Κράτησε την πρώτη θέση το Μεξικό - Ακολουθούν κατά πόδας οι ΗΠΑ

Νίεκς για τα φαβορί επεφύλλασε η έκτη αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ για τη Βόρεια και Κεντρική Αμερική.

Το Μεξικό επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί επικρατώντας με 2-0 στην έδρα του Ελ Σαλβαδόρ και διατήρησε την θέση του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα των προκριματικατικών του Μουντιάλ της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής

Οι «Ελ Τρι» έχασαν τον Βέγκα στο 21ο λεπτό με τον Κορόνα να περνάει στην θέση του. Ο νεοεισελθών μέσος της Πόρτο έδωσε την ασίστ για το πρώτο γκολ της ομάδας του στον Έκτορ Μορένο στο 30ο λεπτό.

Το Ελ Σαλβαδόρ είδε την αποστολή του να γίνεται ακόμα δυσκολότερη, όταν ο Τζέικομπο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 48ο λεπτό με την αριθμητική ισορροπία να επανέρχεται στο 67′, όταν και αποβλήθηκε ο Αραούχο με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα για το Μεξικό.

Ο Ραούλ Χιμένες επέστρεψε στα γκολ και με την φανέλα της εθνικής του ομάδα με το μεγάλο διάστημα απουσίας του σκοράροντας με πέναλτι στο 90+3′ και κλειδώνοντας την νίκη του Μεξικό με 2-0.

ΟΙ ΗΠΑ παρέμειναν στο -3 από τους «Ελ Τρι» καταφέρνοντας να κερδίσουν με ανατροπή 2-1 την Κόστα Ρίκα στο «Lower.com Field». Ο Φούλερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 1ο λεπτό με τον Ντεστ της Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει για τους Αμερικανούς στο 25′ και τον Μορέιρα με αυτογκόλ στο 66′ να δίνει την νίκη στις ΗΠΑ με 2-1.

Ο Καναδάς διέλυσε με 4-1 τον Παναμά και ανέβηκε στην τρίτη θέση. Ο Μπλάκμπερν έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 5′ με τον Μουρίγιο να ισοφαρίζει με αυτογκόλ στο 28′. Ο Ντέιβις έκανε το 2-1 στο 66′ ολοκληρώντας την ανατροπή με τους Μπουχάναν (71′) και Ντέιβιντ (78′) να διαμορφώνουν το τελικό 4-1.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Τζαμάικα νίκησε με 2-0 την Ονδούρα εκτός έδρας χάρη σε γκολ των Ρουφ (38′) και Φίσερ (79′).