SUPER LEAGUE K15: Ο ΠΑΟΚ απέδρασε με 3-2 από το «Γ.Καλαφάτης» σε ματς με διπλή ανατροπή

Η Κ15 του «τριφυλλιού» έχασε στο «Γ.Καλαφάτης» με 3-2 από τον ΠΑΟΚ σ’ ένα παιχνίδι που το προβάδισμα άλλαξε χέρια τρεις φορές.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στο «Γ.Καλαφάτης» απέναντι στον Παναθηναϊκό με 3-2 για το πρωτάθλημα της Super League Κ15

Οι «πράσινοι» ήταν εκείνοι που έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Σώκο να ηττάται στο τετ α τετ από τον Μπέλερη στο 23′. Ένα λεπτό μετά μετά, οι Θεσσαλονικείς «τιμώρησαν» το «τριφύλλι» μετατρέποντας σε γκολ την δική τους μεγάλη ευκαιρία με το εύστοχο πέναλτι του Ελευθεριάδη.

Ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με τον Τρίκατζη στο 26′ με την ισοφάριση τελικά να έρχεται δέκα λεπτά αργότερα, με τον ίδιο πρωταγωνιστή και με δικό του ωραίο σουτ έπειτα από πάσα του Χατζάρα (1-1).

Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν την ανατροπή πριν καν βγει το ημίχρονο. Στο 42′ και πάλι ο Τρίκατζης με υπέροχο σουτ στο «παραθυράκι» της εστίας του Μπέλερη έκανε το 2-1.

Τέσσερα λεπτά μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 2-2 με κοντινό σουτ του Καρακώστα έπειτα από κόρνερ. Το «τριφύλλι» είδε το σουτ του Σώκου να καταλήγει στο δοκάρι στο 62ο λεπτό. Και όπως συνέβη και στο πρώτο μέρος, σχεδόν αμέσως μετά στο 65′, ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε το γκολ της νίκης και της ανατροπής και έκανε το 3-2 μετά από προσωπική ενέργεια του Τσιτσίλα και τελείωμα του Ντούνγκα.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός οδηγήθηκε στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα του και την πέμπτη θέση της βαθμολογίας ενώ ο ΠΑΟΚ έκανε το 3/3 και έμεινε μόνος του στην κορυφή μετά την εντός έδρας ισοπαλία της ΑΕΚ με τον Ατρόμητο (1-1) και την ήττα του Ολυμπιακού στην έδρα του από τον Αστέρα Τρίπολης με 3-2.

Παναθηναϊκός: Ζώγας, Μακρυπίδης, Κουτσουδάκης (41′ Τσίγκας), Καλοσκάμης (80′ Βενάκης), Μπούλμπασας, Λατιφάι, Τρίκατζης (57′ Ουζουνίδης), Θάνος (34′ Μπόκος), Σώκος, Ζέκα, Χατζάρας.

ΠΑΟΚ: Μπέλερης, Ντούνγκα, Σέλλας, Βυρσόκινος, Κοσίδης, Πάνος (67′), Ελευθεριάδης, Παπανικολόπουλος (75′ Ταχμετζίδης), Τσιτσιλάς, Τσιφούτης (75′ Βασίλι), Καρακώστας (55′ Μύθου).