ΠΑΟΚ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 4-1: «Ξύπνησε» και το...«καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο

Το διπλό λάθος Τέιλορ – Πασχαλάκη έδωσε το δικαίωμα στον Απόλλωνα να ισοφαρίσει στο 14′ το γκολ του Σβαμπ στο 5′, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο μέρος και να φτάνει στη νίκη με τα γκολ των Σφιντέρσκι, Μιχαηλίδη, Αουγκούστο

Στην «πρεμιέρα» της γεμάτης Τούμπας (άνοιξε η Θύρα 4) ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Απόλλωνα με 4-1, με τον Σφιντέρσκι να δίνει τη λύση και τον Μιχαηλίδη να σφραγίσει το «τρίποντο» απέναντι στην «Ελαφρά ταξιαρχία» που είχε όλη κι’ όλη μια τελική προσπάθεια μέχρι το 80’, αυτή με την οποία είχε ισοφαρίσει με τον Παμλίδη, το γκολ – πέναλτι του Σβαμπ. Ο Δικέφαλος του βορρά στηρίχθηκε στους Μπίσεσβαρ και Καντουρί, που μόλις άλλαξαν θέσεις, ήρθαν  τα δυο γκολ.

Η πρώτη τελική που καταγράφηκε στην αναμέτρηση ήταν η εκτέλεση πέναλτι του Στέφαν Σβαμπ, ο οποίος ευστόχησε στο 5’ και έβαλε από πολύ νωρίς τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού. Η υπόδειξη ήρθε μετά την πτώση του Τουτουαρίμα πάνω στον Τέιλορ. Με τον Δικέφαλο να έχει ως τελευταία ανάμνηση το χαμένο πέναλτι του Βιεϊρίνια, και τον Κότσαρη να έχει ως δική του τελευταία ανάμνηση την απόκρουση στο πέναλτι του Περέα, τα πρώτα βλέμματα πήγαν στο εκτελεστή, με τον Αυστριακό να το αναλαμβάνει αν και ο Βιεϊρίνια είναι ο πρώτος εκτελεστής. Ο Απόλλων απάντησε μετά από εννιά λεπτά, με τον Παμλίδη και… κάνει ο,τι θέλει τον Τέιλορ, να προλαβαίνει την έξοδο του Πασχαλάκη και να μετατρέπει σε ασίστ το γέμισμα του Τσιλούλη. Ο Βραζιλιάνος ακραίος του ΠΑΟΚ έχει βάλει την «υπογραφή» του και στα δυο πρώτα γκολ της αναμέτρησης.  Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Κότσαρης έγραψε μια επέμβαση σε σουτ του Αουγκούστο στο 25’. Κατά τα άλλα, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα για τον… αγχώσει, με τον Απόλλωνα να στέλνει σβηστά το ματς στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να κάνει εσωτερική αλλαγή, με τον Μπίσεσβαρ να πηγαίνει στον άξονα και τον Καντουρί στα αριστερά, και τον Δικέφαλο να δείχνει τα πρώτα… σημάδια ζωής και στον άξονα. Ο Δικέφαλος επανέκτησε το προβάδισμα με με τη μπάλα να φτάνει στη μεγάλη περιοχή από τον άξονα, με τον Σφιντέρσκι να κάνει με πλασέ στο 66’ το 2-1. Ο «ασπρόμαυροι» κλήθηκαν για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση να διαχειριστούν προβάδισμα, και έξι λεπτά αργότερα (71’) βρήκαν και τρίτο γκολ, με τον Γιάννη Μιχαηλίδη. Ο 21χρονος αμυντικός, σε φάση – καρμπόν είχε «σημαδέψει» το δοκάρι στο «Καραϊσκάκης» αλλά αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε αλλαγές διαχείρισης με φόντο την αναμέτρηση της Πέμπτης με αντίπαλο την Κοπαγχάγη, με τον Απόλλωνα να ξαναπατά στην περιοχή του ΠΑΟΚ στο φινάλε της αναμέτρησης, χωρίς να μπορεί να βρει τρόπο να ξαναμπει στο ματς. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Άκπομ κέρδισε πέναλτι, με τον Αουγκούστο να γράφει το τελικό 4-1.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (73’ Ροντρίγκο), Αουγκούστο, Σβαμπ (73’ Κούρτιτς), Ζίβκοβιτς, Καντουρί (78’ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (85’ Κωνσταντέλιας), Σφιντέρκι (78’ Άκπομ).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Κότσαρης, Λισγάρας (63’ Ντεντάκης), Τουτουαρίμα, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Φάμπρι, Φατιόν, Μαρτίνες (63’ Ματέι), Παμλίδης (77’ Φαν Λα Πάρα), Τσιλούλης (85’ Σαχλί), Ιωαννίδης (85’ Ντάουντα).