Ο Ζέκα χάρισε τη νίκη στο «τριφύλλι» κόντρα στον Αστέρα

Ο Παναθηναϊκός Κ15 κέρδισε με 3-2 τον Αστέρα Τρίπολης στην πρεμιέρα του για το πρωτάθλημα Κ15 της Super League.

Οι «πράσινοι» ίδρωσαν, αλλά τελικά κατόρθωσαν να ξεκινήσουν με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους για το φετινό πρωτάθλημα Κ15 της Super League νικώντας με 3-2 τον Αστέρα Τρίπολης.

Το «τριφύλλι» πήρε το προβάδισμα μόλις στο 18ο λεπτό, όταν ο Τσίγκας έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από ασταθή επέμβαση του Κακαδιάρη σε σουτ του Ζέκα. Στο 33′ ο Τσίγκας πέτυχε και δεύτερο γκολ με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Τρίκατζη.

Ο Αστέρας Τρίπολης μείωσε στο 39′ με τον Βλάχο και στο 53′ κατόρθωσε μάλιστα και να ισοφαρίσει με τον Ανδρεάδη. Ο Παναθηναϊκός «ανασκουμπώθηκε» και βγήκε μπροστά για να πετύχει το γκολ της νίκης. Αυτό το κατάφερε ο Ζέκα στο 78ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδιζε ο Ουζουνίδης μετά από ανατροπή. Μάλιστα, οι «πράσινοι» έχασαν άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες για να κλειδώσουν το αποτέλεσμα, αλλά τελικά αρκέστηκαν στο 3-2 για να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο.

Παναθηναϊκός: Ζώγας, Μακρυπίδης (84′ Καρούζος), Μπούλμπασας, Λατιφάι, Βενάκης (84′ Κουτσουδάκης), Ζέκα, Γερονικολόπουλος (54′ Ζυγούρας), Μπόκος (54′ Θάνος), Τσίγκας, Χαντζάρας, Τρίκατζης (63′ Ουζουνίδης).

Αστέρας Τρίπολης: Κακαδιάρης, Κωνσταντόπουλος, Μπαλάσης, Ντίρμα, Παπασημάκης, Τσάτσος, Ανδρεάδης, Μανταζέλης, Βλάχος, Στράγκας, Τζαμαλής.