ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2: Απόδραση κορυφής με τα... κανόνια του! (Highlights)

Τικίνιο και Ελ Αραμπί ξελάσπωσαν τον Ολυμπιακό στο Αγρίνιο και με δικά τους γκολ οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους» σε πολύτιμο «διπλό», με 2-1 επί του Παναιτωλικού…

Δεν ήταν εύκολο το πέρασμα του Ολυμπιακού από το Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό και αυτό φάνηκε στον αγωνιστκό χώρο. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως πήραν αυτό που ήθελαν, τη νίκη με 2-1, συνεχίζοντας έτσι στην κορυφή του πρωταθλήματος της Super League 1.

Ο Πέδρο Μαρτίνς προτίμησε στο Αγρίνιο να κάνει αλλαγές στην ενδεκάδα του, δίνοντας φανέλα βασικού στον Ρόνι Λόπες, αλλά και τον Τικίνιο. Παράλληλα, τσέκαρε και την αγωνιστική κατάσταση του Μπα, ενόψει του παιχνιδιού με την Άιντραχτ στο οποίο δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Σισέ λόγω καρτών.

Δύσκολο το τρίποντο για τους πειραιώτες στο Αγρίνιο, όπου δοκιμάστηκε αρκετά απέναντι σε μία ομάδα η οποία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν κλεισμένη στην άμυνά της.

Μία νίκη την οποία πήραν οι… παλιοί του Ολυμπιακού, αφού με το που μπήκαν οι Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά απέκτησε άλλον «αέρα» στην επίθεσή του και έτσι έφτασε στο δεύτερο γκολ της νίκης. Βέβαια να σημειωθεί από την άλλη, πως στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί με τους… νέους, την ασίστ του Ρόνι Λόπες και το γκολ του Τικίνιο.

Όσον αφορά τον Παναιτωλικό, η ομάδα του Αγρινίου το πάλεψε αρκετά. Αποδείχθηκε σκληρό καρύδι απέναντι στον Ολυμπιακό, ενώ ο Βέργος επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση, σημειώνοντας ένα ωραίο γκολ νικώντας και τα δύο στόπερ των φιλοξενούμενων.

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ…

Θα μπορούσε να πει κανείς πως στο πρώτο ημίχρονο του ματς στο Αγρίνιο, είδαμε καλό παιχνίδι με δύο γκολ που μπήκαν. Η αλήθεια όμως δεν είναι αυτή. Ο Ολυμπιακός ναι μεν είχε την κατοχή της μπάλας, έφτασε κοντά και στο 80%, είχε την κυριαρχία του παιχνιδιού, αλλά μέχρι εκεί.

Από την άλλη ο Παναιτωλικός φαίνεται πως πήρε το μάθημά του από τον αγώνα με τον Άρη (ήττα με 5-1), όπου έπαιξε ανοιχτό ποδόσφαιρο και το πλήρωσε με τα πέντε γκολ που δέχτηκε. Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε την ομάδα του αρκετά αμυντικά και ήταν από το κέντρο και πίσω κλεισμένη.

Παρόλα αυτά μόλις στα 35 δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι απείλησαν πρώτοι. Ο Φλόρες έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να καταλήγει αρκετά άουτ.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα γρήγορα γκολ και στο 13′ της αναμέτρησης έκανε το 0-1, ίσως με τον μοναδικό τρόπο που μπορούσε να σκοράρει σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, στημένη μπάλα. Εκτέλεση κόρνερ του Ρόνι Λόπες, κεφαλιά Τικίνιο και η μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά μετά ο Παναιτωλικός απείλησε με σουτ του Φλόρες στην κίνηση έξω από τη μεγάλη περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να πηγαίνει άουτ. Και στο 19′ ήρθε η ισοφάριση των γηπεδούχων, επίσης ίσως με το μοναδικό τρόπο που θα μπορούσαν να σκοράρουν, με αντεπίθεση.

Ο Ολυμπιακός έπαιζε ψηλά από τη στιγμή που είχε συνεχώς την κατοχή της μπάλας, με τον Παναιτωλικό να το εκμεταλλεύεται αυτό. Ο Ντουάρτε από τα δεξιά έκανε την μπαλιά για τον προωθημένο Βέργο, βγήκε στην πλάτη του Μπα ο οποίος «έχασε» εντελώς τη φάση, έκανε μία ωραία ντρίμπλα στον Παπασταθόπουλο πάνω στην κίνηση και με πλασέ έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια το ματς έγινε αρκετά κακό…

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την μπάλα στα πόδια τους, χωρίς όμως λύσεις στην επίθεση. Ο Παναιτωλικός συνέχισε τη μαζική άμυνα και αυτό ήταν κάτι που δυσκόλεψε αρκετά τους Πειραιώτες, με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Μοναδική καλή στιγμή, ήταν το σουτ του Ρόνι Λόπες στο 43′ από μακριά, με τον Μελίσσα να μπλοκάρει σταθερά.

ΤΟ ΠΗΡΑΝ… ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ!

Το δεύτερο ημίχρονο δεν κύλησε διαφορετικά από το πρώτο μέρος για τον Ολυμπιακό. Συνέχισε να έχει την μπάλα στα πόδια του, χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα απειλητικός.

Για αυτό και ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε σχετικά νωρίς τις κινήσεις του. Τριπλή αλλαγή, βάζοντας μέσα τους Ανδρούτσο, Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά, ενώ παράλληλα έκανε το σύστημα 4-4-2. Αυτή η κίνηση του Πορτογάλου τεχνικού είχε ως αποτέλεσμα να αυξήσει την πίεση στον Παναιτωλικό.

«Γέμισε» η περιοχή των γηπεδούχων και ο Βαλμπουενά με την μπάλα στα πόδια άρχισε να δημιουργεί καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ολυμπιακό.

Φάουλ του Βαλμπουενά στο 59′, κεφαλιά του Ελ Αραμπί, με τον Μελίσσα να μπλοκάρει σταθερά, ενώ δύο λεπτά μετά ο Εμβιλά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά και ο Μελίσσας έδιωξε σε κόρνερ!

Σε αυτές τις δύο φάσεις ο Μελίσσας αντέδρασε σωστά, στο 66′ όμως έκανε το λάθος…

Μετά από σουτ του Αγκιμπού Καμαρά η μπάλα κατέληξε στην περιοχή του Παναιτωλικού, με τον τερματοφύλακα της ομάδας του Αγρίνιου να κάνει λάθος έξοδο στο πλάι και μακριά από την εστία του, σχεδόν στα όρια της μεγάλης περιοχής. Ο Βαλμπουενά τον πρόλαβε και πήρε την κεφαλιά, με τον Μελίσσα να «γκρεμίζει» τον Γάλλο.

Ο Φωτιάς θέλησε πρώτα να συμβουλευτεί το VAR, είδε και ο ίδιος τη φάση και μετά έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί και στο 70′ «έγραψε» το 1-2!

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός προσπάθησε να πιέσει. Κέρδισε αρκετές στημένες φάσεις γύρω από την περιοχή του Ολυμπιακού, όμως οι «ερυθρόλευκοι» σε αυτό το σημείο αντέδρασαν σωστά αμυντικά και έτσι κράτησαν το τρίποντο της νίκης! Βέβαια θα πρέπει να σημειωθεί πως ιδιαίτερα το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δεν είδαμε και πολλά από ποδόσφαιρο, γιατί υπήρχαν αρκετές διακοπές και αρκετά σφυρίγματα.

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Μελίσσας, Κορνέλιους, Λούι, Μαλής, Μπακαδήμας (84′ Καρέλης), Τσιγγάρας, Αντούνες, Φλόρες, Ντουάρτε, Μόρσεϊ (76′ Αποστολάκης), Βέργος.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Λαλά (54′ Ανδρούτσος), Μαντί Καμαρά (54′ Βαλμπουενά), Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά (90+5′ Σισέ), Μασούρας, Ρόνι Λόπες (54′ Ελ Αραμπί), Τικίνιο (82′ Κούντε).