«Καθάρισε» την Μαρσέιγ με ντοπιέτα Ντέιβιντ η Λιλ - «Γκέλα» ξανά για Λιόν

Η Λιλ έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της επικρατώντας αυτή τη φορά με 2-0 της Μαρσέιγ χάρη σε μεγάλη εμφάνιση του Ντέιβιντ, που πέτυχε δύο γκολ. Η Λιόν δεν μπόρεσε να φύγει με την νίκη από την έδρα του Σεντ Ετιέν, αφού δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο φινάλε του αγώνα με πέναλτι του Κχαζρί.

Οι «Λιλουά» πέτυχαν μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Μαρσέιγ με 2-0 στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στην Ligue 1, με τον Τζόναθαν Ντέιβιντ να σκοράρει δις και να οδηγεί εκ του ασφαλούς στο τρίποντο την ομάδα του Ζοσλέν Γκουρβενέκ. Η Μονακό κέρδισε με 3-0 την Μπορντό φτάνοντας στην τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα ανεβαίνοντας έτσι στην έκτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς όντας ισόβαθμη με την 5η Μαρσέιγ, την 7η Λοριάν και την 8η Λιλ. «Αυτοκτόνησε» η Λιόν μετά το γκολ που δέχθηκε στο 90+4′ από την Σεντ Ετιέν κι έμεινε στο 1-1 στο «Σταντ Ζοφρουά-Γκισάρντ». Η Ανζέ χρειάστηκε το γκολ του Μπαχόκεν στο 90+2′ για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μετς με 3-2.

Με τον Τζόναθαν Ντέιβιντ να πετυχαίνει από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για την Λιλ, η πρωταθλήτρια Γαλλίας κέρδισε με 2-0 την Μαρσέιγ, που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 77ο λεπτό λόγω της αποβολής του Ουντέρ. Οι «Λιλουά» διεύρυναν έτσι το σερί τους στις τρεις νίκες ενώ οι Μασσαλοί του Χόρχε Σαμπάολι συνεχίζουν να προβληματίζουν.

Οι Μονεγάσκοι είχαν ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην Μπορντό, αφού επικράτησαν με 3-0 έχοντας τους Γκολόβιν και Μπεν Γιεντέρ σε μεγάλη μέρα, αφού πέτυχαν από ένα γκολ και από μία ασίστ. Ο Τσουαμενί άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό για την Μονακό. Ακολούθησε ένα γκολ του Γκολόβιν (48′) στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου για το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βόλαντ πέτυχε και τρίτο γκολ αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το τελικό σκορ (3-0) διαμόρφωσε ο Βισάμ Μπεν Γιεντέρ στο 64ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η Ολιμπίκ Λιόν πήρε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος με το γκολ του Αουάρ στο 42′ κόντρα στην Σεντ Ετιέν, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ακυρωθέν γκολ με τους Κχαζρί (34′) και Σακίρι (44′). Οι «Λιονέ» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακά τους Λόπες με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 74′. Οι «Στεφανουά» πίεσαν και κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Κχαζρί στο 90+4′.

Μπορεί η Μετς να χρειάστηκε δύο αναγκαστικές αλλαγές στα πρώτα 35 λεπτά με τους Εμπενγκουέ (στην θέση του Νιακατέ στο 3′) και Μπουλαγιά (στην θέση του Νιάν στο 35′), όμως ήταν αυτή που κατόρθωσε και να προηγηθεί με τον Μπρον στο 10′. Η Ανζέ ισοφάρισε στο 53′ με τον Τσο, όμως η Μετς πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Μπουλαγιά στο 58′. Η Ανζέ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη κι έφτασε σε μία μεγάλη ανατροπή. Ο Μανγκανί ισοφάρισε στο 65′ σε 2-2 και ο Μπαχόκεν έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στο 90+2′ κάνοντας το 3-2 ανεβάζοντάς στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Νάντ πήρε τη νίκη με 2-0 απέναντι στην Τρουά που συνεχίζει να βρίσκεται στις χαμηλότερες θέσεις της βαθμο19λογίας, παρά τις επενδύσεις που έκανε. Ο Ζιροτό έκανε το 1-0 στο 58′ και ο Μπλας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 69ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Λοριάν και Κλερμόν μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις μένοντας στο 1-1. Ο Μπαγιό έβαλε μπροστά την Κλερμόν στο 15′ και ο Λαπόρτ ισοφάρισε στο 54′ για την Λοριάν με το σκορ αυτό να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε του αγώνα.