EREDIVISIE: Έσπασε το αήττητο του Άγιαξ η Ουτρέχτη - Στο -1 από τον «Αίαντα» η Αϊντχόφεν

Με νίκες από Ουτρέχτη, Άλκμααρ και Φίτεσε συνεχίστηκε η όγδοη αγωνιστική της Eredivisie.

Άγιαξ – Ουτρέχτη 0-1

Σπουδαίο διπλό για την Ουτρέχτη, με τους φιλοξενούμενους να σπάνε το αήττητου του Άγιαξ, φτάνοντας τον στους 2 βαθμούς. Το μοναδικό γκολ του αγώνα το πέτυχε ο Βάρμερνταμ στο 77ο λεπτό, με τον Δουβίκα να αγωνίζεται καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Άγιαξ παρότι ήταν καλύτερος στα περισσότερα σημεία της αναμέτρησης, δεν κατάφερε να βρει γκολ και αναγκάστηκε να καταγράψει την πρώτη του ήττα, παραμένοντας όμως μόνος πρώτος.

Καμπούρ – Άλκμααρ 1-3

Δεύτερη σερί νίκη για την Άλκμααρ, αυτή τη φορά απέναντι στην Καμπούρ, την οποία και κέρδισε στην έδρα της, με 1-3. Οι φιλοξενούμενοι με 2 γκολ στο πρώτο ημίχρονο καθάρισαν την αναμέτρηση. Ενώ στο δεύτερο, μετά από ασίστ του Παυλίδη ο Κλάσιε, έκανε το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να μειώσουν στο 72’, ενώ τελείωσαν με 10 παίκτες τον αγώνα, όταν ο Μπανγκουρά δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 88’.

Φίτεσε – Φέγενορντ 2-1

Σπουδαία εντός έδρας νίκη για τη Φίτεσε, με τους «κιτρινόμαυρους» να κάνουν τη 4η νίκη τους, κερδίζοντας με 2-1 και γκολ, στην αρχή κάθε ημιχρόνου, την Φέγενορντ, την οποία και έριξε στην 5η θέση.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες, καθώς πρώτα ο Μπέρο στο 90+6’ πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 90+11’ ο Μπουιτίνκ, έκανε  το ίδιο δρομολόγιο.

PSV Αϊντχόφεν – Σπάρτα Ρότερνταμ  2-1

Η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ εκμεταλλεύτηκε την πρώτη ήττα του Άγιαξ την φετινή χρονιά και με την νίκη της επί της Σπάρτα Ρότερνταμ με 2-1 έφτασε δεύτερη στην βαθμολογία, μόλις ένα βαθμό μακριά από τον «Αίαντα». Η PSV δεινοπάθησε για να λύσει τον… γόρδιο δεσμό της άμυνας των φιλοξενούμενων, αλλά τελικά τα κατάφερε έστω κι αργά μέσα στο ματς. Από δύο ασίστ του Γκακπό, πρώτα ο Σανγκαρέ στο 82′ κι έπειτα ο Τόμας στο 86′ σκόραραν για τους «αγρότες», με την Σπάρτα απλώς να μειώνει σε 2-1 στο 90′ με τον Τάι και να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Ως αλλαγή για τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκε ο Γιάννης Μασούρας, που μπήκε στο παιχνίδι στο 87ο λεπτό στην θέση του Όσμαν.