UEFA CHAMPIONS LEAGUE: Νίκη πρωτιά για την Αταλάντα, εύκολη επικράτηση για Ζενίτ

Νίκες για Αταλάντα (1-0) και Ζενίτ (4-0) στις αναμετρήσεις που άνοιξαν την αυλαία των αγωνιστικών της Τετάρτης (29/9), κόντρα στις Γιάνγκ Μπόις και Μάλμε

Πιο εύκολα, απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (1-0) νίκησε η Αταλάντα την Γιανγκ Μπόις, στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

H ομάδα από το Μπέργκαμο, αν και τα βρήκε λίγο σκούρα στην τελική προσπάθεια, κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Μάλιστα, οι παίκτες του Γκασπερίνι από πολύ νωρίς, στο 17′, βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον VAR να επεμβαίνει και να υποδεικνύει, ορθά, τον Τολόι οφσάιντ.

Το ακυρωθέν γκολ πείσμωσε τους Ιταλούς, οι οποίοι συνέχισαν να δημιουργούν επιθετικές προσπάθειες, χωρίς όμως να καταφέρνουν να πάρουν προβάδισμα.

Εν’ τέλει η λύση για την ομάδα της Αταλάντα δόθηκε από την άμυνα της Γιανγκ Μπόις, η οποία με λάθος της, έδωσε την ευκαιρία στον Πεσίνα να σκοράρει και να διαμορφώνει το τελικό 1-0, που έδωσε το «τρίποντο» και την πρωτιά στην Αταλάντα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Αταλάντα: Μούσο, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Τολόι, Ντε Ρούν, Φρόιλερ, Γκοσένς, Ζαπακόστα, Πεσίνα, Μαλινόφσκι, Ζαπάτα

Γιάνγκ Μπόις: Φον Μπάλμος. Καμαρά, Λάουπερ, Χέφτι, Γκαρσία, Περέιρα, Σιέρο, Έμπισχερ, Ελία, Ενγκαμαλό, Σιεμπατσό

Η Ζενίτ πήρε τους πρώτους βαθμούς, ύστερα από τη νίκη της με 4-0 επί της Μάλμε στην Αγία Πετρούπολη.

Οι Κλαουντίνιο, Ντάλερ Κουζιάεφ, Αλεκσέι Σουτόρμιν, Ουεντέλ σημείωσαν τα γκολ των Ρώσων, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν ουραγοί χωρίς βαθμό και γκολ.

Οι Ρώσοι βρήκαν γκολ από τα αποδυτήρια και μόλις στο 9ο λεπτό ο Κλαουντίνιο από κοντά έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Ζενίτ είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, έχασε ορισμένες ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά της, με το 1-0 να παραμένει σκορ ημιχρόνου.

Όπως ξεκίνησαν, το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες της Ζενίτ έτσι ξεκίνησαν και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Κουζιάεφ έκανε το 2-0, στο 49′. Ενώ στο 53′ ο Τάσος Σιδηρόπουλος απέβαλε τον Ανέλ Αχμέντχοτζιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά και τη βοήθεια του VAR.

Μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού η Ζενίτ πρόσθεσε στο ενεργητικό της ακόμα δύο τέρματα. Το πανέμορφο πλασέ εκτός περιοχής του Σουτόρμιν στο 80′ και το γκολ του Ουεντέλ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, με τη Ζενίτ να πανηγυρίζει το “τρίποντο”.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: Κρίτσιουκ, Τσιστιακόφ, Μπάριος, Ρακίτσκι, Γουέντε, Κουζάεφ, Σάντος, Σουτόρμιν, Μάλκομ, Κλαουντίνιο, Τζιούμπα

Μάλμε: Νταλίν, Νίλσεν, Αχμέντχοβιτς, Λάρσον, Μπρόρσον, Κρίστιανσεν, Ίνοσεντ, Μπέργκετ, Ρακίπ, Μπιρμάντσεβιτς, Τσόλακ