, σκοράρει ακατάπαυστα ο Φαλκάο

Ακάθεκτες συνεχίζουν στην κούρσα του Ισπανικού πρωταθλήματος η Ρεάλ Σοσιεδάδ και η Ράγιο Βαγιεκάνο, αφού αμφότερες πήραν τη νίκη από Έλτσε και Κάντιθ αντίστοιχα και φιγουράρουν στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα.

Μία ακόμη νίκη πέτυχε η Ράγιο Βαγιεκάνο με 3-1 επί της Κάντιθ, με τον Ραδαμέλ Φαλκάο να σκοράρει σε ένα ακόμη παιχνίδι, να φτάνει τα τρία τέρματα για φέτος και να δείχνει πως έχει ακόμα πολλά να προσφέρει στο ποδόσφαιρο αλλά και στην ομάδα του. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Άλβαρο Γκαρθία στο μόλις λεπτό. Στο 24′ ισοφάρισε η Κάντιθ με τον Χαρόγιαν, όμως λίγο πριν το ημίχρονο ο Φαλκάο πήρε το όπλο του και έδωσε ξανά το προβάδισμα γα την ομάδα του. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο ίσι Παλάσιον στο 87‘, με τη Βαγιεκάνο να συνεχίζει την ανοδική πορεία φτάνοντας στην 5η θέση με 12 βαθμούς.

Μία ακόμη νίκη πανηγύρισε η εκπληκτική Ρεάλ Σοσιεδάδ που τρελαίνει κόσμο στην Ισπανία, με το γκολ του Μιγκέλ Ογιαρθάμπαλ στο 81‘ να σπάει την σκληρή άμυνα της Έλτσε, με το 1-0 να είναι το τελικό σκορ. Πλέον το σύνολο του Ιγκνάσιο Αλγκουαθίλ φιγουράρει στη δεύτερη θέση της La Liga, έναν μόλις βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.