ΑΡΗΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 5-1: Κίτρινη παρέλαση στο Κλεάνθης Βικελίδης

Το βαρύ πυροβολικό του Άρη πήρε μπροστά κόντρα στον Παναιτωλικό και με το καλύτερο ημίχρονο από την αρχή της σεζόν, πέτυχε την πιο εύκολη νίκη του στο πρωτάθλημα

Η Θεσσαλονίκη ετοιμάζεται για την στρατιωτική παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου, αλλά η δοκιμαστική πρόβα έγινε στο Κλεάνθης Βικελίδης! Ο Άρης με την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και ένα απολαυστικό πρώτο ημίχρονο που έκλεισε στο 4-0, έκανε… παρέλαση και πήρε τους πιο εύκολους τρεις βαθμούς, κερδίζοντας με σκορ 5-1 και πολλά περισσότερα σε θέμα ψυχολογίας.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου ήταν κεφάτοι και δραστήριοι από την αρχή, ο Παναιτωλικός τους έδωσε τη δυνατότητα να παίξουν σε ανοιχτό γήπεδο και όλα έγιναν πιο απλά. Ένα γκολ και δύο ασίστ από τον εκπληκτικό Καμαρά, το… τανκ του Άρη, που ήταν κομβικός για το παιχνίδι της ομάδας του, ένα γκολ και δύο κερδισμένα πέναλτι από τον Μπερτόγλιο, το πρώτο φετινό γκολ του Εντιαγέ, γκολ από τον αρχηγό Μπρούνο Γκάμα, γκολ ακόμη και από τον Ντάνιελ Σούντγκρεν.

Η αρχή το ήμισυ του παντός

Ο Άκης Μάντζιος κράτησε στον πάγκο για δεύτερο σερί ματς τον Λούκας Σάσα και έμεινε στο συνηθισμένο 4-2-3-1, ενώ ο Γιάννης Αναστασίου, που είχε να διαχειριστεί σημαντικές απουσίες, έστησε ξανά την ομάδα του με 4-3-3.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ανεβάζοντας πολλές φορές από την δεξιά πλευρά τον Σούντγκρεν και γρήγορα έκανε αισθητή την παρουσία του στην περιοχή του Μελίσσα. Όμως και ο Παναιτωλικός δεν κλείστηκε στην άμυνα και εκμεταλλεύομενος λάθη των αμυντικών του Άρη απείλησε την εστία του Κουέστα.

Το πέναλτι έδιωξε το άγχος

Το πέναλτι που κέρδισε ο Μπερτόγλιο στο 18΄από τον Λούι έδειξε  τον δρόμο προς τη νίκη. Ο αγχωμένος Καμαρά ζήτησε από τον Μπρούνο Γκάμα να εκτελέσει το πέναλτι και με το δεύτερο φετινό του γκολ έσπασε την γκίνια και έβαλε τον Άρη μπροστά στο σκορ. Ήταν καθοριστικό το γρήγορο γκολ, καθώς όσες φορές δεν σκοράρει, αγχώνεται και παθαίνει εμπλοκή στην επίθεση.

Μαγικός Καμαρά

Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά έγινε δημιουργός μετά το 1-0 και πρόσφερε δύο έτοιμα γκολ σε Μπερτόγλιο και Σούντγκρεν, μέσα σε αποθέωση. Ο Γαλλομαυριτανός ήταν καταλύτης για τον Άρη, ο ποδοσφαιριστής που έκανε τη διαφορά, ξεδιπλώνοντας κι άλλες πτυχές του ταλέντου του.

Το καλύτερο ημίχρονο

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπρούνο Γκάμα με το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε στο ματς ο Μπερτόγλιο. Ο Άρης έκανε το καλύτερο πρώτο ημίχρονο στο πρωτάθλημα από την αρχή της σεζόν και με το πέναλτι του αρχηγού του πήγε με το 4-0 στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε αρκετά όταν πλέον είχαν κριθεί τα πάντα και οι φίλαθλοι απόλαυσαν ποδόσφαιρο. Ο Εντιαγέ συνδέθηκε για πρώτη φορά με τα δίχτυα, ο Παναιτωλικός με πέναλτι σκόραρε, ενώ ο Ιτούρμπε στο τέταρτο πέναλτι της βραδιάς, έχασε την ευκαιρία για το πρώτο του φετινό γκολ. Στα δυσάρεστα του αγώνα ο σοβαρός τραυματισμός του Ιταλού Ιωάν Βαρόνε, που έφυγε από το γήπεδο με φορείο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Εντιαγέ (59′ Λούκας Σάσα), Μπερτόγλιο (59′ Μαντσίνι), Γκάμα (59′ Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία (83′ Ματίγια), Καμαρά (83′ Καμαρά).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελισσάς, Αντούνες, Βαρόνε (22′ Μπελεβώνης), Λούι (46′ Αποστολάκης), Κορνέλιους, Φλόρες, Μόρσεϊ, Τσιγγάρας, Μάλης (89′ Μπακαδήμας), Ντουάρτε, Βέργος (71′ Καρέλης).