ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ - ΤΟΤΕΝΑΜ 2-3: Πέρασε με… Τυφώνα από το Νιουκάστλ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη, πανηγύρισε η Τότεναμ απέναντι στην Νιουκάστλ, με 3-2, φτιάχνοντας ένα μικρό σερί με 2 συνεχόμενες νίκες στην Premier League.

«Μεγάλη» νίκη για την Τότεναμ. Τα «σπιρούνια» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν, με τον Άγγλο πρώτα να ολοκληρώνει την ανατροπή και στη συνέχεια να δίνει την ασίστ για το 3ο γκολ της ομάδας του, ξεπέρασε το εμπόδιο της Νιουκάστλ με το εμφατικό 2-3. Οι «καρακάξες» υπό το βλέμμα των νέων ιδιοκτητών, παρότι πήραν το προβάδισμα από νωρίς και συγκεκριμένα στο 2ο λεπτό, στο τέλος δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από τον αγώνα.

Δεν την τρόμαξε το γρήγορο γκολ και το γύρισε σε 5’

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε ο αγώνας, καθώς η Νιουκάστλ κατάφερε να πιάσει στον ύπνο την Τότεναμ και να σκοράρει με κεφαλιά του Γουίλσον, μετά από ασίστ του Μανκίγιο. Τα «σπιρούνια» μετά από το γρήγορο γκολ, στο 2ο λεπτό, «θορυβήθηκαν» και ανέβασαν ρυθμούς καταφέρνοντας να πετύχουν την ολική ανατροπή μέσα σε 5 λεπτά. Πρώτα με τον Εντομπελέ να σκοράρει με ένα πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή, μετά από πάσα του Ρεγκιλόν στο 17ο λεπτό και στο 22’ ο Χάρι Κέιν, μετά από πάσα του Χόιμπιεργκ, έκανε μια έξυπνη λόμπα, γυρνώντας «τούμπα» το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και έψαχναν και το τρίτο γκολ, με σημεία αναφοράς τους Λούκας Μόουρα, Εντομπελέ και Χόιμπιεργκ η μπάλα γύριζε με γρήγορους ρυθμούς, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν το τρίτο γκολ. Το ημίχρονο έφτανε στο τέλος του, όταν ξαφνικά ένας οπαδός, έπαθε καρδιακό επεισόδιο μέσα στο γήπεδο και αφού το πήραν χαμπάρι γρήγορα οι παίκτες, τα ιατρικά team των δύο ομάδων έτρεξαν στο σημείο του άτυχου οπαδού και ο αγώνας «μπήκε» σε προσωρινή διακοπή. Μετά από κάτι παραπάνω από 15 λεπτά και αφού πήραν τον οπαδό από το γήπεδο και εκείνος ανέκτησε τις αισθήσεις του, οι ποδοσφαιριστές βγήκαν ξανά στο αγωνιστικό χώρο και αφού έκαναν ένα γρήγορο ζέσταμα, ξεκίνησε ξανά ο αγώνας.

Η διακοπή δεν έδειξε να χαλάει τον ρυθμό του αγώνα με τις δύο ομάδες να δείχνουν όρεξη και την Τότεναμ, να καταφέρνει να βρει και τρίτο τέρμα, μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια η μπάλα έφτασε στον Χάρι Κέιν, με τον Άγγλο να δίνει πάσα πάρε-βάλε στον Σον, με τον Κορεάτη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-1, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό του ημιχρόνου.

Ήθελε τη νίκη και δεν άφησε περιθώρια αμφιβολίας παρά το αυτογκόλ

Η Τότεναμ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με ένα πράγμα μόνο στο μυαλό της, να πάρει τη νίκη και μπήκε υποψιασμένη απ’ όσα έγινε στο πρώτο, μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια, πιάνοντας από τον… λαιμό την Νιουκάστλ, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του δεύτερου μέρους, φτάνοντας να μετράει μέχρι και 75% κατοχή στο 2ο 45λεπτο. Η Νιουκάστλ, φάνηκε πως ήθελε αλλά δεν μπορούσε, καθώς η μπάλα έμενε ελάχιστα στα πόδια τους.

Τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν ακόμα πιο δύσκολα, όταν ο Τζότζο Σέλβι, που μπήκε στο 60ο λεπτό, δέχθηκε 2 κίτρινες σε διάστημα 5 λεπτών και στο 83’ άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Η Τότεναμ συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα, όμως κόντρα στην ροή και με την Νιουκάστλ με 10 παίκτες, ο Ντάιερ κατάφερε με απίστευτο αυτογκόλ, στο 89’, να βάλει ξανά, έστω και στα χαρτιά, τους γηπεδούχους στο παιχνίδι.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, η Τότεναμ κράτησε μπάλα και περίμενε απλά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, το οποίο και ήρθε, φέρνοντας τα  χαμόγελα ξανά στους Λονδρέζους.

Νιουκάστλ (4-1-4-1): Ντάρλοου, Μανκίγιο, Λασέλς, Κλάρκ, Ρίτσι, Χάιντεν, Σέντ Μαχιμίν, Γουίλοκ (77′ Μέρφι), Λόνγκσταφ (60′ Σέλβι), Τζοέλιντον, Γουίλσον (77′ Φρέισερ)

Τότεναμ (4-2-3-1): Γιορίς, Έμερσον-Ρόγιαλ, Ρομέρο, Ντιερ, Ρεγκιλόν, Χόιμπιεργκ, Σκιπ, Λούκας, Εντομπελέ, Σον, Κέιν