Μπουνεντζά και Μαχρέζ «καθάρισαν» για Αλγερία - Το 4/4 για την Σενεγάλη με χατ τρικ του Ντιεντχίου

Διπλό με τεσσάρα μέσα στον Νίγηρα για την Αλγερία ενώ νωρίτερα Γκάνα και Σενεγάλη συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους για τα προκριματικά Μουντιάλ της Αφρικής.

18Με τα απόλυτα φαβορί να επιβεβαιώνονται ξεκίνησε η σημερινή μέρα των προκριματικών του Μουντιάλ της Αφρικής, αφού Σενεγάλη και Γκάνα πέτυχαν ισάριθμες νίκες κόντρα σε Ναμίμπια και Ζιμπάμπουε.

Τα «λιοντάρια της Τεράγνκα» άνοιξαν το σκορ στο 22′ με τον Φαμαρά Ντιεντχίου και είδαν την Ναμίμπια να απαντάει μέσα σε πέντε λεπτά με τον Σαλουλίλ ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο 28χρονος Σενεγαλέζος επιθετικός της Αλάνιασπορ όμως δεν έμεινε μόνο στο ένα γκολ και σημείωσε άλλα δύο τέρματα (51′ και 84′) στο δεύτερο μέρος πετυχαίνοντας χατ τρικ και οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Κονγκό – Τόγκο  1-2 (71′ Εμπενζά – 43′ Πλακά, 77′ Ντενκέϊ)

Βασικός αγωνίστηκε ο Ρομαό του Ιωνικού για την ομάδα του Τόγκο.

Βαθμολογία 8ου ομίλου (4η αγ.)

1. Σενεγάλη  12
2. Τόγκο  4
3. Ναμίμπια  4
4. Κονγκό  2

Η Γκάνα πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη της χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Τόμας Παρτέι της Άρσεναλ στο 31ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Ζιμπάμπουε και ανέβηκε έτσι στην κορυφή του ομίλου.

Νότια Αφρική – Αιθιοπία  1-0 (11′ Γκιμπετό αυτογκόλ – )

Βαθμολογία 7ου ομίλου (4η αγ.)

1. Νότια Αφρική  10
2. Γκάνα  9
3. Αιθιοπία  3
4. Ζιμπάμπουε  1

Η Αλγερία διέλυσε τον Νίγηρα μέσα στην έδρα του φιλοδωρώντας τον με τέσσερα γκολ με τους Μαχρέζ και Μπουνεντζά να κάνουν εξαιρετική εμφάνιση. Ο εξτρέμ της Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό από ασίστ του Μπουνεντζά. Ο Μαντί διπλασίασε τα τέρματα των «πολεμιστών της ερήμου». Ο Μπενάσερ σκόραρε για το 3-0 και ο Μπουνεντζά διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 54ο λεπτό από ασίστ του Μαχρέζ.

Μπουρκίνα Φάσπ – Τζιμπουτί  2-0 (11/10)