ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ - ΤΣΕΛΣΙ 0-3: Προελαύνει στην κορυφή με «διπλό» Τζέιμς (hls)

Η Τσέλσι αν και δυσκολεύτηκε για σχεδόν μία ώρα στην έδρα της Νιουκάστλ, τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0, με τον Τζέιμς να σκοράρει δις και να δίνει αέρα τριών βαθμών για την ομάδα του στην κορυφή της Premier League.

Η Τσέλσι των πολλών απουσιών μπορεί να δυσκολεύτηκε στην έδρα της Νιουκάστλ για κάτι παραπάνω από μία ώρα, όμως με δύο γκολ του Ρις Τζέιμς και το πέναλτι του Ζορζίνιο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0 και να παραμείνει στην κορυφή της Premier League.

Ανούσια κυριαρχία

H Tσέλσι εμφανίστηκε με πολλές απουσίες απέναντι στη Νιουκάστλ, κάτι που φάνηκε ως την επηρέασε ειδικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Γουίλσον στο 5′. O «μπλε» άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι φέρνοντας τη μπάλα στην περιοχή των αντιπάλων τους. Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ είχαν την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, τποχρεώνοντας τις «καρακάξες» να κυνηγούν τις αντεπιθέσεις όποτε τους δινόταν η ευκαιρία. Ο Χακίμ  Ζιγιές ήταν ο κινητήριος μοχλός για την Τσέλσι και αυτός που επιθετικά είχε τις περισσότερες πρωτοβουλίες.

Μάλιστα ήταν αυτός που είχε και την μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του στο πρώτο μέρος, αφού στο 34′ βρέθηκε σε στα όρια της μικρής περιοχής, όμως στο σουτ του Μαροκινού πέρασε ψηλά άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σκόραρε ένα πανέμορφο τέρμα εκτελώντας τον Ντάρλοου. Όμως ο διαιτητής το ακύρωσε καθώς βρισκόταν σε θέση οφσαίντ, με το πρώτο μέρος να τελειώνει χωρίς σκορ.

Η Νιουκάστλ έστησε τείχος

Οι παίκτες του Τούχελ βγήκαν πιο αποφασισμένοι από τα αποδυτήρια, με τον Ζιγιές να συνεχίζει να είναι δραστήριος. Μέσα σε πέντε λεπτά ο Μαροκινός είχε ένα σουτ στην εστία και ένα δοκάρι, με τη Νιουκάστλ να μένει σε πιο παθητικό ρόλο. Η Νιουκάστλ έκλεισε τους χώρους υποχωρόντας στο γήπεδο. Η Τσέλσι προσπαθούσε, είχε τα ηνία, χωρίς όμως να καταφέρει να διασπάσει την άμυνα.

Ο Τζέιμς έδωσε τη λύση

Η Νιουκάστλ δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, αλλά ούτε και να αναπτυχθεί όπως είχε κάνει σε αρκετές περιπτώσεις στο τρανζίσιον με τον Σεν Μαξιμέν. Έτσι οι φιλοξενούμενοι ανανέωναν επιθέσεις και έσφιγγαν τον κλοιό, με αποτέλεσμα να βρουν τελικά το πολυπόθητο γκολ. Οι μπλε αναπτύχθηκαν από τα αριστερά, με την ΄σντρα να περνά ανεκμετάλλευτη. Ο Τζέιμς ήταν εκεί για να μαζέψει το σκουπίδι και με ένα φανταστικό σουτ εκτέλεσε τον Ντάρλοου για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Ήρθε η κάτω βόλτα για τις «καρακάξες»

Από εκείνο το σημείο και μετά η Τσέλσι πήρε τα πάνω της, σε αντίθεση με τους παίκτες του Γκριμ Τζόουνς που κατέρρευσαν. Η Τσέλσι συνέχισε στονμ ίδιο υψηλό ρυθμό και έψαξε ένα ακόμη γκολ με σκοπό να τελειώσει το ματς. Τελικά ο Τζέιμς με ένα ακόμη τέρμα στο 77′ ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 79′ ο Χάβερτζ κέρδισε πέναλτι, με τον Ζορζίνιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Ιταλός δεν αστόχησε, με την Τσέλσι να παίρνει τη νίκη με 3-0 και να παραμένει στην κορυφή της Premier League.

Eνδεκάδες:

Νιουκάστλ: Ντάρλοου, Λασέλς, Κράφθ, Κλαρκ, Ρίτσι, Μανκίγιο, Σεν Μαξιμέν, Λόνγκσταφ, Χέιντετν(64′ Αλμιρόν) , Φρέιζερ, Γουίλσον

Τσέλσι: Μεντί, Σίλβα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Τζέιμς, Οντόι, Ζίγιες (64′ Μπάρκλεϊ), Χάβερτζ