ΛΙΛ-ΜΠΡΕΣΤ 1-1: Νέο «στραβοπάτημα» για τους Λιλουά

Λιλ και Μπρεστ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο «Σταντ Πιέρ-Μορόι» μένοντας στο 1-1, με τους Λιλουά να αποτυγχάνουν να κερδίσουν για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Η Λιλ δεν κατόρθωσε να κερδίσει για δεύτερη σερί αγωνιστική, αφού έμεινε στο 1-1 μέσα στην έδρα της απέναντι στην Μπρεστ, η οποία παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν αρκετά μοιρασμένο με την Λιλ να έχει μεν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά τις δυο ομάδες να δημιουργές ισάριθμες ευκαιρίες. Οι «Λιλουά» ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν με το γκολ του Τζόναθαν Ντέιβιντ στο 19ο λεπτό, με την Μπρεστ να μην αργεί να απαντήσει και να ισοφαρίζει στο 32′ με γκολ του Φεβρ.

Στο δεύτερο μέρος η Λιλ άργησε να πάρει μπρος χάνοντας την πρώτη της σημαντική ευκαιρία μόλις στο 66ο λεπτό, όταν ο Γουεά πλάσαρε άουτ όντας λίγο έξω από την μικρή περιοχή του Μπιζότ. Η Μπρεστ χρειάστηκε να φτάσει 72ο λεπτό για να χάσει μία τεράστια διπλή ευκαιρία με τους Χονορά και Μουνιέ, με τον Γκρμπιτς να αρνείται το γκολ στον πρώτο και ο δεύτερος να αστοχεί από κεφαλιά σχεδόν προ κενής εστίας.

Οι «Λιλουά» συνέχισαν να προβληματίζουν με την απόδοσή τους και να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην δημιουργία φάσεων. Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή της Μπρεστ στο 82ο λεπτό, αλλά το γυριστό του πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό παράθυρο του Μπιζότ.

Η ομάδα του Γκουρνεβέκ δεν μπόρεσε να βρει άλλη τόσο σπουδαία ευκαιρία μέχρι το τέλος του αγώνα με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει και να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Λιλ (πρ. Ζοσελίν Γκουρβενέκ): Γκρμπιτς, Φόντε, Ντιαλό, Τσελίκ, Μανταβά (77′ Γκούντμουντσον), Αντρέ (85′ Ονάνα), Τσέκα (63′ Σάντσες), Γκόμες (63′ Μπαμπά), Γουεά, Γιλμάζ (77′ Ικονέ), Ντέιβιντ

Μπρεστ (πρ. Μισέλ Ντερ Ζακαριάν): Μπιζότ, Ερέλ (71′ Μπρασιέ), Σαρντονέτ, Πιερ-Γκαμπριέλ, Ντουβερνέ, Μαγκνέτι (71′ Αγκουμέ), Μπελκεμπλά, Φεβρ, Χονορά, Λε Ντουαρόν (71′ Καρντόνα), Μουνιέ