ΙΣΠΑΝΙΑ -ΓΑΛΛΙΑ 1-2: Κάλυπτα κι εγώ τον Εμπαπέ!

Με ένα από τα πιο αμφιλεγόμενα γκολ στην εποχή του VAR οι τρικολόρ κατέκτησαν το τρόπαιο

Η Γαλλία, αν και στραγγισμένη από δυνάμεις μετά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε για να γυρίσει το ματς από 0-2 σε 3-2 κόντρα στο Βέλγιο στον ημιτελικό, έκανε άλλη μια ανατροπή και με 2-1 επί της Ισπανίας κατέκτησε το Nations League.

Το ματς κρίθηκε από ένα γκολ-μυστήριο που σημείωσε ο Εμπαπέ στο 80΄. Ο άσος της Παρί φάνηκε ότι έφυγε από φάση οφσάιντ για να νικήσει τον Σιμόν αλλά ο VAR που εξέτασε τη φάση κατακύρωσε το γκολ προς μεγάλη απογοήτευση των Ισπανών που διαμαρτυρήθηκαν μάταια.

Καλύτερη η Ισπανία

Η Γαλλία πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά, πρεσάροντας ψηλά και ανεβάζοντας αρκετούς παίκτες στην επίθεση. Μόλις στο 6΄ο Πογκμπά έβγαλε μόνο του τον Μπενζεμά απέναντι στον Σιμόν. Η σημαία του βοηθού έμεινε (κακώς) κατεβασμένη αλλά ο φορ της Ρεάλ έφυγε στα πλάγια και η ευκαιρία χάθηκε. Η Ισπανία πάτησε με αξιώσεις την περιοχή της Γαλλίας στο ΄11, όμως ο Σαράμπια σούταρε αδύναμα στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Γιορίς.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δυο ομάδες περιορίστηκαν σε αψιμαχίες στο κέντρο του γηπέδου με τους δυο τερματοφύλακες θεατές. Η επιθετικότητα της Γαλλίας ξεθύμανε γρήγορα και η Ισπανία κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Κυκλοφόρησε τη μπάλα όπως μόνο αυτή ξέρει κι έκανε τους τρικολόρ να τρέχουν. Κύλησε έτσι το υπόλοιπο διάστημα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου χωρίς τίποτα το αξιόλογο, πέρα από τον τραυματισμό (τράβηγμα) και την αντικατάσταση του Βαράν (40΄ από τον Ουπαμεκανό)

Θρίλερ στο δεύτερο ημίχρονο

Oι δυο ομάδες μπήκαν χωρίς άλλες αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ισπανοί συνέχισαν να ταλαιπωρούν του Γάλλους που κατέφυγαν σε δυνατά μαρκαρίσματα για να τους «κόψουν το βήχα». Σε ένα από αυτά ο Πογκμπά αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Κι εκεί που δεν γινόταν τίποτα, ξαφνικά στο 53΄ο Σαράμπια απείλησε τον Γιορίς και στη γαλλική κόντρα ο Αλόνσο πρόλαβε την τελευταία στιγμή και πήρε «τη μπουκιά από το στόμα» του Εμπαπέ.

Aλλά η καταιγίδα ξέσπασε μετά το 64΄. Στο ίδιο λεπτό η Γαλλία είχε σουτ του Ερναντέζ στο οριζόντιο δοκάρι και στην αντεπίθεση ο Οϊαρθάμπαλ νίκησε τον Ουπαμεκανό και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιορίς για το 1-0. Όμως η Ισπανία δεν χάρηκε για πολύ. Στο 66΄ο Μπενζεμά με πλασέ πέτυχε ένα γκολ παγκόσμιας κλάσης και ισοφάρισε (1-1).

Η Ισπανία δεν ήταν ίδια μετά το γκολ. Αντίθετα η Γαλλία μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο και στο 81΄ο Εμπαπέ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε άψογα τον Σιμόν. Οι Ισπανοί διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ. Η φάση ελέγχθηκε από τον VAR και το γκολ κατακυρώθηκε… Στο τέλος ο Γιορίς με σωτήρια επέμβαση κράτησε τη νίκη σε σουτ των Οϊαρθάμπαλ και Πίνο.

Διαιτητής: Τέιλορ (Αγγλία)
Κάρτες: 46΄Πογκμπά, 55΄Κουντέ

Ισπανία: Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Γκαρσία, Λαπόρτ, Αλόνσο, Γκάβι (74΄Κόκε), Μπουσκέτς, Ρόδρι (84΄Φορνάλ), Τόρες (84΄ Μερίνο), Οϊαρθάμπαλ, Σαράμπια (60΄ Πίνο)

Γαλλία: Γιορίς, Κουντέ, Βαράν (40΄ Ουπαμεκανό), Κιμπεμπέ, Παβάρ (78′ Ντιμπουά), Πογκμπά, Τσουαμενί, Ερναντέζ, Γκριεζμάν, Μπενζεμά, Εμπαπέ