Παρέμειναν στην κορυφή Νιγηρία και Μάλι - Από κοντά και το Πράσινο Ακρωτήρι του Γκάρι Ροντρίγκες

Νίκες για Νιγηρία, Μάλι, Τανζανία και Ουγκάντα στους πρώτους αγώνες της ημέρας.

Η Ζάμπια αντιμετώπισε την Ισημερινή Γουινέα στην έδρα και της και δεν μπόρεσε να λυγίσει την «αντίστασή» της. Μπορεί να προηγήθηκε με γκολ του Σακαλά στο 65ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με γκολ του Μπικορό στο 82′ και πήραν το βαθμό της ισοπαλίας.

Στην «λευκή» ισοπαλία έμεινε η Μαυριτανία με την Τυνησία με τον Αμπουμπακάρ Καμαρά του Άρη να μην βρίσκεται ούτε στην αποστολή των γηπεδούχων λόγω του τραυματισμού αποκόμισε στον αστράγαλο στο προηγούμενο παιχνίδι ενάντια στην χώρα της βόρειας Αφρικής στις 07/10.

Βαθμολογία 2ου ομίλου (4η αγ.)

1. Τυνησία  10
2. Ισημερινή Γουινέα  7
3. Ζάμπια  4
4. Μαυριτανία  1

Οι «σούπερ αετοί» επικράτησαν με 2-0 της Κεντροαφρικανικής Δημοκρατίας χάρη στα γκολ των Λίον Μπαλογκούν (29′) και Βίκτορ Οσιμχέν (45+1′) κι έτσι εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κορυφή του τρίτου ομίλου για ακόμη μία αγωνιστική.

Κατά πόδας ακολουθεί την Νιγηρία το Πράσινο Ακρωτήρι, που νίκησε με 1-0 την Λιβερία στο 90ο λεπτό με γκολ του Μέντες. Αλλαγή μπήκε στο παιχνίδι ο Γκάρι Ροντρίγκες στο 60ο λεπτό στην θέση του Βάγκνερ.

Βαθμολογία 3ου ομίλου (4η αγ.)

1. Νιγηρία  9
2. Πράσινο Ακρωτήρι 7
3.Κεντροαφρικανική Δημοκρατία  4
4. Λιβερία  3

Το Μάλι κέρδισε με 1-0 την Κένυα μέσα στην έδρα της με τον Ιμπραχίμα Κονέ να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ, που χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του και την διατήρησε στην πρώτη θέση του ομίλου της.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ουγκάντα κέρδισε με το ίδιο σκορ εντός έδρας την Ρουάντα χάρη σε γκολ του Μπαγιό στο 22ο λεπτό.

Βαθμολογία 5ου ομίλου (4η αγ.)

1. Μάλι  10
2. Ουγκάντα  8
3. Κένυα  2
4. Ρουάντα  1

Η Τανζανία πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη ενάντια στο Μπενίν με 1-0 και το έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε ο Εμσουβά μόλις στο 6ο λεπτό.

Η Μαδαγασκάρη κέρδισε με 1-0 την Λ.Δ. του Κονγκό χάρη σε γκολ του Ρακοτοχαριμαλάλα μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα. Να σημειωθεί πως οι Κογνκολέζοι είδαν τον Σανσέλ Μπεμπά της Πόρτο, να αποχωρεί τραυματίας στο 16′ με τον Ιντουμπά να περνάει στην θέση του.

Βαθμολογία 9ου ομίλου (4η αγ.)

1. Τανζανία  7
2. Μπενίν  7
3. Λ.Δ. Κονγκό  5
4. Μαδαγασκάρη  3

Ακόμη, σήμερα θα διεξαχθούν και τα δύο παιχνίδια του δεύτερου ομίλου, ΖάμπιαΙσημερινή Γουινέα (19:00) και ΜαυριτανίαΤυνησία (22:00).