ΝΑΝΤ - ΚΛΕΡΜΟΝ 2-1: Συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις τα «καναρίνια»

«Μεγάλη» νίκη απέναντι στην Κλερμόν, πανηγύρισε η Ναντ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το τρίποντο με 2-1, σε ένα παιχνίδι με 2 κόκκινες, μια σε κάθε ομάδα.

Την 5η της νίκη σε 11 παιχνίδια πέτυχε η Ναντ, απέναντι στην Κλερμόν, με τα «καναρίνια» να παίρνουν τη νίκη με 2-1 χάρη σε γκολ των Γκιρότο και Μπλας.

Με τις δύο ομάδες να μην… βγάζουν μάτια, το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε ένα αρκετά αργό τέμπο με τις δύο ομάδες να έχουν ελάχιστες ευκαιρίες, ειδικά από την μεριά της Κλερμόν. Στις λίγες ευκαιρίες της η Ναντ κατάφερε να βρει γκολ στο 38’ με τον Γκιρότο και ενώ οι φιλοξενούμενοι, έπαιζαν για 8 λεπτά και από το 30’ με παίκτη λιγότερα μετά από απ’ ευθείας κόκκινη στον Γκαστιέν. Οι «γηπεδούχοι» 3 λεπτά μετά το γκολ και στο 41ο λεπτό, ισοφάρισαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, μετά από κόκκινη του Σόρσια.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα κινήθηκαν σε ίδιους ρυθμούς, με την Κλερμόν να βρίσκει από νωρίς την ισοφάριση μετά από γκολ του Μπαγιό στο 49ο λεπτό. Παρά το γκολ όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δώσουν το δικό τους τέμπο και 12 λεπτά αργότερα ο Μπλας με γκολ, μετά από ασίστ του Κόλο Μουάνι, δίνοντας ξανά προβάδισμα στα «καναρίνια». Προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι τέλους παίρνοντας ένα ακόμα τρίποντο και ανεβαίνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά.