ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ15 - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ15 3-0: Ανώτερος και ανέβηκε στην κορυφή

Δαρβίρας (12′ και 27′), Ζουριδάκης (19′), τα γκολ για τους «ερυθρόλευκους»…

Ντέρμπι «αιωνίων» είχε στο πρωτάθλημα της Super League Κ15, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος και να παίρνει τη νίκη με 3-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο γήπεδο της Προοδευτικής.

Η ομάδα του Πειραιά μπόρεσε μέσα σε λίγα λεπτά να «κλειδώσει» τη νίκη, αφού σε ένα τέταρτο έφτασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 12′ ο Δαρβίρας έκανε το 1-0 με εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 19′ ο Ζουριδάκης έκανε το κλέψιμο λίγο έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού και με πλασέ «έγραψε» τπο 2-0! Το 3-0 διαμορφώθηκε στο 27′, όταν ο Σκουρόπουλος έκανε την ασίστ και ο Δαρβίρας με πλασέ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στο 34′ με τον Σώκο, αλλά ο Γεωργακόπουλος αντέδρασε σωστά. Επίσης ο Γεωργακόπουλος κράτησε το μηδέν στην εστία του σε πέναλτι του Ζέκα στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός με τη νίκη αυτή ανέβηκε στην πρώτη θέση σε ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έχει ένα ματς λιγότερο αφού παίζει την Κυριακή κόντρα στην ΑΕΚ, εκτός έδρας. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός είναι στην προτελευταία θέση με μόλις 3 βαθμούς σε 4 ματς.

Ολυμπιακός (Τ. Πάντος): Γεωργακόπουλος, Σκουρόπουλος, Γκόγκος, Σουλανιάκου, Καρκατσάλης, Καρακώστας (41′ Φίλης), Κτενάς (55′ Οσάφι), Πλης (72′ Τζερεβελάκης), Κωστούλας (70′ Μιχαηλίδης), Δαρβίρας (70′ Ρουμελιώτης), Ζουριδάκης.

Παναθηναϊκός (Φ. Παπαπαναγής): Ζώγας, Μακρυπίδης (41′ Λατιφάι), Μπούλμπασας (69′ Μαρκεζίνης), Αναστασάκης, Βενάκης, Ζέκα, Θάνος (41′ Γεωργόπουλος), Μπόκος (56′ Τσίγκας), Τρίκατζης, Χατζάρας (70′ Ουζουνίδης), Σώκος.