ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΑΓΓΛΙΑΣ: Ξανά στα πέναλτι η Τσέλσι

Όπως και στον 3ο γύρο η πρωταθλήτρια Ευρώπης μέσω της διαδικασίας από τα 11 μέτρα έφθασε στην πρόκριση κόντρα στη Σαουθάμπτον. Αντίθετα άνετη ξεπέρασε η Άρσεναλ το εμπόδιο της Λιντς .

Η Τσέλσι χρειάστηκε για 2ο διαδοχικό γύρο τη διαδικασία των πέναλτι για να λυγίσει απόψε την αντίσταση της Σαουθάμπτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για την πρώτη πράξη της φάσης των «16» του αγγλικού Λιγκ Καπ.

Το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια τέλειωσε 1-1 με τους πρωταθλητές Ευρώπης να στο 44’ με τον Χάβερτζ (44’) αλλά οι «άγιοι» απάντησαν στο 2ο λεπτό του β’ μέρους με σκόρερ τον Άνταμς. Έτσι η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι όπου για τους «μπλε» ευστόχησαν οι Αλόνσο , Οντόι, Τσίλγουελ και Τζέιμς ενώ ήταν άστοχο το 2ο από τον Μάουντ όπως και εκείνα των Γουόλκοτ (2ο) και Σμόλμπον (4ο) για τους φιλοξενούμενους για τους οποίους αντίθετα έστειλαν την μπάλα στα δίκτυα μόνον οι Άρμστρονγκ. Λονγκ και Ρομέου.

Από την πλευρά της η Άρσεναλ συνάντησε δυσκολίες μόνον στο πρώτο μέρος κόντρα στην Λιντς στο «Εμιρέιτς» πριν πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης χλάρη στα γκολ των Τσέιμπερς (55’) και Νκετιά 14 λεπτά αργότερα.

Τέλος στο άλλο ματς της βραδιάς η  ΚΠΡ  ηττήθηκε   στο Λονδίνο 3-1  επίσης στα πέναλτι (0-0 το ματς στην κανονική του διάρκεια ) από την Σάντερλαντ.